'Stompe Toren' krijgt spits in Minecraft Het jaar wordt bruisend afgesloten met Vlissingen Wonderstad Sinterklaas resideert dit jaar aan de Sint Jacobsstraat 7 willen dat honden los kunnen lopen OOST-SOUBURG Op (een deel van) de Karolingische Burg in Oost-Souburg moeten honden los mogen lopen. Dat vinden minstens 150 Sou- burgse hondenbezitters uit wier naam donderdag 29 no vember een petitie wordt aan geboden aan wethouder Albert Vader van Vlissingen. Het is verboden om met de hond binnen de omwalling van de burg te lopen. Overtreders kunnen een bekeuring van 140 euro krijgen. Dat is, voor zover Ella Vogel weet, tot nu toe niet gebeurd. Maar het feit dat een dikke boete als zwaard van Da- mocles boven hondenbezitters hangt, is onnodig en onrecht vaardig, vindt Vogel, die het co mité 'De Karolingische Burg is voor alle Souburgers' in het le ven riep. „We willen alleen dat onze honden gezellig met elkaar rond kunnen rennen. Mocht een hond zijn behoefte doen dan ruimen we het altijd op. Wij willen ook dat de Karolingische Burg schoon blijft." Kinderspeelplaats Vogel snapt dat de gemeente de burg als ontmoetingsplaats van het dorp schoon wil houden. De burg is een kinderspeel plaats en biedt plaats aan evene menten als ringrijden en rom melmarkten. „Maar de Burg is ook een ideale, veilige uitlaat- plek voor honden. Andere ren- veldjes liggen buiten het dorp, vlakbij doorgaande wegen. En liggen vol hondendrollen, ter wijl wij de Burg altijd schoon houden. Er staat tenslotte een poepzakjesautomaat bij de in gang tot de Karolingische Burg", betoogt Vogel. De initiatiefneemster van de petitie kan er mee leven als er een afgebakend deel voor loslo pende honden binnen de ring- wal komt. Ook voor hondenbe zitters is de historische burg een sociale ontmoetingsplek, benadrukt Vogel. De Sint Lievensmonster- toren in Zierikzee is eindelijk af. Oscar Molenaar (19) uit Delft bouwde de 'Dikke Toren' in het computerspel Minecraft. Oscar Molenaar maakte de toren op basis van twee schetsen van het Stadhuis Museum bij zonder goed na. En af. Hij las on langs in het museum over de Dikke Toren, zoals de Sint Lie- vensmonstertoren in de volks mond heet. „Het was mij voor heen eigenlijk nooit opgevallen dat de toren slechts een improvi satie is", vertelt Molenaar die on der de naam EB Productions in Minecraft een op ware geschiede nis gebaseerde fictieve Middel eeuwse stad bouwt. Dat doet hij samen met Bouke ten Voorde (20) in 3D-formaat. De twee gebruiken voor hun virtuele stad geen bestaande ont werpen en gebouwen, omdat ze het geheel naar eigen verbeelding willen maken. „Wij halen hier voor wel constant inspiratie uit bestaande gebouwen en de ge schiedenis." De Dikke Toren in Zierikzee had eigenlijk een 130 meter hoge, Goti sche toren moeten worden. In 1454 werd begonnen met de bouw door bouwmeester Andries Kel dermans. Zijn broer Anthonis en diens zoon Rombout Keldermans zette de moeizame bouw later voort. Het fundament alleen al nam zo'n 25 jaar in beslag. Na on geveer 30 jaar kwam de toren, zo als we die nu kennen, tot de eerste omloop tot stand. Omstreeks 1510 werd de bouw gestaakt, omdat Zierikzee verarmde en de midde len ontbraken om de toren te vol tooien. De bouwkosten bedroegen toen al bijna 100.000 gulden, vol gens het Stadhuis Museum. Een godsvermogen voor die tijd. De hoogte van de Dikke Toren bleef dus steken op 64 meter. Nu heeft EB Productions de to- De proporties kloppen waarschijnlijk niet honderd procent ren virtueel afgebouwd. Molenaar heeft roots in Zeeland. Zijn oma's moeder komt uit Ellemeet en hij bezoekt met familie vaak Schou- wen-Duiveland vanuit hun huisje op de camping in Scharendijke. „Architectuur heb ik altijd interes sant