4 Fel debat in Tweede Kamer: wel of niet meedoen met migratiepact? aanpak van overgewicht zijn te hoog' 15 Akkoord over opvang van asielzoekers Oorlogsheld Marco Kroon komt in een boek met een nieuwe onthulling: hij heeft in Afghanistan niet alleen zijn ontvoerder gedood, maar is door hem verkracht. Is het allemaal echt gebeurd? Hoe zat het ook alweer met de ge heime missie waar Kroon tien jaar lang niet over sprak? In januari 2017 biechtte de topmilitair en drager van de Willems-Orde publiekelijk op dat hij tien jaar eerder een Talibanstrij- der had gedood die hem had ont voerd, mishandeld en vernederd. Zijn werkgever had hij hierover niet eerder ingeseind. Hij was bang dat de geheime missie in gevaar kwam als hij dat wel had gedaan. De kans bestond dat er een onderzoek zou zijn gestart en de missie moest worden stilgelegd. Waar komt het verkrachtingsver- haal nu vandaan? Vandaag brengt Kroon zijn nieuwe boek Kroongetuige uit waarin hij uitvoerig ingaat op de gebeurtenissen tijdens de geheime missie in Afghanistan. Hierin be schrijft hij ook tot in detail wat hem overkomt als hij tijdens ritje door de stad bij een controlepost gevangen wordt genomen en wordt verkracht. Zelf gebruikt hij dat woord niet. Kroon liet zich eerder dit jaar slechts heel summier uit over wat er precies is gebeurd, omdat de missie geheim was. Aanvankelijk had hij ook alleen bij zijn werkgever opgebiecht dat hij een vijand heeft moeten doden die een gevaar vormde voor het leven van zijn mannen en hemzelf. Omdat Defensie daar niet eerder van op de hoogte was gesteld, is daar van melding gemaakt bij het Open baar Ministerie en werd de Tweede Kamer vertrouwelijk ingelicht. Om dat Kroon bang was dat dit relaas zou uitlekken, nam hij het initiatief en gaf zelf twee keer een verklaring. Hij trad daarin niet in details, omdat het Openbaar Ministerie nog onderzoek deed. Dat onderzoek was deze zomer afgerond. Afgelopen maanden is veel gespecu leerd over wat er precies gebeurd kon zijn. Ook is er publiekelijk getwijfeld aan de geloofwaardigheid van zijn verhaal, onder meer door oud-minis ter van Defensie Eimert van Middel koop. Hij suggereerde dat Kroon hulp moest zoeken, iets waar de oud-mi nister onlangs weer op terugkwam. Met het boek wil Kroon dat mensen Kroon wil dat mensen in zijn boek uit eerste hand kunnen lezen wat hem is overkomen uit eerste hand horen wat hem is overkomen. Kroon zegt zelf dat 'gebeurtenissen en dialogen in dit boek zijn gebaseerd op feiten, maar beschreven zijn van uit herinneringen, gevoelens en in terpretaties'. Het is dus zijn verhaal. Er zijn geen getuigenissen die onder steunen wat hem precies in de stra ten van Afghanistan is overkomen. Er is ook geen hard bewijs. Het OM kwam na onderzoek tot de conclusie dat er geen aanknopingspunten zijn die de gebeurtenissen bevestigen. Minister Bijleveld van Defensie zei in een reactie dat zij oprecht niet wist of hij het verhaal heeft verzonnen. Het boek geeft daarop geen duidelijk ant woord. Het is aan de lezers of zij het verhaal van Kroon willen geloven. Toch weigert staatssecretaris Paul Blokhuis (Volksgezondheid, Christenunie) zijn ambities om Nederlanders veel gezonder te la ten leven, terug te schroeven. Vandaag presenteert hij het langverwachte Nationaal Pre ventieakkoord. Blokhuis wil daarmee dat in 2040 minder mensen roken, teveel drinken en overgewicht hebben. Dat lukt maar deels, blijkt uit een nog vertrouwelijke doorre kening van het RIVM. Van lang niet alle ingrepen is duidelijk wat ze exact opleveren. Extra maatre gelen zijn nodig om alle doelstel lingen te halen. Voor 2040 moet minder dan 5 procent van de volwassenen ro ken, is de ambitie. Het RIVM acht die doelstelling zo goed als haal baar. Een ander doel, minder dan 38 procent van de volwassenen te dik, blijkt een stuk uitdagender. Het RIVM denkt dat dit getal uit komt op 60 procent zwaarlijvi- gen. Bij alcohol moet minder dan 5 procent van de volwassenen over 22 jaar overmatig drinken. Daar houdt het RIVM rekening met ruim 8 procent. Blokhuis wil vin ger aan de pols