Spanje dreigt met veto brexit uit onvrede over afspraken Gibraltar balderman.nl Winterreizen met vertrekgaranties! 13 BREXIT AKKOORD Londen en Brussel hebben een principe akkoord bereikt over de toekomstige politieke relatie tussen de EU en het Verenigd Koninkrijk na de brexit. „Ik heb zojuist naar de 27 hoofdste den een concept gestuurd van de po litieke verklaring over de toekom stige relatie tussen de EU en het Ver enigd Koninkrijk", aldus EU-presi- dent Donald Tusk gisteren. De over eenkomst, dat losstaat van het juri dische document dat in Britse poli tiek veel commotie veroorzaakte, ligt op het niveau van de onderhan delaars. De regeringsleiders in de EU moeten er zondag nog hun goed keuring aan geven. Na het vertrek van de Britten uit de EU maart volgend jaar streven de scheidende partners naar een 'ambi tieus, breed, diep en flexibel part nerschap op het gebied van handel en economie, justitie, buitenlandbe leid en defensie', staat in een uitge lekte tekst die door verscheidene media op Twitter is gezet. De onder handelingen over een nieuw (han- dels-)verdrag moeten zo snel moge lijk na de brexit beginnen op basis van gelijkwaardigheid en moet bij voorkeur voor eind juni 2020 worden afgerond. Over het akkoord is ruim twee jaar onderhandeld. Het moet komende zondag worden bekrachtigd op een EU-top in Brussel met een verklaring waar volgens Tusk nu ook overeenstem ming over is. Dat laatste is nog maar de vraag, want EU-lid Spanje is ontevreden omdat er te weinig is ge regeld over de toekomstige grens tussen de Engelse enclave Gibraltar en Spanje. Het akkoord regelt alleen hoe de scheiding tussen het VK en de EU op 29 maart 2019 eruit ziet. Zo belooft Londen zijn verplichtingen na te ko men en nog 40 miljard euro aan EU- afdrachten te betalen. Na 29 maart komt er een overgangsperiode van anderhalf jaar waarin verder wordt onderhandeld over de toekomstige Ik heb een concept gestuurd naar 27 hoofdsteden relatie tussen Engeland en de rest van Europa. Er moeten nieuwe han delsverdragen worden afgesloten. Ook als het akkoord zondag for meel wordt gesloten, is de brexit nog geen gelopen zaak. Het Britse parlement moet het nog goedkeuren en het lijkt er niet op dat de Britse pre mier May kan rekenen op een meerderheid. In dat ge val dreigt de brexit op 29 maart te gebeuren zonder afspraken. Dat zou kunnen lei den tot chaos. Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! w 8-daagse Wandel- of langlaufreis Sonthofen 8-daagse Wandel- of langlaufreis Bayerisch Eisenstein 8-daagse Winterreis Krakow en omgeving 8 dagen Winterreis Hoogtepunten van Toscane vrijdag 23 november 2018 GO Volgende mijlpaal in brexit Simone van Zwienen Brussel/Londen -Donald Tusk, EU-president Een rots van 6,8 vierkante ki lometer groot kan een groot obstakel worden in de laatste dagen voor de brexit. Spanje en het Verenigd Koninkrijk soebatten voor de zoveelste keer over het strategisch ge legen Gibraltar. Edwin Winkels Barcelona Zijn jullie voor ons of voor de Britten? Dat is de vraag die de Spaanse regering zich stelt nu de EU zich zowel in het brexit- akkoord als de politieke verkla ring daarover niet uitspreekt over Gibraltar, het Britse stuk grond waarover Spanje en Groot-Brittannië al drie eeuwen twisten. Spanje had verwacht de Europese broeders aan zijn zijde te vinden, maar vertrouwt de boel nu niet. „Wij voelen ons niet in het akkoord vertegenwoor digd", aldus premier Sanchez, die met een veto dreigt. De Spaanse socialist bereikte juist afgelopen week een bilate raal pact met de Britten over het complexe geval-Gibraltar, maar daarover staat niets in het EU-akkoord. Spanje wil dat artikel 184 uit het akkoord wordt geschrapt. Daarin staat dat alle brexitaf- spraken voor iedereen zullen gelden, zonder uitzondering van Gibraltar. Spanje had eerder be loofd 'geen misbruik' van de brexit te zullen maken om bij voorbeeld aanspraak te doen op de vroegere Britse kolonie of het luchtruim rond het vliegveld van Gibraltar te sluiten. Maar daarvoor wil Spanje wel com pensaties. In het bilaterale akkoord staan een fiscaal pact en vier punten. Zo wil Spanje dat de tabaksprijs in Gibraltar wordt verhoogd om smokkel te bestrijden. Daar naast zijn er afspraken over de 10.000 Spaanse werknemers die in Gibraltar werken, over mi lieu en over samenwerking tus sen politie en douane. Het be langrijkste is een fiscaal ak koord: het verschil tussen de belastingen in Gibraltar en Spanje moet meer gelijk getrok ken. „Als dit probleem niet wordt opgelost, dan zal Spanje nee moeten stemmen, want dit raakt de essentie van ons land", aldus Sanchez. Gibraltar zelf wil van geen brexit weten; in 2016 stemde 96 pro cent van de inwoners tegen. Maar 98 procent wil ook geen deel uitmaken van Spanje. De Britse premier May zei woens dag 'de souvereiniteit van Gi braltar te zullen beschermen." ners van Gibral- ijven. foto reuters Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. ANVR Brochure en (0318)58 09 58 boekingen: 5 www.bolderman.nl Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excl. Calamiteitenfonds reserveringskosten Vertrekdata: 19, 26 jan 2, 9,16, 23 febr/2, 9,16 mrt Vertrekdata: 19 jan 2,16 febr 2, 9 mrt Vertrekdata: 19 jan 2,16 febr 2 mrt Vertrekdata: 16, 23 febr 2, 9 mrt 8-daagse Wintersfeerreis Zwarte Woud Vertrekdata: 9, 23febr/9 mrt 8 dagen wintersfeer Zwitserse Alpen, Glacier en Mont-Blanc Express Vertrekdata: 5, 12, 19, 26 jan 2, 9,16 febr/9,16, 23 mrt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 13