O O) CD O Zeeuwse titels staan op het spel Belemmeringen worden weggenomen 12 ZE Het kan alle kanten op voor Groene Ster Oreel stapt over naar Duitse ploeg Zeeland en de dertien gemeentes willen de sportdeelname met 10 procent verhogen. Onder meer gehandicapten en ouderen moeten beter op weg geholpen worden. In de Boswachterij van Westenschouwen wordt zaterdag gestreden om de provinciale titels in het mountainbiken. De wedstrijd, die georganiseerd wordt door de Zeeuwse moun tainbikevereniging X-Treme, telt bovendien mee voor de Zeeuwse ATB Wintercompetitie. Voor het Zeeuws kampioenschap komen al leen de Zeeuwse renners en de coureurs die lid zijn van een Zeeuwse vereniging in aan merking. De wedstrijd wordt gehouden op het parkoers waar enkele maanden geleden een nationale jeugdwedstrijd werd gehouden. Thijmen van de Vrede geldt als de grote favo riet. Hij maakte tot nu toe de meeste indruk in de Wintercompetitie. Het wordt een interessante avond in de eredi visie van het zaalvoetbal voor Groene Ster Vlissingen. Verschillende scenario's behoren tot de mogelijkheden voor de Zeeuwen. Groene Ster speelt in eigen huis tegen ZVV Eindhoven (aftrap 20.30 uur). Bij een zege (en zelfs bij een remise) kan de ploeg stijgen naar plek zes, in het linkerrijtje. Dan moet Volen- dam wel verliezen van ZW Tigers Roermond. Ook een zege van Volendam kan positief uit pakken. Dan loopt Groene Ster juist uit op concurrent ZVV Tigers Roermond. Maar bij een nederlaag kan Groene Ster ook zomaar zakken naar de achtste plek. Lars Oreel rijdt volgend seizoen voor een Duitse continentale ploeg. De wielrenner uit Goes maakt de overstap naar Dauner-AKKON Pro Cycling Team. Oreel komt over van Park hotel Valkenburg Cycling Team, dat komend jaar verder gaat onder de vlag van Orange Ba- bies Cycling Team. Timo de Jong, eveneens uit Goes, was daar zijn ploeggenoot. Dauner-AKKON Pro Cycling Team zetelt in Keulen en rijdt voornamelijk wedstrijden in Duitsland en België. In 2019 heeft de ploeg ook de ambitie zich in haar wedstrijdpro gramma verder te focussen op Nederland. België Mark Aalders was gisteren stevig in zijn bewoordingen. De hoofdcoach van RBVM, de rolstoelbasketbal- vereniging uit Middelburg, zei tij dens het minisymposium 'Sport verenigt Zeeland' dat gemeentes de beoefening van gehandicapten sport lastig maken. „Ze voeren een demotivatiebeleid." Nederland heeft sinds juni een Nederlands Sportakkoord. Zeeland krijgt daar begin 2019 een eigen af geleide van. Hierin komen tal van acties te staan die de sportdeel name binnen de provinciegrenzen fiks moet verhogen. De ambitie is een toename van 10 procent. Dat Zeeland wel een 'boost' kan gebruiken, wordt duidelijk uit de cijfers. Van alle Nederlanders van twaalf jaar en ouder doet 57 procent minimaal één keer per week aan sport. In onze provincie ligt dat op 44 procent. Van alle Nederlandse volwassenen met een motorische beperking doet 25 procent wekelijks aan sport. In Zeeland is dat 19 pro cent - geen enkele provincie boert op dat gebied zo slecht. Volgens Aalders is dat laatste ook logisch: gemeentes werken volgens hem geenszins mee. Aanvragen voor sportrolstoelen worden vaak genegeerd. „Spelers uit mijn team krijgen te horen: haal het geld maar bijeen met crowdfunding. Dat is absurd. Mijn spelers kloppen niet bij de gemeentes aan omdat ze een rolstoel met een nieuw kleurtje willen of omdat ze een snellere wil len. Nee, ze willen één keer in de vijfjaar een goede, nieuwe stoel om in te kunnen sporten." Zeeland-breed gaat het om zo'n 30 aanvragen per jaar. Sportrolstoe len kosten ongeveer 3000 euro per stuk. Aalders: „Dus over wat voor bedragen hebben we het per jaar? Dat valt toch per gemeente heel erg mee? En weet je wat zo'n rolstoel basketballer of-hockeyer ervoor te rugkrijgt? Hij of zij voelt zich fitter, voelt zich