Wegen naar Schouwen afgesloten 6 IN DE REGIO Herfstwinter fair Open atelierdagen Optredens in 't Beest De twee oud-leerlingen vwo van Pieter Zeeman in Zierikzee won nen deze prijs omdat ze van hun jaar het beste profielwerkstuk in de bètavakken afleverden. „Hartstikke leuk", zeggen de meiden na afloop van de uitreiking bij het Zierikzeese bedrijf Airpack. „Het is toch een beetje eer van je werk. Leuk dat dit wordt gewaar deerd." Sarah en Susanna onder zochten, in samenwerking met fy- siotherapiepraktijk Fysant, de hart- frequentie bij een inspanning en het effect van ademhalingstechnie ken op die hartfrequentie. Dat on derzoek voerden ze uit onder twee leeftijdsgroepen, waarvoor ze me deleerlingen en docenten ronsel den. „Het was leuk om te doen, ook omdat iedereen enthousiast mee deed. Dat hadden we van tevoren niet verwacht." De Pieter Zeemanprijs 2018 werd gewonnen door Mart Pothast, die als student natuurkunde aan de Universiteit van Amsterdam scoorde met zijn scriptie over elek tromagnetische straling en de kos mische verspreiding door het melkwegstelsel. Ben van Linden van den Heuvell, hoogleraar aan de UvA en bestuurs lid van het Pieter Zeeman Fonds, was er om de prijs uit te reiken. Hij zit bij de faculteit der Natuurwe tenschappen zo'n beetje op de stoel waar de in Zonnemaire geboren professor Zeeman (1865-1943) zat. Net als Pieter Zeeman, die in Zie rikzee naar de HBS ging, heeft Van Linden van den Heuvell natuur kundige banden met Zierikzee. Zijn bet-bet-betovergrootvader Abraham woonde eind 18de eeuw in het pand aan het Havenplein waar nu hotel-restaurant Wilde man gevestigd is. Het was de tijd dat Zierikzee als een patriottenbol- werk gold; Abraham was daar één van. Hij was ook amateur experi menteel natuurkundige, die het eerder ter ziele gegane fysisch ge nootschap in Zierikzee nieuw le ven inblies. Nobelprijswinnaar Pieter Zee man trok na de HBS de wijde we reld in. Dat doen Sarah en Susanna ook. Beiden studeren nu genees kunde in Rotterdam. Van het pro fielwerkstuk en de meesterproef waarmee ze de Gouden Pieter in de wacht sleepten, leerden ze veel. „We hebben er bijvoorbeeld een beetje statistiek ingebracht. Dat komt nu bij onze studie weer te rug." Behalve lof voor de prijswin naars werd het belang van samen werking tussen onderwijs, over heid en bedrijfsleven benadrukt. Rector Peter van der Gaag: „Je hebt elkaar nodig om te excelleren." Fractievoorzitter Margo Lemsom maakt zich zorgen over de bereik baarheid van het eiland. Ze vroeg verkeerswethouder Ankie Smit (GroenLinks) gisteren in de raads commissie bij de verantwoordelijke wegbeheerders aan te dringen op een betere onderlinge afstemming van de werkzaamheden. 'Terug in de tijd' Voor hulpdiensten is alles goed ge regeld, benadrukte Lemsom, zodat passages bij spoed altijd mogelijk zijn. Maar inwoners en bedrijven ervaren over een langere periode veel overlast van de wegwerkzaam heden aan enerzijds de Zeeland- brug, de Deltaweg en de Ooster- scheldekering, en aan de andere kant de Grevelingendam en Brou- wersdam. „Het begint erop te lijken dat we jaren terug gaan in de tijd en dat we 's avonds het eiland niet meer op of afkunnen." Volgens Smit houden de provin cie en Rijkswaterstaat wel degelijk rekening met de toegang tot Schou wen-Duiveland. De wethouder be nadrukt dat het uitzonderlijk is dat én de Deltaweg tussen Colijnsplaat en Wilhelminadorp én de Ooster- scheldekering én de Brouwersdam gelijktijdig een aantal nachten zijn afgesloten voor verkeer. Aanvaring Deze situatie is ontstaan door de noodzakelijke reparatie van een elektriciteitskabel aan de pijlerdam, na de aanvaring twee weken gele den door een baggerschip. De werkzaamheden aan de ke ring (in de nachten van 21 tot 