Starter maakt meeste kans in Terneuzen 5 KERSTVERSIERING GOES Elkjaaralsde bladeren gaan vallen, begint het bij Joke Jansen (60) uit Goes te kriebelen. Dan kunnen de kerstspullen weer bijna uit de garage worden gehaald. Ook dit jaar heeft ze haar woning inde Goese Polder uitbundig versierd. Haar boodschap aan wie wil komen kijken: geneer je vooral niet. „Hoe vaker mensen staan te gluren, hoe meer ik geniet." De voortuin van Joke aan de Eisenhower- straat is deze week veranderd in een 'snoepj es-kersttuin'. Tussen de vele kerstversieringen staan grote cupcakes, lolly's, En gelse dropstukken en zuurstok ken. Stuk voor stuk door Joke in el kaar geknutseld, met hulp van wat vrienden en familie. „Iemand vroeg me wat snoep nou eigenlijk met kerst te maken heeft. Maar ja, wat hebben ballen met kerst te maken? Ik vind dit gewoon een leuk thema." De twee grote, levensechte ren dieren zijn wat Joke betreft de pronkstukken in haar tuin. Die tikte ze onlangs op de kop. „Het is mijn grote wens om buiten ook een grote kerstman neer te zetten, maar daar is bijna niet aan te ko men. Ja, nieuw. Maar dan zijn ze niet te betalen." Vensterbank In huis staan wel een paar flinke kerstmannen, maar die zijn niet ge schikt om buiten te zetten. De woonkamer van Jose en haar echt genoot is al net zo uitbundig ver sierd. Op de vensterbank en zelfs onder het glas van de salontafel zijn kersttafereeltjes ingericht met on der meer huisjes, boompjes en rij dende treintjes. „Ik ben er gewoon gek op", vertelt de inwoonster van Goes. Ze huurt in Kruiningen een garagebox om alles te kunnen op slaan. Met een grote aanhangwagen is alles onlangs weer naar Goes ver sleept. „Als ik het in januari weer moet afbreken, sta ik te snotteren hoor." Joke is niet de enige in haar fa milie die behept is met het 'ver- siervirus'. Haar moeder had het ook en zelfs haar kleinzoon vindt het huis van oma geweldig in de kersttijd. Terugkijkend denkt ze dat het is begonnen in Australië, waar ze als kind een tijdje woonde, omdat haar vader er als militair gestationeerd was. Down under is het volgens Joke veel normaler om het huis rondom kerst uitbundig aan te kleden. Joke versiert de boel trou wens niet alleen in deze donkere periode. Een groot deel van het jaar kunnen buurtgenoten genie- Pas geleden, toen ik weer van alles had aangeschaft, dacht ik nog: nu moet ik echt stoppen hoor ten van haar opgedirkte huis. Zo dra de kerstspullen weer zijn op geslagen, begint ze na te denken over Pasen. En dat al twintig jaar lang. Mensen weten het ook. „Pas liep ik op het station. Hoor ik uit de verte ineens iemand roepen: Hé, Joke! Wanneer ga je je kerst- tuin weer versieren?" Het is wel een dure hobby. „En er hangen nu wel een paar sokken buiten, maar daar wordt nooit geld ingestopt", zegt Joke lachend. „Pas geleden, toen ik weer van alles had aangeschaft, dacht ik nog: nu moet ik echt stoppen hoor. Anders eten we aan het eind van de maand droog brood." Hoewel haar ge zondheid wat broos begint te wor den, denkt Joke nog lang niet aan stoppen. „Ik ga door tot het bittere eind. Mensen vragen zich wel eens af waar ik in vredesnaam mee be zig ben. Maar het is mijn lust en mijn leven. Ik vrees de dag dat ik het niet meer kan." Terneuzen is de enige gemeente in Zeeland waar meer dan een kwart van het woningaanbod te betalen is voor starters met een bruto in komen van 32.600 euro. Zij kun nen volgens Calcasa maximaal 143.000 euro lenen voor de aan koop van een woning. Twee gemeenten in Friesland, zes in Oost-Groningen en twee in Zuid-Limburg zijn met Terneuzen de gemeenten met naar verhou ding de meeste voor starters be taalbare koopwoningen. Niet ver wonderlijk, want de gemiddelde woningwaarde in Terneuzen is op vier Groningse gemeenten na het laagste van het land (178.000 euro). In de gemeenten Sluis en Vlis- singen ligt 16 tot 25 procent van de woningen binnen het bereik van starters. In Middelburg, Noord-Be veland, Reimerswaal en Tholen kost 6 tot 15 procent van de aange boden koopwoningen 143.000 euro of minder. In de rest van Zee land is dat 0 tot 5 procent. Over het hele land bezien is ook 0 tot 5 pro cent van alle te koop staande wo ningen bereikbaar voor mensen met een bruto inkomen van 32.600 euro. Voor dat bedrag van maximaal 143.000 euro krijg je bijna overal in Zeeland een woning van 76 tot 100 vierkante meter woonoppervlakte. Alleen in de gemeenten Goes en Schouwen-Duiveland is dat min der volgens Calcasa, namelijk 51 tot 75 vierkante meter. Inkomen Het bureau heeft ook gekeken naar hogere inkomenscategorieën. Met een inkomen van bijvoorbeeld 41.700 euro kan maximaal 183.000 euro hypotheek gekregen worden. In acht van de dertien Zeeuwse ge meenten is 26 tot 50 procent van de aangeboden woningen betaal baar met dit inkomen. Alleen in Veere, Borsele, Goes, Kapelle en Schouwen-Duiveland staat min der dan een kwart voor maximaal 183.000 euro te koop. Voor dat geld In de gemeenten Sluis en Vlissingen ligt 16 tot 25 procent van de woningen binnen het bereik van starters krijg je in Zeeland wel meer vier kante meters dan elders in het land, met uitzondering van het hoge noorden en en enkele ge meenten in het oosten en Limburg waar de vierkante meters goedko per zijn. Van meer dan de helft van de aangeboden woningen in de pro vincie Zeeland ligt de vraagprijs onder de drie ton. In Vlissingen en Terneuzen wordt voor meer dan driekwart van de huizen maximaal 299.000 euro gevraagd. In dit prijssegment is er geen verschil in grootte tussen Zeeland en het grootste deel van Nederland. Al leen in de drie noordelijk provin cies en Midden-Limburg krijg je meer vierkante meters voor het zelfde geld. In Amsterdam, het Gooi, een deel van Utrecht en en kele Hollandse kustgemeenten minder. In Amsterdam kost 85 pro cent van de woningen meer dan drie ton. vrijdag 23 november 2018 GO Bij Joke mag iedereen gluren Rob Paardekam Goes -Joke Jansen Voor starters op de woning markt biedt de gemeente Ter- neuzen de grootste keuze. Dat stelt het onderzoeksbureau Cal- casa op basis van gegevens van hypotheekverstrekkers en de woningprijzen. Theo Giele Terneuzen HIER WAKEN WIJ Joke in haar rijkelijk versierde voortuin, fotomarcelledavidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 33