cRijk en provincie niet verantwoordelijk' 6 Vlissingse burgers en bedrijven betalen fors om de hoge schulden van de gemeente af te lossen. In 2020 betalen ze 4,8 miljoen euro meer aan belastingen op huizen en gebouwen dan in vergelijkbare gemeenten. En dat tien jaar lang. IN DE REGIO Afsluiting Jacob Cats-jaar Expositie Beweging Podiumtijd in Polderhuis MIJN DORP, MIJN STAD Rijk en provincie Zeeland zijn niet per se medeschuldig aan de enorme schulden die Vlissingen opliep door het Scheldekwartier, staat in het nieuwste financiële toezichts- rapport van de financiële voogd van de gemeente, de artikel 12-inspectie die zegt hoe de gemeente de schuld moet saneren. Omdat van de zijde van Rijk en provincie geen com- pensatiegeld te verwachten is, moet de onroerendzaakbelasting naar 150 procent van het landelijk gemid delde. Voor 2019 wordt dat al 143 procent. Kritisch Wethouder John de Jonge vindt het teleurstellend dat de inspectie Rijk en provincie niet medeverantwoor delijk houdt voor de financiële ge volgen van het Scheldekwartier. Het college heeft twee maanden om formeel te reageren, maar stelt in een persbericht blij te zijn met de 'forse' steun van 85,6 miljoen euro die de gemeente in totaal krijgt uit de artikel 12-procedure. Dat is in clusief de miljoenen die de ge meente al kreeg sinds in 2014 de ar tikel 12-status is aangevraagd. „Alle gemeenten in Nederland betalen vijf euro per inwoner om Vlissin gen te helpen. Dus dank je wel Mid delburg, Veere, en alle gemeenten", zegt De Jonge. „We gaan nog heel kritisch kijken naar het hoofdstuk over het Scheldekwartier. We zien Artikeh2-rapport voldoende aanleiding om daarover met het ministerie van gedachten te wisselen." Dat geldt ook voor de eigen bijdrage die Vlissingen de ko mende tien jaar moet leveren. „Alle gemeenten krijgen meer geld uit het Gemeentefonds, maar dat geld verdwijnt bij Vlissingen in de eigen bijdrage. Zo houden we geen geld over voor interbestuurlijke afspra ken, zoals de klimaatopgave." Woningbouwcrisis Vlissingen heeft veel te hoge schul den en de pot waaruit de gemeente tegenvallers zou moeten kunnen betalen, de algemene reserve, staat meer dan 120 miljoen euro in het rood. Dat komt vooral doordat de gemeente zich lang rijk rekende met verwachte winst op nieuw bouw op het Scheldekwartier. Maar die bleef jarenlang uit door de wo ningbouwcrisis en levert boven dien veel minder op dan men vijf tien jaar geleden dacht. De totale schuld van de gemeente Vlissingen bedraagt momenteel 212 miljoen euro. Die moet in 2029 gedaald zijn naar een 'acceptabele' 120 miljoen euro. Om dat op te lossen heeft de Artikel 12-inspectie een plan opge steld waarmee de algemene reserve van Vlissingen in 2029 op het mini maal vereiste niveau van 2,7 miljoen euro positief komt. Doorstart Vlissingen hoopte dat niet al dat geld uit bezuinigingen en hogere belastingen hoefde te komen, maar dat Rijk en provincie zouden mee betalen. Toen Vlissingen het Schel dekwartier kocht van de failliete scheepswerf en zo de doorstart on der Damen in Vlissingen-Oost mo gelijk maakte, verloste de gemeente Rijk en provincie van een groot probleem. Daar