O 50,- korting Partijen willen eerst herstel vertrouwen 16 Na jarenlang praten liepen de onderhandelingen over een nieuw pensioenstelsel stuk. Boze blikken over en weer, maar alle partijen vinden dat er nu wél iets moet gebeuren. Hoe nu verder? „Partijen moeten de strijdbijl begraven." Kort Nissan ontslaat Ghosn Nissan heeft de in opspraak geraakte voorzitter Carlos Ghosn buiten de deur gezet. Naast Ghosn moet ook Nissandirecteur Greg Kelly zijn biezen pakken vanwege het overtreden van de regels. Ghosn werd eerder deze week in Japan opgepakt op verdenking van belastingfraude. Hij is naast voorzitter van Nissan ook topman van Renault. Strengere regels voor brievenbusfirma's De Belastingdienst trekt zijn handen af van in ternationale brievenbusfirma's die niet of nau welijks actief zijn in Nederland. Dat heeft staats secretaris Snel van Financiën laten weten aan de Tweede Kamer. Verder gaat de fiscus meer open heid geven over de rulings waarin zulke belas tingafspraken worden vastgelegd. Snel bena drukt dat met rulings niks mis is: ze geven be drijven vooraf duidelijkheid over de wijze van belastingheffing. Maar Snel ziet ook dat mensen dergelijke deals met de Belastingdienst associë ren met 'schimmige praktijken'. Nederlandse ondernemers positief gestemd Het economisch sentiment is in diverse secto ren nog altijd hoopgevend. Met name de retail- sector, de zakelijke dienstverlening en de TMT- sector (technologie, media en telecom) vallen in positieve zin op, blijkt uit de laatste Sectorbaro meter van ABN Amro. Wel zal de investerings bereidheid van ondernemers volgend jaar iets teruglopen. De bank verwacht verder dat in de sectoren TMT en retail een aantal 'achterblijvers' zal omvallen, omdat ze het hoge tempo van innovatie niet kunnen bijbenen. Eiland klaagt olielanden aan Vanuatu overweegt grote oliebedrijven en geïn dustrialiseerde landen aan te klagen vanwege hun rol in klimaatverandering. De tropische ei landengroep krijgt door haar lage ligging snel te maken met overstromingen en orkanen als ge volg van het veranderende klimaat. Philips Al tice Europe Woedend beende LTO-voorzitter Mare Calon de zaal uit toen dinsdag duidelijk werd dat er geen nieuw pensioenakkoord kwam. Werkge versvoorman Hans de Boer was juist 'verdrietig' over het mislukken van het overleg en minister van So ciale Zaken Wouter Koolmees had zelfs een dag later nog last van een 'katerig gevoel'. Bij de bonden over heerste teleurstelling. „Niemand zit voor zijn lol nach tenlang te onderhandelen. Dus als het dan mislukt, is de teleurstelling groot", vatte een betrokkene de emotionele ontlading samen. Een begrijpelijke reactie, maar de vraag is: hoe nu verder? Over die vraag lopen de menin gen uiteen, maar veel betrokkenen wijzen naar de overheid. „Minister Koolmees moet het initiatief ne men", vindt Peter Borgdorff, direc teur van PFZW, het op één na grootste pensioenfonds van Neder land. „Koolmees moet de sociale partners uitnodigen om verder te praten over zaken waar ze het wel over eens zijn, zoals het nieuwe pensioencontract." Tussenkop Nu zijn er alleen maar verliezers, meent Borgdorff. „Pak de urgente problemen aan. Dan hebben we het over het voorkomen van kortingen, sneller kunnen verhogen van de pensioenen en compensatie voor het afschaffen van de doorsneepre mie. Nu is het nieuwe pensioen contract gekoppeld aan de hogere AOW-leeftijd en de vraag of zzp'ers al dan niet verplicht pensi oen moeten opbouwen. Koppel dat los, maak het probleem kleiner in plaats van groter." Een oproep die Corien Wort- mann, voorzitter van pensioen fonds ABP, van harte onderschrijft. „Er ligt een panklaar advies over het