Onze voorwaarden A (l f1 woongoed R&B Wonen is de beste van Zeeland Natuurcoalitie: Laat Zoommeer zoet 3 Huurvoorwaarden Woongoed Middelburg O—O =DO Goed onder houd van de woning Denk aan de buurt Gebruik van uw woning TE ^TR zegt Bevers. „Landelijk zien we corporaties die dankzij innovatie nog preciezer in beeld hebben waar welk onderhoud nodig is. Dat kan bij ons ook beter." Al zeggen de cij fers niet alles, nuanceert hij. „Wij hebben de afgelopen jaren minder geïnvesteerd in onderhoud omdat we de komende drie jaar 350 oude huizen vervangen door nieuwe. Dat is tien procent van ons bezit." Huurderskaart De bedrijfslasten zijn mede dankzij gezamenlijke inkoop met meerdere corporaties voor R&B Wonen laag. Bij Woongoed Middelburg zijn ze juist relatief hoog. Directeur Eric de Ceuster kan dat wel verklaren. „Wij investeren bijvoorbeeld veel geld in communicatie met de huurders. Neem de nieuwe huurderskaart die we hebben gemaakt en waarin we de huurvoorwaarden uitleggen in simpele pictogrammen. Ook bij verbouwingen van huizen besteden we extra tijd en geld aan communi catie. Dat draagt wel weer bij aan de A die we van de huurders krijgen. En dan vind ik die C voor bedrijfs lasten niet zo erg." Uiteindelijk telt het oordeel van de huurder toch het zwaarste, vindt ook Bevers. „In heel Zeeland heb ben we dat goed voor elkaar. We hebben een goede band met onze huurders. En die weten we ook in stand te houden. Want zelfs huur ders die bij ons vertrekken, zijn heel positief." R&B Wonen is de beste wo ningcorporatie van Zeeland. In een vergelijkend onder zoek haalt de verhuur der van huizen in Rei- merswaal en Borsele gemiddeld de beste scores. De minst pres terende corporatie in Zeeland is Clavis in Zeeuws-Vlaanderen. Dit blijkt uiteen landelijk onderzoek door de koepel van woningcorporaties Aedes, dat gisteren is gepubliceerd. Zij zijn beoordeeld op huur dersoordeel, onder houd, duurzaamheid en bedrijfslasten. In elke categorie zijn de scores A (hoogste), B of C toegekend. De huurders geven R&B Wonen een A. De corporatie haalt ook voor duurzaam heid en bedrijfslasten (personeel, huisves ting, communicatie, iet en dergelijke) een A. Het onderhoud krijgt een B. Drie A's R&B Wonen scoort hiermee gemiddeld net wat beter dan Wo ningbouwvereniging Arnemuiden en RWS Goes. Die corporaties hebben ook drie keer een A, maar ook één keer een C. Daarbij valt wel op dat zij die C krijgen voor de be drijfslasten. Op gebied van onderhoud scoren zij een A, en presteren daarmee op dat punt dus beter dan R&B Wonen. Clavis haalt bij de Zeeuwse corporaties gemiddeld de laagste cijfers in het onder zoek van Aedes: huur dersoordeel en onder houd halen een B, bij duurzaamheid en be drijfslasten komt Cla vis niet verder dan een C. Overigens zijn de huurders van alle cor poraties in Zeeland re delijk tot zeer tevre den. Een A staat gelijk aan een 7,8 of hoger, een B zit tussen de 7,3 en 7,8. In Zeeland krij gen WBV Arnemui den, Woongoed Mid delburg, Zeeuwland, RWS Goes en R&B Wonen allemaal een A van hun huurders. 