meer gewaardeerd en er worden heel veel andere zorgkos- ten uitgespaard." Nog tijdens het minisymposium in het Cios kreeg Aalders tal van handreikingen. De Goese wethou der Derk Alssema beloofde zich meer in de problematiek te verdie pen. Het Cios bood ook aan bij te springen, op het gebied van ver huur van rolstoelen. En de RVBM- coach kreeg ook nog wat visite kaartjes in zijn hand geduwd. „Het is mooi dat ik vandaag mijn verhaal heb mogen vertellen." Inclusief sporten Binnen het Zeeuws Sportakkoord, dat over twee maanden z'n defini tieve vorm krijgt, gaat het vooral om het zogenoemde 'inclusief sporten'. Daarmee wordt bedoeld: alle groepen binnen de maatschap pij moeten de kans krijgen om deel te nemen. En dan gaat het niet al leen om invaliden, maar ook om ouderen en mensen met beperkte financiële middelen. Er wordt ge probeerd om alle belemmeringen om te kunnen sporten weg te ne men. In Middelburg is het Beweegpad Griffioen al ruim vijfjaar een suc ces. In de wijk Griffioen ligt een pad van tweeënhalve kilometer waarop ouderen wekelijks wandelen. On der leiding van fysiotherapeuten, die hun tijd kosteloos beschikbaar stellen, worden mensen aangezet tot structureel bewegen. „We hebben mensen met COPD, met etalagebenen... We zijn er voor iedereen en iedereen heeft er ook baat bij", vertelde Morien Boonman, de initiatiefnemer. „We hadden eens iemand die amper 40 meter achter elkaar kon lopen. Na twaalf weken kon die een afstand van 4 kilometer aan. De ouderen worden er niet alleen fitter van, ze komen ook hun huizen uit. We drinken ook altijd na afloop wat met elkaar, wat minstens zo be langrijk is." Boonman betoogde wel dat an dere Zeeuwse gemeentes - als ze dit voorbeeld willen volgen - er niet zijn als ze eenvoudigweg een be weegpad of beweegtuin aanleggen. „Mensen doen namelijk niets in hun eentje en niets uit zichzelf. Maar in groepsverband willen Ne derlanders wel alles doen. Als je als groep langs de weg staat te rekken en strekken, voelt niemand zich voor gek staan. Wat ik wil zeggen: een plek inrichten om te wandelen is niet zo moeilijk, maar je moet dan ook wel iets organiseren." Welke gemeentes de handschoen oppakken en op welke manier ze dat doen, wordt begin 2019 duide lijk. Elderschans Bakx vrijdag 23 november 2018 ATB ZAALVOETBAL Josimar Pattinama. foto dirk-jan gjeltema WIELRENNEN In Vlissingen gaat morgen het tweede weekend van de Zeeuwse Winter Zwemkam- pioenschappen van start. Om 9.00 uur gaan de eerste zwemmers het water in, een dag later wordt het evenement - georganiseerd door zwemvereniging De Zeeuwse Kust - om 18.00 uur afgesloten. Vorige week, tijdens het eerste weekend, waren vooral Kalle van Ge- mert en Kirsten Walraven op dreef. Zij wonnen toen op iedere afstand waaraan zij meededen goud. Aan de kalender van de Zeeuws-Vlaamse trimlopen van de Stichting Sportpromotie Zeeuws-Vlaanderen is een loop toegevoegd. Op 22 december wordt in Axel de eerste IGA Natuurloop gehouden. Dit op initiatief van De Interval Groep Axel. Go Ahead Ea- gles tegenover zijn oude club TOP Oss. Hij speelde tot af gelopen zomer voor die club en kwam in 145 duels tot 22 goals en 37 as- sists. Het Zeeuws- Vlaams atle- tiekcircus trekt nog één keer de grens over, naar België. Daar staat de Winterloop op het programma in Beveren. At leten kunnn kiezen uit drie afstanden: 4000, 8000 en 12.000 meter. Een kans voor alle groepen Roeland van Vliet Goes UI In Aardenburg staat morgen de Elder- schanscross op het pro gramma. Deze wedstrijd maakt deel uit van de cross competitie. Om 14.10 uur gaat de langste af stand van start. UI Voetballer Ist- van Bakx staat vanavond in de Keuken Kampi oen Divisie met Rolstoelbasketballer Mark Aalders (rechts) spreekt de zaal toe op het Cios. fotomarcelledavidse o.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 40