Een omstreden mannending Aantal huisartsen daalt maar zorgvraag groeit II Tekening Duurzame en goed onderhouden huizen, maar lage kantoorkosten. Geen wonder dat de huurders zo tevreden zijn over R&B Wonen. Ontgassingsverbod geldt niet voor grote vaarwegen 2 ONDERZOEK WONINGCORPORATIES A We hebben een goede band met onze huurders Commentaar Voor vrouwen hoeft vuurwerk niet, voor mannen moet het. Uit een brede peiling onder de bezoekers van de sites en de apps van de PZC en een aantal andere kranten blijkt dat veel vrouwen het jaarlijkse geknal in de straat zo langza merhand wel geloven, maar dat de meerderheid van de man nen graag gewoon doorgaat. Voor de kick. In Zeeland is weinig draagvlak voor een vuurwerkverbod. Voor- en tegenstanders houden elkaar in evenwicht. In drie gemeenten is zelfs een dui delijke meerderheid tégen verbieden. Moeten bestuurders dan maar minder streng zijn? Nee. Op veel plaatsen loopt het vuurwerk elk jaar behoorlijk uit de hand. Het is te gevaarlijk, het is te hinderlijk en het ontaardt te vaak in relletjes. Wat de politie en de hulpdiensten in de oudejaars nacht te verstouwen krijgen, is buiten proporties. Daarom wor den steden als Rotterdam en Amsterdam terecht strenger. In Zeeland valt het allemaal nogal mee. Burgemeester Harald Bergmann van Middelburg wil vooraf geen vuurwerkvrije zones aanwijzen. Dat is oké, want in Middelburg is weinig over last. De nationale overheid is minder goed bezig. Gisteren werd bekend dat de lanceerstandaards, die verplicht in combinatie met vuurpijlen worden verkocht, niet deugen. Prompt verwacht staatssecretaris Stientje van Veldhoven dat fabrikanten en win keliers dit nog eventjes voor het eind van het jaar oplossen. Met deze krampachtige reactie zet zij alleen maar kwaad bloed. Staatssecretaris reageert veel te krampachtig op problemen met lanceerstandaards Dat blijkt uit onderzoek van de bu reaus Nivel en Prismant. De vraag naar huisartsenzorg neemt de komende jaren toe, al ko men er nauwelijks Zeeuwen bij. De groep 75-plussers groeit wel met bijna een kwart en die hebben ge middeld vierenhalf keer zoveel zorg nodig als mensen tot 25 jaar. Ook toeristen vergroten de druk bij huisartsenpraktijken. Tegelijkertijd neemt het aantal huisartsen gestaag af, van 204 fte nu ALMANAK Op de christelijke basisschool in Goes grepen de kinderen van groep 3 hun kans om een uurtje vrij te tekenen. Niets leuker dan de creativiteit de vrije loop te laten. De juf wandelde nieuwsgierig langs de tekenende kinderen en strooide met complimentjes. naar 179 in 2023 en 152 over tien jaar. In 2023 is er ook een tekort van 68 doktersassistenten en 101 praktijk ondersteuners. De werkdruk in huisartsenprak tijken is nu al groot. Spreekuren lo pen uit en zieke collega's zijn nau welijks te vervangen. Meer dan de helft van de praktijken heeft de af- Binnen tien jaar is bijna de helft van de Zeeuwse huisartsen gestopt gelopen vijfjaar één of meer keren een patiëntenstop af moeten kon digen. Het onderzoek is bedoeld als start voor het oplossen van knel punten. Tot ze bij Mireille (7) aankwam. Het werd haar niet meteen dui delijk wat Mireille tekende. „Ik teken God", legde het meisje uit. „Aha, maar niemand weet toch hoe God er uitziet?", re ageerde haar juf. „Nee", ant woordde Mireille. „Maar als ik straks klaar ben wel." Betrapte inbreker gaat er met de buit ervandoor Keur aan Zeeuwse en Vlaamse kunstwerken COLIJNSPLAAT Dorpsraad staat open voor ideeën Het verbod op het varend ontgas sen van binnenvaartschepen geldt niet op de belangrijkste vaarwegen in Zeeland. Dat is op te maken uit de beantwoording van Kamervra gen door minister Cora van Nieu- wenhuizen (VVD, Infrastructuur en Waterstaat). De vragen van CDA, SP en Partij voor de Dieren gaan weliswaar over Gelderland, maar het antwoord van de minister is klip en klaar. Een