hebben de twee overheden zo nadrukkelijk op aan gestuurd dat die wel mogen meebe talen aan de nasleep, vindt Vlissin gen. Dat vindt de inspectie na on derzoek niet. Rijk en provincie wa ren betrokken, maar er is 'niet een duidig te concluderen dat er sprake is van medeschuld'. Of er betaald moet worden is een bestuurlijke vraag, verwijst de inspectie naar Rijk en provincie. Burgers en be drijven moeten daarom extra beta len. De gemeente zeifis verantwoor delijk voor de grote schulden, staat in het rapport. Vlissingen heeft de financiële risico's niet bewust ge negeerd, maar heeft wel adviezen om de risico's te beperken niet ge heel uitgevoerd. Toch vindt de inspectie dat de ge meente geholpen moet worden om uit het diepe dal te klimmen. Over 2017 krijgt de gemeente eenmalig 8 miljoen euro voor achterstallig onderhoud aan havenkades en der gelijke. Vanaf dit jaar al krijgt Vlis singen gedurende twaalf jaar 6 mil joen euro extra uit het Gemeente fonds. In 2020 moet Vlissingen zelf 2,6 miljoen euro in de pot stoppen. Die eigen bijdrage wordt jaarlijks ver hoogd met 1,6 procent. Daardoor groeit de Vlissingse bijdrage in tien jaar naar iets meer dan 3 miljoen in 2029. Dat jaar moet de algemene re serve de minimaal benodigde posi tieve waarde van 2,7 miljoen euro bereiken. Dan houdt de rijkssteun op en moet Vlissingen zelf verder kunnen. Sociale domein Het rapport van de artikel 12-in- spectie heeft apart aandacht voor de geldtekorten die Vlissingen heeft voor uitkeringen en toeleiding naar werk (Orionis) en voor jeugdzorg en verdere maatschappelijk zorg (Porthos). Daar moet een extern onderzoek naar komen, vindt de in spectie. Voor dat zogeheten 'sociale domein' houdt Vlissingen de arti kel 12-status en wil de inspectie elk jaar bekijken hoe het gaat. Margriet Winter Fair Kerstmarkt Keulen di 11 december €38,-- Kerstmarkt Brugge do 6, wo 19 december 26,-- Kerstmarkt Düsseldorf do 29 november za 15 december €36,-- Dagje londen in kerstsfeer do 13 december €69,-- 10-daagse wintersportreis Kirchberg v.vr 25-01-2019 v.a.€799,~ Musical Mamma Mia! do 13-12-2018 vr 04-01-2019 v.a.€89,~ 10-daagse wintersportreis Noord-ltalië/Dolomieten v.vr 22-02-2019 v.a.€745,-- Kerstdagtocht met buffetcruise Vlissinger draait op voor schuld vrijdag 23 november 2018 WA MIDDELBURG Vierhonderd jaar geleden debu teerde Jacob Cats met Sinne- en min nebeelden, het be roemde emblema taboek vol wijze le venslessen. Na een jaar vol herden kingsactiviteiten in de hele provincie, wordt met een con cert het Jacob Cats-jaar afgeslo ten. Een ensemble brengt morgen tek sten van Jacob Cats op 17de eeuwse muziek. Het concert is in de bi bliotheek aan de Kousteensedijk in Middelburg van 15.30 uur tot 16.00 uur. Gratis toegang. VLISSINGEN In De Scheldehof in Vlissingen wordt vandaag de ten toonstelling Bewe ging van Niels Lauër geopend. De tentoonstelling bevat schilderwerk van Lauër, die in Scheldehof woont. De expositie is vanaf 16.00 uur te bezoeken. Tijdens de opening zorgen The Sunshine Cleaners voor muziek. De tentoon stelling duurt tot 6 januari. WESTKAPELLE Podiumtijd in het museumcafé van het Polderhuis gaat