moet verplichte lesstof worden 24 Ml ANGELA KIJKT TV Hoe het is om gay te zijn? Margriet van der Linden weet dat wel. Althans in Nederland, maar hoe is dat in China, Libanon of Rusland? „Ook daar willen ze gehoord worden." Wat ik nooit had verwacht, gebeurde woensdagavond bij het kijken naar de documentaire Sylvana, Demon orDiva. (Onbegrijpelijke titel trouwens, dat kiezen tus sen twee weinig vleiende kwalificaties, maar dat terzijde.) Want hoezeer ik ook de kriebels van haar krijg, toch voelde ik medelijden. Iedereen die wel eens een blik op Twitter of andere social media werpt, weet dat de reacties op haar en haar optredens niet misselijk zijn. Dat hoort er nu eenmaal bij tegenwoordig en moet je niet al te serieus nemen, zeggen we dan stoer en ver goelijkend. Maar om op straat termen als 'neger' of'aap' naar je hoofd geslingerd te krijgen, is beneden alle peil. Ik leefde echt in de veronder stelling dat we in dit land een stuk verder waren dan dat, maar blijkbaar was dat naïef. En is er wel degelijk werk te doen voor de Sylvana's van deze wereld. Helaas werd die sympathie weer wat minder in de loop van de film, die eerder in première ging op het Idfa en woensdag door de EO werd uitgezonden op NPO 2En dat valt de maker, In geborg Jansen, aan te rekenen. De gekozen vorm, waarbij ze Sylvana volgde met de camera maar niet kritisch ondervroeg, is daar debet aan. Na een scène waarin de voorvrouw van Bijl hooghartig een groep journalisten voorbijloopt, terwijl die na uren wachten recht hadden op een verklaring hoe het kan dat een kandidaat van haar partij zichzelf ten onrechte psychiater noemt, schreeuwt om nadere tekst en uitleg. Helemaal omdat de kijker even daarvoor had ge zien dat bij het interne crisisberaad van Bijl Syl vana bekende dat zij dat cv wat had opgeleukt. Nog een voorbeeld. Ergens vlak voor verkie zingsdag gaat zij volledig uit haar dak tegen een jongen die vanaf een afstandje naar haar staat te kijken. Het is begrijpelijk dat de druk op dat moment hoog is, maar dan nog ging dit heel erg ver. Het had haar gesierd als ze samen met Jansen deemoedig had teruggekeken of de jongen nog eens had opgezocht, nu bleef het bij - in mijn ogen - kokette overpeinzingen bij haar thera peut. Die overigens wel de treffendste uitspraak had van de film, namelijk dat Sylvana 'verkering moet krijgen met haar eenzaamheid'. Dat sluit naadloos aan bij het gevoel dat na afloop bij mij beklijfde: Sylvana is werkelijk niet te benijden, maar dat heeft ze voor een deel aan zichzelf te danken. Tan: mogelijk naar sport Weg bij Buitenhof Quote van de dag ik heb wel laten zien dat ik stoer ben n toen zag Margriet van der Linden haar ineens lopen. Het was in 2000, op Broadway in New York, op 15 meter af stand. Martina Na- vratilova, de ex-tennisster die jaren lang in haar hoofd had gezeten. Als denkbeeldige vriendin, steun en toe verlaat. Ze liepen recht op elkaar af, op het punt elkaar te passeren. Als puber was Margriet van der Linden gefascineerd door Navrati- lova. Ze had haar zien spelen, zien bewegen en over haar gelezen. In de leesmap van haar grootouders. Daar stuitte ze ook op een verhaal over Rita Mae Brown, de ex van Navrati- lova. Die was schrijver. Van der Lin den holde naar de bibliotheek voor Rubyfruit Jungle, een bildungsroman over een jonge lesbienne. „Ik las het in de bieb achter een Bosatlas en dacht: dit gaat over mij." Dertig jaar later, in 2015, schrijft Margriet van der Linden (48) zelf een boek. De Liefde Niet is een autobiogra fische roman over haar streng gere formeerde jeugd en haar geaardheid. Het blijkt de opmaat voor de docu- reeks How to be gay die vanavond van start gaat op NPO 2. „Na mijn boek kreeg ik honderden reacties. Verha len over herkenbaarheid, over hoe het is om gay te zijn. Of over de peri ode voor de coming-out, waarin je ongefilterd meekrijgt hoe de omge ving denkt over dit thema. Grof vaak. Nee, geen leuke verhalen. Hier moet ik iets mee, dacht ik." In How to be gay tekent ze verhalen op uit onder meer Libanon, Rusland en China. In de eerste aflevering reist Van der Linden naar China om op cruise te gaan met homoseksuele koppels die op de boot gaan trouwen. „Tot 2997 is homoseksualiteit in China strafbaar, sindsdien wordt het beschouwd als een geestesziekte", al dus Van der Linden. Homoseksuali teit gaat er vergezeld van schaamte en Er huist ergens diep in ons een gevoel van ongemak, dat te maken heeft met schaamte Sylvana vrijdag 23 november 2018 TELEVISIE Humberto Tan (53) is de be oogd presenta tor van een nieuwe sport- praatprogramma van RTL, de op volger van Voet bal Inside. De voormalig talk- showhost van RTL Late Night presenteerde woensdag twee geheime proef- uitzendingen. Paul Witteman stopt met de presentatie van Buitenhof. Op 9 december neemt journalist Hugo Logten- berg het van hem over. Witte man presen teerde het dis cussiepro gramma van 1995 tot 2006 en vanaf 2014 tot heden. Loiza Lamers na de eetproef van Expeditie Robinson, waar ze kokos wormen, rattenkoppen en varkenshersenen verorbert. Dennis Jansen Margriet van der Linden Ho

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 24