provinciaal verbod op het schoon- blazen van de tanks van binnen vaartschepen - dat in juli in Zeeland van kracht werd - geldt niet op rijkswateren. Dat zijn de grootste vaarwegen in Zeeland, zoals de Westerschelde, het Kanaal Gent- Terneuzen en het Schelde-Rijnka- naal. Er wordt wel gewerkt aan een landelijk ontgassingsverbod voor stoffen als benzeen, maar dat is vol gens Van Nieuwenhuizen op zijn vroegst in 2020 van kracht. Statenlid Gerwi Temmink (Groenlinks) heeft vragen gesteld aan het dagelijks provinciebestuur. Hij wil weten wat de waarde is van het provinciale verbod en wat de provincie doet aan handhaving. Ook vraagt hij of de provincie bij het Rijk wil aandringen op een snel nationaal verbod. De Bevelandse verhuurder R&B Wonen scoort het beste van alle corporaties in Zeeland. Trots is di recteur Peter Bevers. Zeker op zijn personeel 'dat er dagelijks voor zorgt dat we dit resultaat bereiken'. Maar hij is net zo trots op zijn Zeeuwse collega-corporaties. „Want we doen het allemaal goed hoor. Juist doordat we veel samen werken en overleggen. We zijn er helemaal niet op gericht beter te zijn dan de ander, maar juist om van elkaar te leren en elkaar te ver beteren." Dat lijkt te werken. De koepel van woningcor poraties Aedes verge leek de prestaties en ondervroeg landelijk 300.000 huurders. De corporaties zijn beoordeeld op huurdersoordeel, onderhoud, duur- zaamheid en bedrijfslasten. In elke categorie zijn de scores A (hoogste), B of C toegekend. Een A staat gelijk aan een 7,8 of hoger, een B zit tus sen de 7,3 en 7,8. Vijf Zeeuwse wo ningbouwverenigingen krijgen van hun huurders een A, de andere vijf een B. Terwijl er landelijk bijna zes tig slechts een C'tje halen. De huurders ge- ven R&B Wo- neneenA.De corporatie haalt ook voor duur zaamheid en be drijfslas ten (per soneel, huisves ting, com municatie, iet en der vrijdag 23 november 2018 De komende vijf jaar neemt het aantal huisartsen in Zeeland met 12 procent af, terwijl de zorg vraag met 3,9 procent groeit. De trend zet door, want binnen tien jaar is bijna de helft van de Zeeuwse huisartsen gestopt. Ernst Jan Rozendaal Vlissingen Tip? redactie@pzc.nl THOLEN Bewoners van een vrij staand huis in de Jonk heer van Vredenburch- laan in Tholen hebben woensdagavond een in breker betrapt. De dader ging er met een onbe kende buit vandoor. De bewoners kwamen rond 20.45 uur thuis en zagen in hun woning een vreemde man. Hij gaf de bewoonster een harde duw, waardoor ze viel. Ook de bewoner kreeg in de vlucht een duw van de inbreker. De dader wist te ontkomen. Een agent en politiehond hebben in de omgeving nog tevergeefs gezocht naar de man. HENGSTDIJK Zeeuwse en Vlaamse kunstenaars stellen vanaf vandaag hun werken ten toon in de Catharinakerk in Hengstdijk. De interna tionale kunsttentoonstel ling is tot en met zondag gratis te bezoeken tus sen 10.00 en 17.00 uur. Er zijn schilderijen te zien, maar ook beeld houwwerken en kera miek. Tijdens het kunst weekend worden ook kanskaarten verkocht, waarmee bezoekers kunstwerken kunnen win nen. De opbrengst van de verkoop is om de verwar- mingskosten van de kerk te kunnen betalen. Welke ideeën en sug gesties hebben inwo ners van Colijnsplaat om hun dorp veiliger, leef baarder en duurzamer te maken? Daar wil de dorpsraad achter komen tijdens een infor matieavond. Op maan dag 26 november gaan de dorpsraadleden graag het gesprek aan. Dat doen zij vanaf 19.30 uur in dorpshuis De Brug aan de Havelaar- straat. Aanmelden is niet nodig. Bij eventuele vragen of voor meer in formatie kunnen inwo ners een e-mail sturen naar dorpsraadcolijns- plaat@gmail.com. Zelfs de Ernst Jan Rozendaal Middelburg Maurits Sep Heinkenszand - Peter Bevers, R&B Wonen Directeur Peter Bevers van R&B Wonen is trots. FOTO LEX DE MEESTER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 30