morgen over de Duitse militaire be graafplaats Yssel- steyn. Hans Sak kers uit Koude- kerke vertelt in zijn nieuwste boek de geschiedenis van het kerkhof. Vanaf 1946 werden alle in de Tweede Wereld oorlog in Nederland gesneuvelde Duit sers van een graf voorzien. Aanvang om 13.30 uur. VEILIG OVERSTEKEN n ARNEMUIDEN Kijk ze gaan, zorgeloos naar de overkant. Natuurlijk ligt er een zebrapad, maar zelfs dat was lange tijd geen garantie voor veiligheid als scholieren van de Olean derhof in Arnemuiden de drukke Van Cittersweg moesten oversteken. Op aandringen van de kinderen en de meesters en juffen heeft de gemeente de oversteekplaats extra veilig gemaakt. Dankzij een paar ingrepen moeten auto's daar ook nog langzamer rijden. En voor wie dat toch mocht vergeten, staan er extra borden. De veiligere oversteek is gisteren in gebruik genomen. En op haar beurt geeft de Oleanderhof les in veilig oversteken om de kinderen te leren dat ze zelf ook iets kunnen doen aan hun veiligheid, foto ruben oreel Claudia Sondervan Vlissingen Vlissingen 2017-2018 ARNEMUIDEN Centrum, 12.00- 17.00 uur: Weekmarkt DOMBURG Strandhotel Duin heuvel, 12.00-17.00 uur: Expo sitie Peter van Berkel, Diaz Marrero, Sheila van Berkel, Marius Weststrate en Daniël Steenbergen; Galerie Het Noorderlicht, 13.00-17.00 uur: Tentoonstelling met kunstwer ken van o.a. Jan Sluijters, Lucie van Dam en Jan Toorop GRIJPSKERKE Brocante schuur GOEDt, 10.00-17.00 uur: Winterse 'sfeer' dagen MIDDELBURG Padma, 09.00- 17.00 uur: Expositie Thea van Soelen; Het koffiehuis, 09.30- 11.30 uur: Voorlichting 'brand veiligheid in en om het huis' door brandweerman Gert Mei jer; Zeeuws Archief, 14.00 uur: Cursus 'Slim zoeken naar voorouders'; Cinema Middel burg, 15.00 uur: Cinema Film college, invloedrijke regis seurs; Drukkery, 15.30 uur: Le zing Rosita Steenbeek; Kruit- molenlaan 125,19.00-22.00 uur: Jeugdcafé voor jongeren van 12-18 jaar; Zeeuwse Con certzaal, 20.00 uur: Youth Per- cussion Pool Tatiana Koleva; De Spot, 20.30 uur: Optreden festivalband Knars NIEUW- EN SINT JOOSLAND Theater de Wegwijzer, 20.30 uur: Verbraak Van Bijnen OOSTKAPELLE Sportzaal de Halve Maan, 9.45-11.15 Bad minton 50+ RITTHEM Klein Theater de Verwachting, 20.15 uur: Caba retvoorstelling Anne Lisa SEROOSKERKE Noordweg 54, 10.00-17.00 uur: Winterse 'sfeer' dagen VLISSINGEN Spuistraat en Lange Zelke, 8.00-16.00 uur: Weekmarkt; Het Bolwerk, 9.00 -13.00 uur: Rommelmarkt Dansgroep Vlissingen Interna tionaal; Sint Jacobskerk, 20.00 uur: Concert 'De Oden van Salomo' WESTKAPELLE Museumcafé Polderhuis, 11.00-17.00 uur: Quilt Expositie inclusief entree €43,-- Alleen vervoer 30,-- za 24, di 27, do 29 november De ideale markt voor al uw kerstinkopen di 27 november Bezoek de kerstmarkt en het historische centrum van Brugge Verkozen tot mooiste kerstmarkt van Duitsland! Inclusief sightseeingtour! Een komisch liefdesverhaal met de hits van ABBA Bezoek aan zilverstad Schoonhoven en buffetcruise in kerstsfeer over de Linge di 18 december €79,-- Tel. Meer informatie en (prijs)voorwaarden 0113-351551 vindt u op onze site: WWW.amz.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 34