'Geld voor onderzoek nodig' Twee winnaars van de HZ Stern 4 MS-patiënte kon dankzij crowdf unding stamceltherapie in Mexico volgen „Ik heb de hoofdprijs gewonnen", zegt de Thoolse. „Zo voelt dat. Er is weer toekomst: de mist in mijn hoofd is verdwenen, ik kan weer lo pen en beter zien. Vanaf nu kan het alleen maar beter worden." Dankbaar Eeuwig dankbaar is ze de donateurs die dat mogelijk maakten. „Het was een hartverwarmende ervaring, dat medeleven. Als ik nu naar de AH in Tholen ga, wil iedereen even met me praten. Mensen zijn oprecht geïnteresseerd. Zo lief." Het is nu twee jaar geleden dat Rosalinda Neele (26) uit Tholen MS kreeg. De ziekte tast de hersenen aan en daarmee het hele lichaam. Het was de meest agressieve vorm: in korte tijd kreeg de jonge moeder problemen met lopen, ze kon niet meer helder denken, ze kon niet slapen van de zenuwpijn en haar Er is weer toekomst: de mist in mijn hoofd is verdwenen, ik kan weer lopen en beter zien zicht verslechterde dramatisch. „Ik had kunnen gaan experimenteren met de twaalf medicijnen die er be staan voor mijn type MS, maar dat ging gewoon te lang duren. Het ging zo snel dat ik kon kiezen: of ik ging kapot aan MS, of ik maakte de MS kapot met stamceltherapie. Dat brengt geen genezing, maar zet de ziekte wel stop. Alleen had ik het geld niet om zo'n therapie in het buitenland te volgen, en in Neder land wordt het nog niet vergoed." Zware behandeling Op 12 oktober vertrok ze naar Mexico voor een behandeling van 28 dagen. Twee chemokuren maakte onderdeel uit van de be handeling. Daarmee werd haar op hol geslagen immuunsysteem ver nietigd en vervolgens weer opge start met de eerder 'geoogste' stamcellen. „Je bent op dat mo ment heel erg vatbaar voor ziekte kiemen. Daarom moet je zeven tot tien dagen in quarantaine. Het was zwaar. Ik ben nu kaal aan het wor den door de chemo; kale plekken op mijn hoofd, mijn wenkbrau wen beginnen uit te vallen. Ik kan er orgaanschade van krijgen, ik ben misschien onvruchtbaar ge worden. Dat is best heftig als je zo jong bent als ik. Maar: als dat de prijs is die ik moet betalen om weer te kunnen léven, ben ik be reid die te betalen." Voor het eerst sinds twee jaar kan Rosalinda weer slapen zonder zenuwpijn die haar wakker houdt. „Over een jaar laat ik weer een scan van mijn hersenen maken. Dan weten we of de achteruitgang tot stilstand is gebracht." Op de rekening van de stichting Tot Hier en Niet Verder, opgericht om het geld bijeen te krijgen, kwam een paar duizend méér bin nen dan Rosalinda nodig had. „Die laten we staan om een volgende MS-patiënt mee te helpen, want de stichting blijft bestaan." Het Nationaal MS Fonds is één van de instellingen die er in april bij de minister van VWS voor pleitten, onderzoek naar stamceltransplantatie mogelijk te maken. Marco Heerings, coördinator wetenschappelijk onderzoek bij het fonds: „Zorg verzekeraars zullen deze behan deling alleen toelaten als dege lijk wetenschappelijk onder zoek heeft aangetoond dat het helpt en bij welke groep patiën ten. Voor zover nu bekend heeft stamceltherapie geen zin bij de progressieve, langzaam voort schrijdende vorm van MS, om dat het immuunsysteem daarbij niet overactief is. Het meest ef fectief lijkt de therapie bij MS die zich direct agressief mani festeert, met snel opeenvol gende perioden van verslechte ring die niet, of onvoldoende herstellen. Daar gaat het echt om een overprikkeld immuun systeem dat je eventueel kunt resetten." Ook is onderzoek no dig naar de beste behandelme thode. Heerings: „Vergelijk het met het bakken van een appel taart: het eindresultaat is afhan kelijk van de kwaliteit en hoe veelheid van de ingrediënten. Rusland, India, Mexico en Israël hebben ieder hun eigen aanpak. De VS, Engeland, Scandinavië en België hanteren wel dezelfde protocollen." Heerings verwacht dat op 'rede lijk korte termijn' duidelijkheid zal komen over de financiering van het onderzoek. Met dat geld kan het VUmc Nederlandse pa tiënten laten meedoen aan een groot, internationaal onderzoek dat vanuit Noorwegen is opge zet. VLISSINGEN Linsey Geldof en Raymon de Looff hebben donder dag allebei de HZ Stern gewonnen. De HZ University of Applied Sci ences reikt de prijs jaarlijks uit aan de beste afstudeerscriptie van het afgelopen studiejaar. De winnaars kregen een bronzen beeld, ontworpen door kunstenares Hetty Heyster, en een bedrag van 1000 euro. Linsey Geldof, afgestu deerd in Vitality Tourism Ma nagement, deed onderzoek naar de invloed van verschillende kunst vormen op het sociaal-emotioneel welbevinden van ouderen. Ray mon de Looff, afgestudeerd in HBO-ICT, deed onderzoek naar persoonlijke productaanbevelingen bij onlineshop YourSurprise. Dat gebeurde voorheen handmatig. De Looff onderzocht diverse technie ken om dat te automatiseren. Bij de prijsuitreiking werd ook de HZ Stern Wall of Fame onthuld, een kunstwerk met de namen van alle winnaars sinds 1991. üB i vrijdag 23 november 2018 GO Een nieuw leven voor Rosalinda Rosalinda Neele uit Tholen kreeg in Mexico een nieuw leven. De 27-jarige MS-patiënte kon dankzij een crowdfunding- actie een stamcelbehandeling volgen. Vrienden, bekenden, be drijven en ook totale vreemden doneerden samen zestigduizend euro. Nu is ze terug. Als nieuw. Ondine van Vleuten Tholen Rosalinda Neele met haar dochtertje Noor op de dijk in Tholen fotomarcelledavidse -Rosalinda Neele

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 32