houden en de plannen in de loop der tijd even tueel aanpassen. DEN HAAG Het kabinet en de gemeenten hebben een doorbraak bereikt in de sle pende kwestie over opvang en terugkeer van uitgepro cedeerde migranten. Het kabinet trekt 48 miljoen uit voor een pilot van 'duur zame terugkeerbegeleiding' in enkele grote gemeenten, waaronder Amsterdam, meldt NRC Handelsblad. Staatssecretaris Harbers van Asielzaken (VVD) en de Nederlandse Vereniging van Gemeenten tekenen volgende week een akkoord over opvang van asielzoe kers zonder verblijfsstatus. In vijf gemeenten komt een pilot met een zoge noemde Landelijke Vreem delingen Voorziening (LVV), waar uitgeproce deerde migranten worden opgevangen en begeleid in de terugkeer naar hun land van herkomst. Hoe de groeiende onrust over het VN-migratiepact weg te nemen? Die overeenkomst is opgesteld om de migratiestoom op ordentelijke manier te laten verlopen. Zo belo ven landen mensensmokkel tegen te gaan, migranten te voorzien van basisvoorzieningen en mee te wer ken aan de veilige terugkeer. Het is een lastige knoop voor het kabinet, en in het bijzonder voor de staatssecretaris van Justitie en Vei ligheid, VVD'er Mark Harbers. Hij laat zijn ambtenaren een analyse maken van de 'juridische implica ties' van het pact. Het antwoord dat daaruit moet komen, kort door de bocht: is het voor Nederland op enige manier bindend of niet? Met de conclusies zal Harbers nooit de hele Kamer aan boord krij gen. De PVV, SGP en Forum voor Democratie (FvD) zijn tegenstan ders van het eerste uur en zullen hoogstwaarschijnlijk nooit instem men. Dat benadrukte Thierry Bau- det (FvD) dinsdagnacht nog eens, toen hij tijdens een debat over de justitiebegroting honderd vragen aan Harbers stelde. De vragen toon den volgens hem aan hoe 'onge looflijk slecht' het pact is. „Waarom zou je dit als Nederland willen te kenen?" vroeg Baudet zich af. Coalitie Veel zal afhangen van de coalitie partijen CDA en WD, die positieve punten in het pact zien, maar graag gerustgesteld willen worden over de eventuele juridische consequen ties. Er is al geopperd om een speci aal inlegvel bij te voegen. Die oplos sing toverde premier Mark Rutte in 2016 uit de hoge hoed toen Neder land via een referendum nee zei te gen het verdrag tussen de Europese Unie en Oekraïne. Op dat vel zou Waarom zou Nederland het migratiepact willen tekenen? nu nog eens moeten staan dat het pact Nederland écht niet met onge wenste verplichtingen opzadelt. In België stelde coalitiepartij N-VA voor om in Europees verband tot een oplossing te komen. Wel licht zou daarmee nog iets kunnen worden gewijzigd aan de inhoud of voorwaarden van het VN-docu- ment, stelde N-VA-Kamerlid Peter de Roover. Wijzigen Jasper van Dijk, SP-Kamerlid, vroeg Harbers gisteren expliciet:. „Is er de mogelijkheid om nog iets aan de tekst te wijzigen? Zou het niet de mocratisch zijn als wij daar als Ka mer suggesties voor kunnen doen?" SP en Denk dienden hier gister avond twee moties over in. De staatssecretaris hielp iedereen uit deze droom. Hij stelt dat de VN maar één antwoord verlangt: on dersteunen jullie dit pact, of niet? Dus moet er voor 10 december een antwoord komen op een eenvou dige maar oh zo lastige vraag: het migratiepact, ja of nee? vrijdag 23 november 2018 GO Vertelt majoor Marco Kroon de waarheid? Raymond Boere Den Bosch Waarom is het verhaal over zijn verkrachting niet eerder naar bui ten gekomen? Waarom vertelt Kroon nu wel dat hij is misbruikt? Er is veel gespecu leerd over wat Marco Kroon is overkomen. FOTO ANP Hoe geloofwaardig is dit verkrach- tingsverhaal? De afspraken in het preventie akkoord voor het terugdrin gen van overgewicht en over matig alcoholgebruik zijn te hoog gegrepen, blijkt uit een doorrekening van het RIVM. Edwin van der Aa Den Haag Net als andere landen zoekt Ne derland een uitweg uit de steeds heviger wordende discussie over het migratiepact. Maar een 'inlegvelletje a la Oekraïne' lijkt geen optie. Chris van Mersbergen Den Haag -Thierry Baudet, FvD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 15