AUTO Miniaturen tot in elk detail 16 Van de Aston Martin DB5 van James Bond, tot de allernieuwste, elektrische Jaguar l-Pace: een greep uit de nieuwste schaalmodellen (1:43). Leuk om te geven, leuk om te krijgen. VRAAG ANTWOORD Waarom is bord zwaar transport in het Frans? Sensoren wiel inlezen hoeft echt niet altijd Kan elektrische auto ook met een trekhaak? 0 Opel Kadett D Deze Opel Kadett D uit 1979 roept herinneringen op aan de populairste auto van Nederland, die de Kadett decennialang was. Al werd hij in zijn laatste jaren door Koot en Bie be stempeld als 'de auto van de gewone man'. Dit miniatuur van Maxi- champs vertoont fijne details, zoals de chromen sierlijsten rond de ra men. Kentekenplaten hadden hem nog completer gemaakt. Verkrijgbaar via Opeis webshop voor €35,90. 0 Jaguar l-Pace Nog maar net op de markt in Ne derland, maar nu al als schaalmodel verkrijgbaar: de I-Pace. Deze SUV, de allereerste elektrische Jaguar, blijkt nagemaakt tot in het kleinste detail: zelfs de rode gordelsloten zijn zicht baar en hetzelfde geldt voor de vele knopjes op het stuur. Alleen een mi- niatuur-laadpaal ontbreekt nog. Ver krijgbaar via de Jaguar-dealers voor €62. ©RB14van Max Verstappen De Aston Martin van James Bond had al een navigatie systeem elke keer weer verbaast in de For mule 1 mag natuurlijk in geen enkele collectie ontbreken. Dit is de nieuw ste generatie van zijn bolide. Sterker nog: het is de auto waarmee hij dit jaar de Grand Prix van Australië reed, wat ook te zien is aan de veelbespro ken 'halo', de cockpitbeugel. Fraai na gemaakt door Spark/Minimax. Met een prijs van €59,95 (webshop mo- delcarworld.de) niet goedkoop, maar ja, je krijgt Max er zelf ook nog bij. Hij zit achter het stuur en dat is na tuurlijk onbetaalbaar. Aston Martin DB5 van '007 gereden, maar hij heeft natuurlijk maar één favoriet: de Aston Martin DB5. Dit miniatuur is geplaatst in een diorama waarin een achtervol gingsscène uit Goldfinger (1964) is na gebouwd. 007 (in deze film gespeeld door Sean Connery) zit achter het stuur terwijl een Mercedes (nog net te zien op de binnenwand van het doosje) hem op de hielen zit. Kogel gaten in de voorruit verraden dat het er zojuist hard aan toe is gegaan en hetzelfde geldt voor de vaten en kis ten die op omvallen staan. vrijdag 23 november 2018 GO Autospecialist Niek Schenk beantwoordt lezersvragen. Mail naar auto@persgroep.nl Al een tijdje verbaas ik mij erover dat een groot, zwaar transport in Nederland bor den heeft in de Franse taal: convoi exceptionnel. Kan die tekst er niet gewoon in het Nederlands op staan? T. van de Giessen Dat komt eigenlijk vooral doordat de Franse regelge ving niet toestaat dat het in dat land in een andere taal op de auto staat. In Nederland, België en Duitsland doen ze daar niet moeilijk over. Dus als de vervoerder het Frans talige bord gebruikt, kan hij in veel Europese landen terecht en dat is gewoon handig. Ui teraard is het wél toegestaan dat in Nederland de borden in het Nederlands (uitzonderlijk vervoer) of in Duitsland in het Duits (Schwertransport) wor den gevoerd. Een lezer meldde laatst in uw rubriek dat bij het wisse len van (winter-)banden de sensoren altijd ingelezen moeten worden in de boord computer. Dat is niet het geval. In sommige auto's ko mende meldingen van de bandenspanningscontrole van het ABS-systeem en niet van zogenaamde TPMS-sensoren in de velg. Bovendien kunnen bij de meeste auto's de sensoren makkelijk gereset worden met een knopje op het dash board of via de boordcom puter van de auto. Dat geen enkele garage dit gratis zou doen, is onzin. De meeste bandenservicebedrijven doen dit kosteloos, als ser vice voor de klanten. —Karei ten Haaf, bedrijfsleider Premio Bandenservice Hartelijk dank voor uw toe lichting. Ongetwijfeld stelt u hiermee veel lezers gerust. Kan er op een elektrische auto een trekhaak gemon teerd worden? Ik wil die vooral voor mijn fietsdrager gebruiken. —Ben Abeling Bij de meeste elektrische au to's van de huidige generatie kan dat niet, onder meer omdat de aandrijflijn het trek ken van een aanhanger niet mogelijk maakt. En soms is ook de constructie van de auto er niet voor geschikt. Weliswaar is de belasting door een paar fietsen natuur lijk laag in vergelijking met een aanhanger, maar daar houden de meeste fabrikan ten geen rekening mee. Het zijn op dit moment vooral de krachtigste elektrische auto's die een aanhanger kunnen trekken, zoals de Tesla Model X, Audi e-Tron en Mercedes EQ. Flelaas zijn dit ook de duurste modellen. De auto waarmee Max Verstappen James Bond heeft al in veel auto's Showroom in zakformaat NIEK SCHENK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 44