Cadeaus van Sint zijn anders dan vroeger en tóch hetzelfde Vrees dat afspraken niet zo vrijblijvend zijn Eén op de drie sterfgevallen in Nederland komt door kanker Walcheren Dat blijkt uit een grote en P11 »P3 quête via de websites van deze krant, het AD en de an dere daarbij aangesloten re gionale dagbladen. Landelijk namen 156.000 mensen deel aan de peiling. Van de ruim 8300 Zeeu wen die de enquête mvul den, zegt 48 procent voor een vuurwerkverbod te zijn Maar eveneens 48 procent is tegen. Vooral de verschillen tussen mannen en vrouwen vallen op. Van de Zeeuwse vrouwen juicht 63 procent een vuurwerkverbod toe, te gen 39 procent van de man De animo voor een verbod is in Zeeland groter dan in de meeste andere provincies. Vooral boven de rivieren wil in de meeste gemeenten een meerderheid niet af van vuurwerk. In Brabant klinkt de roep om een verbod het luidst. Binnen Zeeland voelen be woners van de gemeenten Noord-Beveland, Veere en Reimerswaal er het minst voor om vuurwerk in de ban te doen. Een verbod krijgt de meeste steun in de gemeente Hulst, waar 54 procent dat wel ziet zitten. Nadat Midden- en Oost-Europese landen als Oostenrijk, Polen en Hongarije al afzagen van steun voor het pact dat op 10 december in Marrakesh moet worden bekrach tigd, nemen nu ook in Nederland, België en Duitsland de zorgen toe. In Nederland wacht een ver deelde Tweede Kamer al weken op een onderzoek van het kabinet naar de juridische gevolgen van het pact. Mark Harbers, staatssecretaris van Justitie en Veiligheid, beloofde de Kamer gisteren om voor 4 de cember met de resultaten te ko men, zodat er nog een debat kan worden gevoerd over de Neder landse steun aan de VN-afspraken. In het migratiepact staan 23 doel stellingen voor een veilig en orde lijk verloop van migratie. Zo belo ven landen mensensmokkel tegen te gaan, migranten te voorzien van basisvoorzieningen als eten en on derdak en mee te werken aan de veilige terugkeer naar het land van herkomst. In de tekst staat expliciet dat de afspraken niet bindend zijn Ons huis van de democratie staat niet in Marrakesh en dat landen hun eigen migratie beleid mogen bepalen. Critici, meestal van rechtse huize, vrezen echter dat dat een wassen neus is en dat migranten het pact toch kunnen aangrijpen om het migratiebeleid van een land door een rechter te laten over rulen. Deze week riep VVD-pro- minent Frits Bolkestein op om niet in te stemmen met 'Marrakesh'. Thierry Baudet (FvD) voert cam pagne tegen het 'Marrakesh Immi gratiepact', zoals hij het noemt. In België dreigt zelfs een rege ringscrisis, omdat de rechts-popu- listische coalitiepartij N-VA het pact niet ziet zitten. „Ons huis van de democratie staat hier en niet in Marrakesh", zei Peter de Roover van N-VA gisteren tijdens een ver hit debat. Premier Charles Michel stelde dat de Belgische regering nog geen standpunt heeft ingeno men. Opmerkelijk, omdat hij eer der onomwonden aangaf het pact te zullen steunen. Ook in Duitsland leidt het VN- document tot onrust. Minister van Volksgezondheid Jens Spahn, een van de kandidaat-opvolgers van Angela Merkel als CDU-partijlei- der, is kritisch. Het verleidde Mer kel tot een betoog in de Bondsdag. „Het pact is het juiste antwoord om globale problemen samen op te lossen", zei zij.P15 Nieuwsmedia V SSINGEN Zeeuwen zijn sterk verdeeld over een verbod op vuurwerk. Het ders is vrijwel gelijk. FOTO KOEN VAN WEEL/ANP aantal voor- en tegenstan Migratiepact verdeelt EU Het VN-migratiepact leidt tot groeiende onrust in Europa. Nu zet het document, dat migratie wereldwijd beter zou moeten regelen, ook de regeringscoali ties in Nederland, België en Duitsland onder druk. Chris van Mersbergen Den Haag —Peter de Roover, N-VA vrijdag 23 november 2018 8°C Vrijwel droge vrijdag pzc.nl Ook voor het laatste <n> regionale nieuws Jaargang 260 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,35 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 1