nieuw pensioencontract. Daar zijn de partijen het in grote lijnen over eens. Bij de uitwerking kunnen de pensioenfondsen een rol spelen. Wij kunnen doorrekenen hoe de verschillende voorstellen voor de deelnemers uitpakken. Dan kun nen ze daarover besluiten nemen. Partijen moeten de strijdbijl begra ven en hun verantwoordelijkheid nemen. Als de discussie maar door gaat, neemt het vertrouwen in het stelsel alleen maar verder af." Werkgeversvoorman Hans de Boer kijkt naar Den Haag. „De bal ligt op dit moment bij de politiek." De Boer wijst er op dat er een com pleet pakket op tafel lag. „Ik ver moed dat de Tweede Kamer nu gaat shoppen in wat er allemaal over tafel is gekomen. De politiek gaat er dus mee vandoor. Hoe dat uitpakt moeten we afwachten." Als de discussie doorgaat, neemt het vertrouwen in het stelsel af Een snelle hervatting van de onder handelingen met de vakbeweging ziet De Boer niet gebeuren. Daar voor moet het vertrouwen eerst hersteld worden. De werk geversvoorman hoopt toch op een voortrekkersrol van Koolmees, in wie hij 'alle vertrouwen heeft'. Hoog spel Ook andere betrokkenen wijzen nadrukkelijk naar de D66-be- windsman. Die laat zich echter niet in zijn kaarten kijken. Wel maakte hij duidelijk weinig trek te hebben het zelf te regelen. „Natuurlijk kan ik wetten maken. Maar het is geld van de werkgevers en werkne mers." Dus moeten zij met oplos singen komen, vindt Koolmees. De bonden kregen direct het ver wijt te hoog spel te hebben ge speeld, waardoor het overleg mis lukte en de werkenden nu zeker weten dat de pensioenen jarenlang niet zullen worden verhoogd, en mogelijk zelfs worden verlaagd. Maar de bonden hebben de deur naar nieuw overleg nog steeds open staan. Voor zinnige gesprekken is her stel van het onderlinge vertrouwen essentieel. Dat vertrouwen staat of valt volgens FNV-onderhandelaar Tuur Elzinga met concrete toezeg gingen over de AOW-leeftijd en de zzp-pensioenen. „Eerder gaan wij niet springen", zei hij daarover te gen Nieuwsuur. „De verantwoorde lijkheid ligt bij de politiek." De kans dat de Tweede Kamer het probleem gaat oplossen is nihil. De coalitiepartijen willen wel. Ze vinden dat het kabinet een meer dan fatsoenlijke toezegging heeft gedaan. „Wij sluiten niks uit. Pen sioenen zijn niet van het kabinet, maar uiteindelijk moet er wel iets gebeuren", zegt Eppo Bruins van de Christenunie. Beter dan nu wordt het niet waarschuwen de rege ringspartijen. „Het kabinet is ver der gegaan dan kan", zegt een Ka merlid van de coalitie. Het probleem is de Eerste Kamer. Daar heeft de coalitie nu een meer derheid van één zetel. De verwach ting is dat ze die meerderheid kwijt is na de Statenverkiezingen van maart. „De enige kans op een snelle oplossing is als de bonden op hun schreden terugkeren en alsnog akkoord gaan met de voorstellen", zegt een lid van de coalitie. excursiereizen rondreizen muziekreizen tuinenreizen wandelvakanties fietsvakanties riviercruises gratis wijzigen en annuleren Zomer 2019 OOK DIRECTEUR MOET BIEZEN PAKKEN MEER OPENHEID OVER RULINGS INVESTERINGSBEREIDHEID NEEMT WEL AF ANGST VOOR OVERSTROMINGEN O vrijdag 23 november 2018 GO Het zorgtechno logieconcern voerde in de AEX de stijgers aan. Het kabelbedrijf zag de omzet en winst dalen in het derde kwartaal. O Pensioen: wie wil als eerste weer praten? Peet Vogels Den Haag - Corien Wortmann (ABP) Han Busker (FNV), Hans de Boer (VNO-NCW) en minister Koolmees, fotosanp Boek nu op oad.nl, bel 0547 20 17 34 of ga naar uw reisbureau *Prijzen zijn vanaf prijzen, o.b.v. 2 personen, excl. res. kosten en calamiteitenfonds. O.v.v. typefouten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 16