gevonden. Van kinds af aan vond ik kerken mooi vanwege de Gotische bouwstijl. Deze bouw stijl, en met name de Brabantse stroming, is één van de mooiste balansen tussen geometrische en natuurlijke vormen." Molenaar zocht op internet naar een artist impression van hoe de Dikke Toren er uit had moeten zien. In 3D bestaat die niet. „Ik be sloot er zelf één te maken. Het computerspel Minecraft gebruiken wij eigenlijk alleen als een soort 3D-tekenbord, waar het perfect voor is. Je kan er alles in bouwen wat je wilt. Het ontwerp van de toren is gebaseerd op de enige 2 bestaande schetsen die ik kon vin den in het museum. De proporties kloppen waarschijnlijk niet hon derd procent, maar ik heb gepro beerd de gehele vorm met zo veel mogelijk detail uit te beelden." VLISSINGEN Sinterklaas heeft een nieuwe domicilie in Vlissingen. Zat de goedheilig man vorig jaar nog in de Wal- straat, dit jaar vindt hij onder dak in de Sint Jacobsstraat. Het Sinterklaashuis is met in gang van zaterdag 24 novem ber tot de verjaardag van Sint Nicolaas op 5 december elke middag van twee tot vijf te be zoeken. Alleen op maandagen is er niemand thuis. Op de overige dagen zal de Sint er ook niet heel vaak zijn, maar minstens twee Pieten verwel komen de bezoekers. Net als vorig jaar is het Sinterklaas huis ingericht door derdejaars leerlingen Dienstverlening Producten van de Christelijke Scholengemeenschap Walche ren (CSW). „In het huis kun nen Sint en de Pieten even bij komen of zich wat opfrissen. Daarnaast kunnen kinderen naar het huis komen om te praten met een paar Pieten, terwijl hun moeders tijd heb ben om speciale boodschap pen in de stad te doen", legt Naomi van 't Westenden (14) uit. Het runnen van het Sinter klaashuis is onderdeel van het examenjaar van de CSW-leer- lingen. VLISSINGEN Ondanks het schrappen van festival Wonder- stroom bruist het hart van Vlissin gen de laatste weken van 2018. On der de naam Vlissingen Wonder stad is er vanaf donderdag 13 de cember bijna dagelijks wat te bele ven in de binnenstad. In de Warme Wintertent op het Bellamypark is er de Winter Won derland Korendag (zondag 16 de cember), het Zeeuws kampioen schap pubquiz (maandag 17 decem ber) en de Jingle Bells Sing Along (vrijdag 21 december). Ook hebben rockabilly-liefheb- bers Rik en Jolanda Lingier er op za terdag 15 december een speciale wintereditie van Vlissingen Vin tage opgetuigd. Samen met een aantal horeca-on- dernemers aan het Bellamypark zette evenementenorganisator Pie- ter Ventevogel vorig jaar voor de eerste keer de Wonderstad op po ten. De activiteiten in heel decem ber waren een groot succes zodat het voor de ondernemers vast stond dat Wonderstad - ook zonder festival Wonderstroom van Cul- tuurwerf - dit jaar weer op de rol moest staan. Dubbelfris De horeca-exploitanten willen elk wat wils bieden, ook de jeugd van 12 tot 18. Speciaal voor hen is de tent donderdag 27 december gereser veerd voor Dubbelfris, een 'fris- feest' waar Delany (bekend van House of Talent) optreedt. Op kerstavond luistert de Belgische feestband Funky D de 9o's Christ- mas Eve Party op. Naast het Bellamypark zijn er ook festiviteiten elders in de stad. In de Sint Jacobskerk is woensdag 19 de cember Moya Brannan ('de stem van Clannad') te horen en de laat ste week van het jaar is het weer Sneeuwbal. Vast onderdeel van dat bal op de Kleine Markt is de Vinyl- beurs, dit jaar op donderdag 27 de cember. vrijdag 23 november 2018 WA Gerrit van Loon Zierikzee -Oscar Molenaar Tickets en informatie: vlissingen- wonderstad.nl Rechtsboven: het onderstel van de Gothic Tower Church in Minecraft is de Dikke Toren (I) uit Zierikzee. foto eb productions

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 35