In de politiek gaat het steeds meer om de beleving Brandstofoorlog slaat over naar België, eerste tekorten 9 Andere boyband-comebacks Als Jason en Robbie zich weer melden, zijn ze altijd welkom 2 en een dochtertje van t jaar heeft. De tweede epiloog van Take That verloopt aanmerkelijk kalmer dan de eerste. De aankondiging van het einde van de groep leidde destijds tot overbelaste telefoonhulplijnen in En geland. Er was massaal en onmetelijk verdriet: pubermeisjes zagen hun hoop op een amoureuze toekomst met de droommannen vervliegen. Robbie Williams was toen al uit de jongensgroep gestapt. Hij was gedes illusioneerd door de beperkte in vloed op zijn eigen leven en moe van de twist met Barlow, die tot dan toe als de grote ster van de groep gold. Barlow schreef de grootste hitsucces sen van de groep als Pray, Babe en Back for Good en is de zanger van de meeste liedjes. Hysterie Ook zonder de vete tussen Barlow en Williams waren de jonge twintigers niet langer bestand tegen de druk van het boybandbestaan, dat Mark Owen als een 'gouden kooi' om schrijft. Ze waren moe van de hyste rie van de fans, de op geld beluste manager en het moordende reis schema. „We waren doodop", zegt Howard Donald. „Zes jaar lang heb ben we non-stop gewerkt. Weekends waren altijd een mooie gelegenheid voor een extra tv-optreden." Donald noemt de negen jaar die Take That vervolgens simpelweg niet meer bestond, de belangrijkste reden waarom de band er vandaag de dag wél is. „We hadden rust nodig. Maar het voelde niet als pauze, hè. We wis ten zeker dat het voorbij was. We moesten bedenken wat we met de rest van ons leven wilden. We sticht ten gezinnen, we brachten tijd met familie en vrienden door. Pas nu zie ik hoe noodzakelijk die tijd was om ons klaar te stomen voor een nieuw begin samen." Het tweede leven dat de band be gon, was in 2005 een ongeziene stap. Het bestaaan van veel voorgangers én opvolgers lijkt niet langer rekbaar dan hun eigen adolescentie of de pu berteit van hun fans. Wonderlijker nog was het her nieuwde succes van de band. Ston den de meisjesidolen in de jaren 90 in de grote indoorzalen, voor de vol- wassen versie van Take That zijn in eigen land steevast stadions gereser veerd. Daar verzamelen zich de fans van toen die inmiddels hun eigen tie nerkinderen meenemen. Beschimpingen In ons land haalde de doorstartversie de Amsterdam Arena alleen in 2011, het jaar waarin Robbie Williams zich opnieuw aansloot bij de groep. Na ja ren van publieke beschimpingen leg den Barlow en hij hun ruzie bij. Ze zetten hun wederzijdse excuses zelfs op muziek. Het duet Shame ver scheen op een soloalbum van Willi ams, die in de tussentijd zijn voor malige band als solozanger ruim schoots had overvleugeld met hits als Angels en Feel. Na een tournee en een album, Progress, vertrok Williams weer. Niet veel later gevolgd door Jason Orange, die voor een bestaan buiten de spot lights koos. „We zijn nu Take That met z'n drieën", zegt Owen. „Maar als Jason of Robbie zich weer melden zijn zij óók Take That. Ze zijn altijd welkom." Met Williams spraken de drie re cent nog. „We zijn betere vrienden dan ooit, al lachen we nog steeds om dezelfde grappen als in de nineties. Robbies agenda bleek al tot 2022 vol te zitten, maar hij zegt dat er zeker een tijd komt dat hij zich weer bij ons aansluit.' Op het Binnenhof wordt al over 'superzaterdag' gesproken: morgen verzamelen de achterbannen van vier politieke partijen zich voor een bijeenkomst met gelijkgestemden. Christenunie en Forum voor De mocratie lopen uit voor een klas siek partijcongres in respectievelijk Zwolle en Amsterdam, het CDA viert een feestje in Amersfoort en de VVD strijkt neer in Den Bosch voor een heus festival. De line-up bij de liberalen is een bijzondere: er is politiek cabaret door fractieleider Klaas Dijkhoff, een pubquiz onder leiding van de vrolijke Drent Erik Ziengs en wie wil leren twitteren kan terecht bij nieuw Kamerlid Thierry Aartsen, die als geen ander weet hoe onhan dige tweets op jeugdige leeftijd een parlementariër kunnen blijven achtervolgen. Tussen al dit aanbod zou je bijna de Algemene Ledenvergadering over het hoofd zien, die ook plaatsvindt. In vroe ger tijden was zo'n ALV het hoofdgerecht, met de speech van de partij leider als toetje. Nu is