1'Escaut Woonservice, Woongoed Zeeuws- Vlaanderen, Clavis, Woningstichting Hulst en Stadlander krijgen een B. In 2014 is besloten dat het nu zoete water van het Volkerak-Zoommeer zout moet worden. De verwach ting is dat daarmee de kwaliteit van het water, dat onder meer te kam pen heeft met blauwalg, verbetert. Vooral de natuur, de visserij en de recreatie zijn daarbij gebaat. Vorige maand bleek dat het water nog ze ker tot en met 2031 zoet blijft. Het kabinet geeft voorrang aan andere projecten die urgenter zijn, waar onder de Grevelingen. Maar de be windslieden benadrukten dat het op termijn zout worden van het Volkerak-Zoommeer op zich niet ter discussie staat. Ook gedepu teerde Ben de Reu heeft gezegd dat van uitstel geen afstel mag komen. Twijfels De natuur- en milieuorganisaties, verenigd in Coalitie Delta Natuur lijk, hebben al langer grote twijfels bij de plannen. Nu het project op de lange baan is geschoven, pleiten zij ervoor om 'in deze tussenfase' de plannen 'te heroverwegen en noodzakelijke onderzoeken op te starten'. De natuurwaarden van het Krammer- Volkerak zijn zo goed als onbeschermd De organisaties - waaronder de ZMf en Het Zeeuwse Landschap - vrezen dat het zout maken in com binatie met een beperkt getij 'geen meerwaarde voor natuur in het ge bied creëert'. Sterker nog: ze zijn ervan overtuigd dat het eerder tot een achteruitgang zal leiden. Bovendien zijn de voorspellin gen over de zeespiegelstijging in middels een stuk alarmerender ge worden. Dat is onder meer een be dreiging voor de beschikbaarheid van zoet water. Het Volkerak- Zoommeer is nu juist een van de belangrijkste zoetwaterreservoirs en bleek zeker tijdens de droogte van dit jaar van groot belang. Verzilting De Coalitie Delta Natuurlijk wijst erop dat de natuur in het gebied nu van hoge kwaliteit is. Zij wil weten welke maatregelen het mi nisterie in petto heeft om daar ook bij verzilting van het Volkerak- Zoommeer van verzekerd te blij ven. De huidige natuurwaarden zijn bovendien op dit moment onvol doende beschermd, stellen de na tuur- en milieuorganisaties. Het Krammer-Volkerak staat op de nominatie om te worden aange wezen als Natura 2000-gebied, maar er ligt nog altijd geen defini tief besluit daarover. Er kan dus ook geen beheerplan voor het ge bied worden opgesteld. „Hierdoor zijn de hoge natuurwaarden van het Krammer-Volkerak zo goed als onbeschermd en heerst er on duidelijkheid over wat wel en niet toelaatbaar is qua menselijke acti viteit in het gebied", schrijft de Coalitie Delta Natuurlijk. lijke) een A. Het onderhoud blijft iets achter met een B. Bij vier Zeeuwse collega's is het onderhoud be ter op orde. „Daar moe wij weer van leren", vrijdag 23 november 2018 vertrekker is tevreden Betaal de huur voor de le van de maand Zorg dat uw tuin of balkon opgeruimd is Ventileer uw woning Veranderingen aanbrengen aan de woning? Vraag toestemming Hou het schoon Geluidsdemping onder- vloer: minimaal 10 decibel I Verleen altijd toegang voor onderhoud U bent zelf verantwoordelijk voor schade Veroorzaak geen overlast Geen hennepteelt of drugs in de woning Plaats geen spullen in de gemeenschappelijke ruimtes. Hou het schoon Geen onderverhuur Komt er iemand bij u wonen? Geef het door Bedrijf aan huis? Vraag om toestemming V- Kijk voor al onze huurvoorwaarden op www.woongoed.nl - ik ben huurder - Algemene voorwaarden. middelburg -| Huurvoor waarden van Woongoed Middelburg zijn in picto grammen gevat, foto WOONGOED Maurits Sep Het zout maken van het Volke rak-Zoommeer moet opnieuw ter discussie worden gesteld. De natuur- en milieuorganisaties in Zuidwest-Nederland dringen daar in een gezamenlijke brief op aan bij het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedsel kwaliteit. Rolf Bosboom Middelburg - Coalitie Delta Natuurlijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 31