Nieuwe aanklacht tegen Rusland omrampMH17 Lotto Voor €2 kun jij ook miljonair zijn 10 Verdachte Vincent T. zou geen linkse kopstukken hebben willen af knallen Mazelen zijn de pest voor afweer Dat ene woord 'toetsenbordterro rist' omvatte de hele rechtszaak te gen de 44-jarige Doornenburger, die sinds 23 mei vastzit op verden king van het voorbereiden van een terroristische aanslag. Officier van justitie Arun Reah zag in T. een po tentiële aanslagpleger op mos keeën, terwijl advocaat Frans Huij- bers de uitlatingen en gedragingen van zijn cliënt afdeed als dikdoene rij, een hoop poeha. Terwijl de offi cier een onvoorwaardelijke gevan genisstraf van veertig maanden eiste, ging de raadsman juist voor vrijspraak. Meteen aan het begin van de rechtszaak maakte de verdachte duidelijk dat hij geen gevaarlijke terrorist was. Het verhaal van de of ficier van justitie vond hij zwaar overtrokken. „Ik ben hier om mijn onschuld te bewijzen. Het was op schepperij en grootdoenerij. Meer dan geouwehoer is het niet." T. maakte soms een geagiteerde indruk. Mondjesmaat gaf hij ant woord op de vragen van de rechter. Bij vragen over hoe hij aan 1800 scherpe patronen en een gasalarm- pistool kwam, verwees hij naar het politierapport of het pleidooi van zijn advocaat. Twintig agenten vonden het wa pen en de patronen toen ze op 23 mei T.'s huis in Doornenburg bin nenvielen. De Algemene Inlichtin gen- en Veiligheidsdienst (AIVD) had de politie getipt, waarna een onderzoek werd ingesteld. Aanlei ding voor de inval waren onder Het was opschepperij en grootdoenerij. Niet meer dan geouwehoer meer chats waarin Vincent T. een Belgische man om een vuurwapen vraagt. In andere chats maakt hij duidelijk dat hij een hekel heeft aan moslims en 'linkse kopstukken als Volkert van der G., Christa Soeters en Sylvana Simons wilde afknal- len'. „Dikdoenerij. Het is geouwehoer, niet serieus bedoeld", zei Vincent T. Op de vraag van de rechter hoe zij dat zou kunnen checken, reageerde de Doornenburger fel: „Heeft u een scherp wapen bij mij gevonden? De politie in ieder geval niet. Als ik van plan zou zijn om één van die drie iets aan te doen, dan zou het wel heel stom zijn om dat via een chat op Facebook te doen." Die face- bookpagina was van de Anti Ter reur Brigade (ATB), een extreem rechtse organisatie die T. zou heb ben opgezet. Hij ontkende dat gis teren. Hij was de webmaster en op een gegeven moment zelfs 'gede gradeerd' tot redacteur. Opmerkelijk was de brief die T. in 2016 zou hebben geschreven aan de Russische president Vladimir Poe- tin. Hij vraagt hem om geld voor de aanschaf van wapens voor de ATB. T. ontkende de brief te hebben ge schreven. Officier van justitie Reah vond dat T. te gemakkelijk dacht over zijn rol als verdachte van het voorberei den van een terroristische aanslag. Het is goed, zo betoogde hij, dat er een terrorismewet is die de samen leving beschermt tegen mensen zoals T. Volgens advocaat Huijbers moet het Openbaar Ministerie dan wel met bewijzen komen voor het ple gen van een misdrijf. De rechtbank doet op 7 december uitspraak. Ze beschuldigen Rusland van het neerhalen van de Boeing boven Oost-Oekraïne in 2014 en van het tegenwerken van de waarheids vinding in de jaren daarna. „De nabestaanden storen zich aan de opstelling van de Russische Federatie", zegt hun advocaat Veeru Mewa. Zij vinden dat Rus land hun grondrechten heeft ge schonden en zetten grote vraagte kens bij de onafhankelijkheid van de Russische rechtspraak. „Voor de 95 nabestaanden is een uitspraak van het Europees Hof van enorm belang voor de verwer king en een erkenning van hun positie", zegt Mewa. Eerder dit jaar dienden nabe staanden van 170 slachtoffers al een klacht tegen Rusland in bij het hof. Zij worden vertegenwoordigd door een kernteam van Neder landse MHi7-advocaten. Volgende maand zal dat team bij het hof ook een klacht indienen namens en kele tientallen buitenlandse nabe staanden uit onder meer Groot- Brittannië, Duitsland en Maleisië. Premier Mark Rutte heeft 'alle begrip' voor de stap van de nabe staanden. Het staat ze vrij om dat te doen en ze hebben er ook het volste recht toe, zegt hij. Rutte vindt het niet nodig de groep te ondersteunen. Hij wees op de 'eigen' zaken waarbij Neder land betrokken is, zoals het inter nationale onderzoek naar de ramp en de poging om Rusland te dwingen daaraan mee te werken. Toen het vliegtuig van Malaysia Airlines op 17 juli 2014 uit de lucht werd geschoten, kwamen 298 mensen om het leven, van wie er 196 uit Nederland kwamen. Rusland erkent sinds de jaren 90 het hof. De rechters hebben Moskou al honderden keren ver oordeeld voor mensenrechten schendingen. ROTTERDAM Mazelen bren gen het afweersysteem lang durig schade toe. Kinderen die de ziekte doormaken, blijven daarna nog lange tijd vatbaar der voor andere infectieziek ten. Dat blijkt uit onderzoek van het Erasmus MC in Rot terdam. Het virus doodt ge heugencellen van het afweer systeem en verzwakt zo de im muniteit tegen infecties. Dat effect blijkt jaren te kunnen aanhouden. Onderzoeksleider Rik de Swart hamert op het belang van vaccinatie. Wereld wijd sterven jaarlijks 85.000 mensen aan mazelen. In Ne derland is de sterfkans klein, maar die groeit wel. - T- zaterdag 24 november 2018 GO 'Ik ben een toetsenbordterrorist' Vincent T. omschreef zichzelf gisteren tegenover de rechter als 'niet meer dan een toetsen bordterrorist'. „Zo iemand doet wel alsof, maar voegt nooit de daad bij het woord", verduide lijkte de verdachte. Eric van der Vegt Zutphen/Doornenburg -Vincent T., verdachte Opnieuw heeft een groep na bestaanden van vlucht MH17 een klacht tegen Rusland inge diend bij het Europees Hof voor de Rechten van de Mens. Het gaat om 95 nabestaanden van zeventig slachtoffers. ANP Straatsburg Een spel van Nederlandse Loterij -tf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 10