„Ja, maar daar praat ik niet meer over. Ik vind het inmiddels iets hysterisch hebben. De tenen van Nederlandse Turken zijn lan ger dan die van Turken in Turkije. Ik schreef eens dat meisjes minder vrij zijn dan jon gens. Woedende reacties! Ik zou tegen de islam zijn, terwijl ik dat woord niet eens had gebruikt. Dan word je weer huisalloch toon of huismoslim genoemd. Dat gebeurt ook met Özcan Akyol, kamervoorzitter Khadija Arib, journalist Sinan Can, colum nist Erdal Balei. Daar kan ik zo boos om worden." „Ik kan niet helemaal zonder geloof, alleen geef ik het geen naam. Iets van mijn islami tische opvoeding is blijven hangen, die heeft me toch gevormd. Ik herken veel in de boeken van Franca Treur, die schrijft over haar streng gereformeerde jeugd. Mijn ouders waren liberaal, maar ik herken het vingertje. Toen mijn vader in april op sterven lag, had hij veel steun aan het geloof. Mijn moe der zat naast hem en las koranverzen voor." Stilte. Dan: „Ik probeer zo min mogelijk over hem te praten, want anders besefik te veel dat hij er niet meer is. Ik ontken gewoon nog dat hij dood is. Anders kan ik niet lachen. Maar soms word ik er door overvallen, zoals laatst bij omroep WNL. Ik liep de regiekamer in en zag beelden uit mijn eerste documentaire, Veerboot naar Holland, die ze zouden laten zien, over de komst van mijn ouders naar Nederland. Ik zag mijn vader op hetscherm en ik ben weggelopen, de tranen stroomden over mijn wangen. Mijn vader had pech. Hij kreeg leukemie, een zeldzame vorm die voorkomt bij men sen die met chemische stoffen werken. Hij was lasser bij een bedrijf in de Botlek. En hij had een chromosoomafwijking, waar door behandeling niet aansloeg. Hij is be graven in Turkije, in Samsun, waar hij van daan kwam. Toen we terugvlogen was ik zo verdrietig. Nu was ik echt weg bij hem." „Hij hamerde er altijd op dat mijn zussen, mijn broer en ik een studie moesten volgen. Leer de taal, doe mee, zei hij altijd. Ik kende genoeg meisjes die niet naar een school feest mochten. Van hem mocht ik wel, maar hij kwam me dan wel veel te vroeg ophalen met z'n Volkswagenbus. Ik heb van hem geleerd andersdenkenden te respecteren, terwijl we tijdens koranles heel negatieve verhalen hoorden over on gelovigen. En aan mijn vader heb ik mijn grote liefde voor films te danken. Hij was 10 PASPOORT Fidan Ekiz Geboren 10 december 1976 in Rozenburg. Turkse gemeenschap in Rotterdam. Na de rellen bij het Turkse consulaat in maart vorig jaar schreef je: 'Je leeft in dit land, je geniet de vrijheid van dit land, je voedt je kinderen op in dit land, maar schreeuwt je liefde uit voor een man die het land waar jouw ouders en voorouders vandaan komen, verandert in een auto cratie'. Daarna werd je bedreigd. Je schrijft kritisch over moslims. Je bent bijvoorbeeld tegen hoofddoekjes op de basisschool. Ben je zelf gelovig? Opleiding School voor Jour nalistiek, Utrecht. Loopbaan Werkt van 2000 tot 2003 als verslag gever voor het Rot terdams Dagblad, is van 2003 tot 2007 correspondent voor de GPD, BNR Radio en RTL Nieuws in Turkije en Irak. Werkt van 2008 tot 2011 als redacteur voor talkshow Pauw Witteman. Maakt de documentaires Veerboot naar Hol land (2009), Ik zie een verre reis (2012), De Pen het Zwaard (2016), Alles komt goed? (2016). In 2018 volgt de 6-delige documentaireserie Vrouw op Mars. Presenteert NTR-talkshow De Nieuwe Maan en is regelmatig tafel dame bij De Wereld Draait Door. Schrijft columns voor AD Rotterdams Dagblad, Vrij Neder land en Talkies Magazine. Privé Single. Heeft een zoontje van 5. Wat voor vader was hij? WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 100