NYNKE DE JONG Al tienduizenden buren wekken samen energie op i r korting Samsung Galaxy S9 6 9 Column ^0 @Nynke Het aantal energiecoöperaties steeg afgelopen jaar met 20 pro cent tot 484, blijkt vandaag uit de Lokale Energie Monitor 2018 van stichting Hier opgewekt. Bijna 70.000 Nederlanders zijn lid van een lokale energiecoöperatie. Op geteld wekken die nu genoeg stroom op voor ruim 140.000 huishoudens. Op korte termijn staat er nog minstens een verdub beling op de planning, blijkt uit de inventarisatie. Particulieren en kleine onder nemers brachten bijna 100 mil joen euro bij elkaar voor collec tieve zonneprojecten. Zij inves teerden samen in zonneakkers of panelen op bijvoorbeeld daken van sporthallen of veestallen en profiteren vervolgens van de op brengsten. Afgelopen jaar kwa men er in het hele land 173 van zulke projecten bij, waarmee de teller nu op 450 staat. Het aantal windmolens dat eigendom is van mensen uit de omgeving, groeit eveneens snel: afgelopen jaar met 40 procent. Lokale energiecoöperaties zijn een cruciale schakel in het Kli maatakkoord. Komende jaren moeten op land honderden wind molens en zonneakkers worden bijgebouwd. i 70.000 mensen zijn lid van lokale energiecoöperaties De bijdrage van de 70.000 Neder landse energiecoöperatieleden gaat verder dan enkel energie op wekken, zegt woordvoerder Ka- trien Prins van Hier opgewekt. „Elke coöperatie voert actief cam pagne in zijn eigen omgeving. Zo leveren ze een belangrijke bij drage aan de energietransitie." Zij signaleert dat energiecoöperaties met steeds nieuwe ideeën komen. „Zo komt coöperatief autodelen echt van de grond en zijn er vele voorbeelden van coöperatieve laadpalen, buurtopslag en digitale energiehandel tussen bewoners." Sluit deze week* een mobiel abonnement met onbeperkt bellen aten ontvang elke maand korting zolang je abonnement loopt. Bijvoorbeeld met de m 1 Black Friday actie Elke maand tot extra opjeabonnement Het was een bericht vol ophef dat RTL Nieuws woensdag bracht: er waren mensen niet blij met de Allerhande Kerst- special. Elk jaar brengt de Albert Heijn een extra dik nummer uit, met heerlijke kerstrecep ten, allerhande tips voor een sfeervol huis, en reclames voor botervloot jes die eruit zien als kleine, witte kerstbomen. Nu was er op hef. Want een paar mensen op de facebooksite van het blad klaagden dat er te weinig echte vlees- en visre- cepten instonden. Vrouwen - het wa ren vooral vrouwen - die het hele jaar in spanning wachtten op recepten voor vette kalkoenen en malse rollades, kre gen nu opmerkelijk veel vegarecepten. Sommige zelfs ve- iEr waren mensen die blij waren dat Allerhande met z'n tijd meeging op klikt. Het negatieve verhaal is veel sterker, want dat valt in de ca tegorie 'ze zeggen ook fijne feest dagen en geen fijne kerstdagen!!', 'Albert Heijn zwicht voor linkse wortelknagersü' en 'Is er dan niets meer heilig in dit land Heerlijke ophef, waar de site van RTL Nieuws op uit is. Terwijl we ons alleen druk moeten maken over ene Esther die boos berichtte dat dit blad zeker niet op haar bewaarstapel terecht zou komen. Als we altijd maar de focus leg gen op de boze mensen, zouden we bijna vergeten dat het gros van de mensen niet zo snel boos te krijgen is. Zeker niet over een tijd schrift met weinig vleesrecepten. Ik hoop dat Esther alsnog een lekker recept voor Kerstmis kan vinden. Het internet staat er ge lukkig vol mee. En mocht u tijdens het kerstdiner verrast worden met een Biet Wellington? Dan weet u welk blad daar debet aan is. ganistisch. Het moet niet gekker worden. De reacties werden breed uitge meten, en op de sociale media gniffelend besproken. Waar ma ken mensen zich toch druk over? Het was ophef die geen ophef was. Want de meeste reacties op de Allerhande-pagina, waren posi tief. Mensen die zeiden dat het prima kon, een vegetarische kerst. Die blij waren dat het nu voor de dieren ook fijne feest dagen zouden worden. En die blij waren dat Allerhande met z'n tijd meeging. nieuwsbericht van te maken. 'Men sen reageren positief op Allerhande', dat is geen bericht waar je online gretig vrijdag 23 november 2018 GO Veaa kers De hoeveelheid groene stroom die wordt opgewekt door lo kale energiecoöperaties is af gelopen jaar sterk gegroeid. Buren investeren niet alleen samen in zonne- en windener gieprojecten, maar ook in gas- loze verwarming, buurtopslag, laadpalen en deelauto's. Annemieke van Dongen Utrecht eenmalig cashback 1 U ??erit.e£ Maar ja, dat is geen leuk verhaal om een

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 6