Relatief veel Nederlanders sterven aan kanker 3 Onwardsw Ze wilden allebei geschiedenis schrijven met de eerste solo-oversteek op Antarctica. Zonder het van elkaar te weten. Lou Rudd en Colin O'Brady ploegen nu door 1500 km sneeuw en ijs, in een ongeplande race. COLINO'BRADY iets onweerstaanbaar voor Britse avonturiers. Ook voor Nederlanders trouwens, want misschien zien O'Brady en Rudd nog de Nederlan ders Edwin en Liesbeth ter Velde voorbijkomen. Zij rijden volgende maand naar de geografische Zuid pool met hun Solar Voyager, een uit afvalplastic gemaakte zonne-ener- giewagen. Lou Rudd neemt ons mee via een blog die leest als een militaire opera tie. Tot op de seconde wordt gemeld hoe lang hij onderweg is en dat hij nu 17 procent heeft volbracht. Er waren wat communicatieproblemen maar op dag 18 meldt hij: „Zicht Nul. Geen lijn op de horizon, poedersneeuw onder de laarzen." En dat bij 'slechts' 19 graden onder nul, waar het kwik kan dalen naar -60. Door het slechte weer leerden de mannen elkaar kennen. Want een week moesten ze in Puntas Arenas, bij de Straat van Magellan, wachten op een break tussen de straffe wind LOUIS RUDD Beiden grofweg dezelfde route dehonden en zonder de trekkracht van vliegers solo de Zuidpool be dwingt. En dat ruim een eeuw na de dra matische race tussen de Noorse ont dekkingsreiziger Roald Amundsen en Robert Scott in hetzelfde poolde- cor. Amundsen won, Scott stierf op de terugweg samen met vier met gezellen. Eenzelfde lot trof later de Engels-Ierse ontdekkingsreiziger Er- nest Shackleton. Hij liet het leven op de eilandengroep Zuid-Georgia en ligt daar volgens zijn wens ook be graven. Lou Rudd loopt de ijstocht ook als eerbetoon aan een vriend: Henry Worsley (49), een oud-col lega die hem alles leerde over de gevaren, maar die twee jaar geleden zelf bezweek bij een poging de pool over te steken en stierf ophet ijs. Het gevaar van de Zuidpool heeft Allebei zijn het enthousi aste powerlifters, Louis 'Lou' Rudd (49) en Colin O'Brady (33). Verder heb ben ze weinig gemeen. Rudd is een Engelse beroepsmilitair, een ijzervreter die diende in Kosovo, Irak (drie keer) en Afghanistan (vier keer). Amerikaan O'Brady was zwemkampioen van de middelbare school en studeerde economie en kunst aan Yale University in New Haven. Hij deed triatlons voor de lol. Rudd leerde relativeren na de dood of verminking van kameraden tijdens missies in Afghanistan en Irak. O'Brady moest opkrabbelen na een ernstig auto-ongeluk tijdens een va kantie in Thailand. Twee bijters met karakter, twee producten van hun generatie ook. De Amerikaan wil onderweg zijn 60.000 volgers op Instagram entertainen als er een plastic zakje uit zijn handen waait. Hij gaat er achteraan en be schrijft dat. „Na honderd meter maakte ik een duik in de sneeuw om het plastic te pakken. Er is niets ver gelijkbaar met ongerepte natuur en mijn hart zou breken als ik het hier ook maar een klein beetje zou ver vuilen." Bijna nonchalant bericht O'Brady over de extra inspanning tijdens een solo-expeditie, die door toeval een race werd. Want ze kenden elkaar niet, laat staan dat ze wisten van eikaars plannen. O'Brady had in het geheim getraind voor dezelfde stunt die Rudd in april van dit jaar exclusief dacht te gaan doen. Nu riskeren dus twee mannen lijf en le den om de eerste mens te zijn die zonder motorische hulp, zonder sle- Zicht Nul. Geen lijn op de horizon, poedersneeuw onder de laarzen of juist een potdichte mist. Volgens The New York Times werd die tijd gebruikt om nog eens hun gedroogde voedselvoorraden te we gen en zo efficiënt mogelijk in te pak ken, maar ook om een keer gezamen lijk te eten. De gevreesde kou tussen beide mannen was ook snel uit de lucht. Voor vertrek omhelsden ze el kaar. „Succes", zei O'Brady. „Ik denk dat we het ons beiden lukt", zei Rudd. Een conversatie die grote ont dekkingsreizigers