23 no vember) konden niet worden uit gesteld, zei Smit, aangezien vol gende week (van 26 november tot 1 december) de Zeelandbrug aan de beurt is. MIJN DORP, MIJN STAD Fietsers Zonnemaire vrijdag 23 november 2018 SD SCHARENDIJKE De creagroep van de Bethlehemkerk houdt zaterdag een herfstwinterfair in de Hoeksteen. Op deze fair wor den de producten van de creagroep verkocht. Verder zijn er decoratieve herfststukken ver krijgbaar. De loterij boom staat opge steld en voor de in wendige mens is er een herfstcafé. Ook worden boeken, zelfgemaakte jam, gebak en hebbedin getjes verkocht. De opbrengst van de fair is voor de Stichting Thuredrith (vakantiehuizen Re- nesse) en voor de kerk. ledereen is welkom tussen 10.00 en 15.00 uur. BURGH- HAAMSTEDE Zaterdag en zon dag is het atelier en de beeldentuin van kunstenares Dani- ëlle Orelio weer ge opend. Het werk van Daniëlle Orelio omvat bronzen beelden, kerami sche tuinbeelden, schilderijen en sie raden. Het atelier en de beeldentuin bevinden zich aan de Hogeweg 34 in Burgh-Haamstede en zijn geopend tussen 11.00 uur en 17.00 uur. Toegang is gratis. GOES Vanavond is poppo dium 't Beest het toneel van twee progrockbands uit de jaren 70: Gene sis en Yes, met een vertolking door Genesis Project en Yesshows. Kaarten zijn te ver krijgen via tbeest.nl en aan de deur. De zaal gaat om 20:30 uur open. 'Gouden Pieter is vooral een eer' Van de geldprijs gaan ze waar schijnlijk een weekendje weg en het beeld krijgt een plekje op hun kamers. Maar gisteren was het voor Sarah van Dalen en Su- sanna Engelen vooral genieten van de eer die óók aan de Gou den Pieter kleeft. Esme Soesman Zierikzee Inwoners en bedrijven worden deze weken alle kanten opge stuurd om Schouwen-Duiveland op en af te rijden. Door de gelijk tijdige afsluiting van de belang rijkste toegangswegen raakt het eiland geïsoleerd. Die praktijk is niet meer van deze tijd, vindt de VVD-fractie in de gemeente raad. Marcel Modde Zierikzee VERSMALLING ZONNEMAIRE De rotonde in de Zuidweg (N654) bij Zon nemaire gaat tussen 3 en 14 december op de schop. De rij baan wordt versmald. De wegbeheerder (de provincie) wil zo afdwingen dat het verkeer langzamer het dorp inrijdt. Tij dens de werkzaamheden is de aansluiting met de Stapels- weg (met uitzondering van de weekeinden) tussen 7.00 en 17.00 uur afgesloten. Het verkeer wordt omgeleid via de Boogerdweg, Blooise Dijk of Weeldijk. Weggebruikers uit an dere richtingen kunnen met behulp van verkeersregelaars gebruik blijven maken van de rotonde, foto dirk jan gjeltema BROUWERSHAVEN Tonnenmagazijn, 9.00-12.00 uur: Yoga Jacqueline Binnen dijk; BURGH-HAAMSTEDE Dorpshuis de Schutse, 16.00 uur: Herensociëteit; 20.00- 23.00 uur: Klaverjasvereni- ging; ELLEMEET Dorpshuis, 19.00-23.00 uur: Biljartvereniging Onder Vrien den; KERKWERVE Dorpshuis, 20.00-23.00 uur: Oefenavond Shantykoor Nep- tunus; MIDDELBURG Padma, Verwerijstraat 51, 09.00-17.00 uur: Expositie Thea van Soelen; Zeeuws Archief, 14.00 uur: Cursus 'Slim zoeken naar voorouders'; Drukkery, 15.30 uur: Lezing Rosita Steenbeek; Zeeuwse Concertzaal, 20.00 uur: Optreden Youth Percus- sion Pool Tatiana Koleva; De Spot, Beddewijkstraat 15, 20.30 uur: Optreden festival band Knars OOSTERLAND Dorpshuis de Oosterhof, 20.00 uur: Concert Ooster- land's Fanfare en Luctor et Emergo; VLISSINGEN Sint Jacobskerk, 20.00 uur: Concert De Oden van Salomo ZIERIKZEE Eilandzorg de Wieken, 9.30- 10.30 uur: Langer fit voor om wonenden; FiZi, 14.00 uur: A Star is Bom20.00 uur: De Dirigent ZONNEMAIRE Dorpshuis, 19.30-21.45 uur: Repetitie Harmonievereniging Nut Uitspanning. Sarah van Dalen (I) en Susanna Engelen met hun Gouden Pieters. foto marieke mandemaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 57