O, kpm er eens kijken wat ik in mijn schoentje vind alles gekregen van die beste Sint! £en pop met vlechten in het kant-en-klaar twee kaatseballen in een net een letter van banket. Gen bromtol met een gweep erbij Gen doos soldaten, ook voor mij en (heerlijk toch) een nieuwe pet een letter van banket. EUWS 11 een snoezig jur 'Kaatseballen in een net' zijn uit de tijd, maar verder is één van de beroemdste Sinterklaas liedjes nog actueel. Ook onze voorouders gaven graag iets praktisch op vijf december. .V Natuurlijk staan er dit jaar moderne tongbrekers op de verlanglijstjes. Een Poopsie Slime Surprise Pack. De Hat- chiBabies. Of, natuurlijk, de nieuwste Pokémon-game voor de Nintendo- Switch. Maar over het algemeen pui len de lijstjes volgens Philip Lane, in koopmanager bij Bol.com, nog altijd uit van de klassiekers. Blokken en Lego. Creatieve dingen als tekensets. En bordspelen. Heel veel bordspelen. Lane: „Monopoly is elk jaar weer een bestseller." Ook Ineke Strouken, ex pert cultureel erfgoed, valt het op dat de tekst van dat oeroude liedje 'o, kom er eens kijken' zo'n 130 jaar later niet eens zo gedateerd lijkt. „Meisjes krijgen nog steeds poppen en jon gens nog steeds actiefiguren. Het is grappig dat we met Sinterklaas ook nog altijd praktische dingen als sjaals en mutsen schenken. Dat deden mensen vroeger, aan het begin van een lange winter, natuurlijk ook." De letter van banket: ook nog altijd po pulair. Strouken: „Snoepgoed hoort al eeuwen bij Sint. In de middeleeu wen waren het speculaaspoppen en in de negentiende eeuw volgden banket- en boterletters" En de goede oude kruidnoten zijn ondanks de vele nieuwe smaken nog steeds het populairst, zegt fabrikant Van Delft. Toch is er wel wat veranderd. Het aantal cadeaus bijvoorbeeld. Strou ken: „Vroeger kregen kinderen een paar praktische presentjes en wat snoepgoed, maar dat is met de stij gende welvaart vanaf de jaren zestig veel meer geworden: er staan hele wasmanden voor de deur." Vrijer van koek Toch geven Nederlanders nog altijd minder uit voor Sinterklaas dan met Kerst „Sint was altijd al méér dan ca deaus. Het is vooral een feest waarbij we elkaar graag een beetje plagen. Nu met een gedicht of surprise en vroe ger met zoiets als een speculaaspop. Vrijgezellen kregen lang geleden een 'vrijer' van koek." Ook verdween er wel iets uit het schap. Zoals harten van borstplaat en suikerbeesten. Strouken: „Vroeger waren die bees ten populair. Kinderen konden er mee spelen en er af en toe een hapje van nemen. Als je een beetje zuinig was, deed je er een hele winter mee." Één ding is echt foetsie: de roe. „Daar heeft de Sint in 1966 plechtig afstand van genomen. Kinderen op zo'n ma nier straffen paste niet meer bij de tijd. Dat je de roe vroeger écht wel eens in je schoen kreeg, zie je op het schilderij Het Sint Nicolaas-feest van Jan Steen uit 1665." Ook voorbij: de strikte scheiding tussen meisjes- en jongensspul, zoals in het liedje. Strouken: „Na alle dis cussies over 'seksistische' reclamefol ders is het not done om stofzuigertjes aan meisjes te koppelen, maar vroe ger was dat volstrekt normaal. Meis jes werden opgevoed om goede moe ders te worden en huishoudelijke presentjes hoorden daarbij. Oudere lezeressen herinneren zich mis schien nog wel de populaire pakket jes met kleine emmertjes, bezems en sponzen." Ook een webwinkel als bol.com houdt er tegenwoordig reke ning mee, vertelt Lane. In ons nieuwe reclamefilmpje speelt een meisje - geen jongen - met een brandweerauto." vrijdag 23 november 2018 GO Pop met Cf 1 Pop, pet, letter van banket Eefje Oomen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11