het een bijgerecht. Is dat erg? Niet volgens VVD- voorzitter Christianne van der Wal. Een politieke partij, zeker als die al acht jaarlang de grootste is, is verplicht zich te blijven vernieu wen, zegt ze. „Als je aan leden vraagt hoe ze hun vrije zaterdag willen besteden, is het antwoord niet dat men graag in een zaaltje wil praten over de begroting van volgend jaar. Er is wel een leden vergadering, maar we bieden men sen ook graag een leuke zaterdag." De VVD wil nou eenmaal graag een open beweging zijn, zegt Van der Wal, die ook openstaat voor niet-leden. „Wij zijn een politieke partij, geen beroepsvereniging voor politici. Dat betekent dat we een uitdagend programma willen bie den dat voor een deel zeker ook in houdelijk is, maar waar mensen ook om andere redenen graag naar toe komen. Om zichzelf te ontwik kelen, om mensen te ontmoeten en om een leuke dag te hebben." Idealen Ook bij het CDA willen ze met de tijd meegaan, zegt voorzitter Ruth Peetoom. „Ons doel blijft mensen te organiseren op gedeelde idea len." Haar partij probeert nieuwe vormen uit om de partijdemocratie levendig te houden. En ja, ook bij het CDA is er ruimte voor een feestje, zoals morgen tijdens de Dag van de Christendemocratie. Daar kunnen gezelligheid en in houd prima samengaan, meent Peetoom. „Beleving is steeds belangrijker: mensen willen el kaar ontmoeten en mobiliseren. De tijd dat tijdens con gressen het voltallige bestuur plaats- gb neemt op het po- dium ligt ach ter ons." ANTWEPREN Belgen voelen inmiddels de gevolgen van de Franse wilde acties tegen ho gere brandstofprijzen. Klanten van Shell in Tongeren kunnen geen diesel meer tanken in twee tankstations. Ook Total meldt dat er in een aantal tankstations een bevoorradingstekort is. De 'gilets jaunes' ('gele hesjes') is een beweging die protesteert tegen de volgens hen te hoge dieselprijzen in Frankrijk. De groep protesteert vooral tegen een hogere accijns op diesel en benzine. President Macron verhoogde de belasting eerder dit jaar en doet dat opnieuw in 2019. Re den: het stimuleren van schoon rijden. De maatregelen hebben geleid tot een 'brandstofoorlog', waarbij inmiddels twee doden en enkele honderden gewonden zijn gevallen. Het protest is sinds afgelopen weekend overgewaaid naar Bel gië en daar worden de acties van de 'gele hesjes' ook grimmiger. Op snelwegen in Wallonië zijn woensdagavond benzinebom men gegooid en vrachtwagens geplunderd. De politie pakte 39 mensen op. „We nemen dit heel ernstig en willen dit absoluut in de kiem smoren", aldus de Belgi sche minister van Binnenlandse Zaken Jan Jambon. De protesten in Frankrijk ne men in omvang af. Gisteren wa ren naar schatting vijfduizend betogers op de been; zaterdag zorgden nog bijna 300.000 'gi lets jaunes' voor een dagenlange verkeerschaos. De actievoerders willen ko mende zaterdag naar Parijs rei zen voor een tweede grote na tionale protestdag. vrijdag 23 november 2018 PC i Take That in 1990, en in 2018. Boven, v.l.n.r: Howard Donald, Gary Barlow, Mark Owen. Op de linker foto staan ook nog Robbie Williams en Jason Orange. FOTO GETTY/ WIREIMAGE - Mark Owen, Take That Nadat Take That in 1996 zijn laat ste single uit brengt, duurt het niet lang voordat Backstreet Boys de populairste boyband van de planeet is. Groot ste hits: Quit Play- ing Games (with my Heart) en Want it That Way. Na een breuk in 2001 gaat de groep drie jaar later weer op tournee. De band bestaat nog steeds. In 2008 komt ook de grootste boyband van de jaren 80, New Kids weer bij el kaar. Ook de in ons land popu laire Ierse jon- gensgroepen Boyzone en Westlife zijn weer actief. In 2010 staat een nieuwe, we reldberoemde boyband op: One Direction. Die gaat in 2016 voor onbepaalde tijd met verlof. Band leden Niall Horan en Harry Styles boeken ondertus sen solosucces. De Neder landse boybands MainStreet en B-Brave houden in 2016 en 2017 vlak na elkaar op te bestaan. Omdat anno 2018 de politiek ook een beetje leuk moet zijn, zoeken partijen naar manieren om de partijdemocratie te ver nieuwen. Meer beleving is het devies, al komt de verstokte congrestijger heus nog steeds aan zijn trekken. Laurens Kok Den Haag VVD-fractieleider Klaas Dijkhoff entertaint de gasten met politiek ca baret. FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9