M Binnenstad Zierikzee wil klanten lokken 7 MINECRAFT VIRTUELE STAD De Sint Lievensmonster- toren in Zierikzee is eindelijk af. Oscar Molenaar (19) uit Delft bouwde de 'Dikke Toren'in het computerspel Minecraft. 'jnBTÜJC Oscar Molenaar maakte de toren op basis van twee schetsen van het Stadhuis Museum bijzonder goed na. En af. Hij las onlangs in het museum over de Dikke Toren, zo als de Sint Lievensmonstertoren in de volksmond heet. „Het was mij voorheen eigenlijk nooit opge vallen dat de toren slechts een im provisatie is", vertelt Molenaar die onder de naam EB Productions in Minecraft een op ware geschiede nis gebaseerde, fictieve middel eeuwse stad bouwt. Dat doet hij samen met Bouke ten Voorde (20) in 3D-formaat. De twee gebruiken voor hun virtuele stad geen bestaande ont werpen en gebouwen, omdat ze het geheel naar eigen verbeelding willen maken. „Wij halen hier voor wel constant inspiratie uit bestaande gebouwen en de ge schiedenis." Keldermans De Dikke Toren in Zierikzee had eigenlijk een 130 meter hoge, Goti sche toren moeten worden. In 1454 werd begonnen met de bouw door bouwmeester Andries Kel dermans. Zijn broer Anthonis en diens zoon Rombout Keldermans zetten de moeizame bouw later voort. Het fundament alleen al nam zo'n 25 jaar in beslag. Na on geveer 30 jaar kwam de toren, zo als we die nu kennen, tot de eerste omloop tot stand. Omstreeks 1510 werd de bouw gestaakt, omdat Zierikzee verarmde en de midde len ontbraken om de toren te vol tooien. De bouwkosten bedroegen toen al bijna 100.000 gulden, vol gens het Stadhuis Museum - een godsvermogen voor die tijd. De hoogte van de Dikke Toren bleef dus steken op 64 meter. Nu heeft EB Productions de to ren virtueel afgebouwd. Molenaar heeft roots in Zeeland. Zijn oma's Van kinds af aan vond ik kerken mooi vanwege de Gotische bouwstijl moeder komt uit Ellemeet en hij bezoekt met familie vaak Schou- wen-Duiveland vanuit hun huisje op de camping in Scharendijke. „Architectuur heb ik altijd interes sant gevonden. Van kinds af aan vond ik kerken mooi vanwege de Gotische bouwstijl. Deze bouw stijl, en met name de Brabantse stroming, is één van de mooiste balansen tussen geometrische en natuurlijke vormen." Proporties Molenaar zocht op internet naar een artist impression van hoe de Dikke Toren er uit had moeten zien. In 3D bestaat die niet. „Ik be sloot er zelf één te maken. Het computerspel Minecraft gebruiken wij eigenlijk alleen als een soort 3D-tekenbord, waar het perfect voor is. Je kan er alles in bouwen wat je wilt. Het ontwerp van de toren is gebaseerd op de enige be staande 2 schetsen die ik kon vin den in het museum. De proporties kloppen waarschijnlijk niet hon derd procent, maar ik heb gepro beerd de gehele vorm met zo veel mogelijk detail uit te beelden." „Zierikzee moet weer te zien zijn. Er moet meer reuring komen", al dus campagneleider Steven Schra- vesande van ondernemersvereni ging InZzee. Vandaag komt de nieuwe site inzierikzee.nl in de lucht, die moet uitgroeien tot eta lage van alles wat ondernemend Zierikzee heeft te bieden. In de campagne worden onder meer typische Zeeuwse producten voor het voetlicht gebracht en ge koppeld aan de zaken waar die te krijgen zijn. Schravesande toont een pittoresk plaatje van 't Vrij- poortje waar een kort verhaal bij staat over de achtergrond van de Zeeuwse knop, te koop bij de plaat selijke juwelier. „Of een verhaal over de mosselen, die je vervolgens kunt eten bij De Banjaard. Zo kun nen we nog wel even doorgaan." InZzee beperkt zich niet tot de lokale platforms, maar slaat ook ac tief op de trom op Goeree-Over- flakkee. Schravesande: „D'n Diek in Middelharnis wordt de laatste tijd steeds saaier, hoor je. We willen de mensen die daar winkelen naar Zierikzee lokken. En dat geldt ook voor onze eigen inwoners die nu naar Goes gaan. Die moeten we zien terug te halen." Zierikzee moet weer te zien zijn. Er moet meer reuring komen In alle campagne-uitingen van InZzee volgend jaar wordt ook con sequent de aandacht gevestigd op het feit dat Zierikzee in 2019 viert dat het 800 jaar geleden stadsrech ten verkreeg. De ondernemersver eniging draagt financieel bij aan de middeleeuwse festiviteiten op 11 mei. In totaal trekt de onderne mersvereniging volgend jaar 35.000 euro uit voor nieuwe en bestaande evenementen in de binnenstad. Een jaar na de tumultueus verlo pen ledenvergadering waren de vertegenwoordigende midden standers donderdagavond opval lend eensgezind. Het grotendeels vernieuwde bestuur, onder leiding van Luit Ezinga, heeft de kussens de afgelopen maanden flink opge schud. Eén van de kritiekpunten die de algemene ledenvergadering een jaar geleden rond deze tijd deed ontploffen, was het gebrek aan con crete plannen en activiteiten die het centrum van Zierikzee aantrek kelijker moeten maken voor pu bliek. Van de 60.000 euro die de on dernemers en gemeente (25.000) met elkaar hadden opgebracht aan Ik hoop dat deze campagne een goede flow geeft contributie, was slechts de helft daadwerkelijk ingezet. Volgend jaar gaat die pot nagenoeg leeg, spie gelde Ezinga de winkeliers voor. „Ik hoop dat dit een goede flow geeft, zodat iedereen kan zien dat InZzee op de goede weg zit." vrijdag 23 november 2018 Dikke Toren is eindelijk 'klaar' Gerrit van Loon Zierikzee de Gothic Tower Church in Minecraft is de Dikke Toren (I) uit Zierikzee. foto eb productions Rechtsboven: het onderstel van -Oscar Molenaar Ondernemers in de binnenstad van Zierikzee gaan in de aanval om klanten weg te roven uit Mid- delharnis en Goes. Een doorlo pende reclamecampagne in kranten en op sociale media be nadrukt de bijzondere monu mentale sfeer in het winkelhart. Marcel Modde Zierikzee -Steven Schravesande, InZzee -Luit Ezinga, ondernemersvereniging

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 58