waardig is. Uiteindelijk vertrok Rudd tien mi nuten na O'Brady. Inmiddels zou hij een stuk voorliggen. De aankomst staat gepland voor half januari. Voor het zover is, zullen de mannen in scheuren vallen, weten ze. Iets wat beiden eerder is overkomen. De twee recordjagers doen alles op eigen kracht. Bij voorgaande pogin gen werd gebruikgemaakt van vlie gers of waren vooraf voedselpakket ten gedropt op de route. Bijzonder moment is als de zuidpoolracers langs het verwarmde Amundsen- Scott poolstation komen. Ze mogen daar zelfs geen kopje thee drinken, aldus The New York Times. Anders telt het record niet. Dit blijkt uit onderzoek van het Eu ropese statistiekbureau Eurostat. Het EU-gemiddelde is net iets meer dan 25 procent. Alleen in Roe menië en Bulgarije ligt het aantal sterfgevallen door kanker onder de 20 procent, in Bulgarije zelfs ruim schoots. In België overleed iets minder dan een kwart van het to taal als gevolg van kanker. Eurostat baseert zich op sterfte cijfers uit 2025. Door de grootte van het onderzoek, lieten de onder zoeksresultaten relatief lang op zich wachten. Het bureau geeft geen verklaring voor de verschillen tus sen de landen. Het Integraal Kankercentrum Nederland (IKNL) registreert kan ker in ons land. Otto Visser, hoofd kankerregistratie geeft aan dat in Nederland, zeker in vergelijking met andere landen, relatief veel vrouwen kanker krijgen. „Dat kan een verklaring zijn waarom het sterftecijfer bij ons zo hoog is. Vooral longkanker komt veel voor. In de jaren 70 gingen steeds meer Nederlandse vrouwen roken; daar speelde de emancipatie ook een rol in. In andere landen zijn vrouwen pas veel later gaan roken. Nu roken we steeds minder, maar de vrouwen die 40 jaar geleden met roken begonnen, zijn nu op leeftijd en krijgen relatief veel longkanker", aldus Visser. Naast longkanker krijgen Neder landse vrouwen in vergelijking met buurlanden relatief vaak borst- en darmkanker. Visser: „Een risicofac tor voor borstkanker is onder meer de leeftijd waarop een vrouw haar eerste kind krijgt. Hoe ouder, hoe meer risico. In Nederland lag die leeftijd tot voor kort hoger dan in de rest van Europa. Bij darmkanker weten we niet goed waarom veel Nederlanders deze ziekte krijgen. Er is een verband met het eten van rood en bewerkt vlees, maar dat eten ze in België net zo goed." Oost-Europese landen als Bulga rije en Roemenië laten lagere sterf tecijfers zien, maar Visser plaatst de kanttekening dat de levensver wachting door hoge sterfte aan hart- en vaatziekten er lager is dan in West-Europa. „Hoe ouder je wordt, hoe meer kans op kanker." De cijfers van Eurostat laten vol gens het Integraal Kankercentrum zien dat Nederland vol moet inzet ten op preventie. „Een op drie Ne derlanders krijgt kanker, dat zijn flinke cijfers. Het is belangrijk dat de overheid preventieve campag nes blijft ontwikkelen tegen met name roken en voor gezond eten. Daarnaast is het verstandig om te kijken of we in onze gezondheids zorg nog zaken kunnen verbeteren. Kunnen we bijvoorbeeld iets leren van onze zuiderburen?" In 2025 overleden 1,3 miljoen mensen in de EU aan kanker. Van de mannen overleed 28,7 procent aan de ziekte. Bij vrouwen was dit ruim 22 procent. vrijdag 23 november 2018 GO Zuidpool ANTARCTICA Eenzaam maar niet alleen over de Zuidpool De Brit Louis Rudd gaat in de onbedoelde race aan kop. T Amundsen (boven) en Scott (tweede van rechts) in 1911. Bob van Huët Rotterdam - Louis Rudd in zijn blog Het aantal mensen dat sterft aan kanker is in Nederland in vergelijking met andere Euro pese landen hoog. Bij iets meer dan 30 procent van de Neder landers die overlijden, is kanker de doodsoorzaak. Alleen Slove nië scoort slechter. Sanne Schelfaut Den Haag Van alle II mannen in de I EU die in 2015 M doodgingen, H overleed 28,7 H procent aan kanker.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3