Baas Ryanair haalt in brief keihard uit naar Tweede Kamer 9 PROEF KORTE SCHOOLWEEK Het aantal zieken op BSO De Wissel in Hoorn is spectaculair gedaald. De leerlingen gaan sinds enige tijd slechts vier dagen per week naar school. De afgelopen maanden was er grote ophef over een schoolbe stuur in Zaanstad dat een vier daagse schoolweek aankondigde, omdat er niet genoeg leraren meer zijn te vinden. Vorige week volgde een school in Geleen om dezelfde reden. Voor SBO De Wissel in Hoorn kwam de beroering op een slecht moment. De school had zelf net zo'n vierdaagse schoolweek in gevoerd. Niet omdat er een lera rentekort is, maar vanuit een com pleet andere gedachte: meer rust voor de leerlingen. De school voor speciaal basison derwijs (waar kinderen met ge- drags- en leerproblemen zitten omdat ze het niet redden op een reguliere basisschool) bedacht de vierdaagse week al anderhalfjaar geleden. „We hebben steeds com plexere gedragsproblematiek op school. Kinderen die heel brutaal of agressief worden, die leerkrach ten verrot schelden en in het slechtste geval schoppen, die agressief zijn naar medeleerlin gen", zegt directeur Mark Leek. Hoe kon de school grip krijgen op die groeiende problemen? De leerkrachten beseften dat ze 'top sport' verwachten van deze groep leerlingen. De kinderen moeten lezen, terwijl ze dat moeilijk vin den. Ze moeten een groot deel van de dag stilzitten, terwijl ze dat niet goed kunnen. Die verwachtingen kunnen tot grote frustraties leiden en uiteindelijk explosief gedrag veroorzaken. „We merkten dat veel ouders hun kinderen regel matig ziek meldden. Dan zeiden ze: het gaat even niet, ons kind is overprikkeld", vervolgt Leek. Die ingrediënten leidden tot het idee om midden in de week een rust pauze in te lassen. Alle leerlingen hebben de woensdag vrij gekre gen. Proef De Wissel doet sinds dit school jaar mee aan een proef met flexi bele schooltijden. Onderzoekers volgen de leerlingen en analyseren wat er met hun schoolprestaties gebeurt. De Wissel is de enige ba sisschool die officieel mag experi menteren met minder lesdagen. Daarnaast doen acht basisscholen mee die ouders meer vrijheid ge ven om zelf hun vakantiedagen te kiezen en het grootste deel van de zomervakantie doorgaan. Een an dere school experimenteert met vier extra vrije dagen om de lera ren tijd te geven andere lessen voor te bereiden. Voor SBO De Wissel is de proef spannend. Want hoe scoren de We merkten dat veel ouders hun kinderen regelmatig ziek meldden leerlingen begin volgend jaar op de eindtoets? Ze krijgen 140 les uren per jaar minder. Blijven hun leerprestaties gelijk? „Of gaan ze juist vooruit? Je kunt ook ver wachten dat ze meer rust hebben op de dagen dat ze wél naar school gaan en daardoor beter tot leren komen", aldus Leek. Tot nu toe lijkt het de goede kant op te gaan. De school ziet voorzichtige verbeteringen. Het ziekteverzuim is de helft minder geworden. Leerlingen zijn rustiger op de dagen dat ze wél op school zijn. De time-outruimte op De Wissel staat 30 procent meer leeg. Op die plek kunnen kinderen kal meren als het ze in de klas te veel wordt. Bijkomend voordeel: de le raren komen op de vrije woensda gen gewoon naar school. Zij heb ben meer tijd om de lessen voor te bereiden. Al voor de zomer heeft De Wis sel de ouders van de plannen op de hoogte gebracht. Zij moesten op- Ouders van complexe leerling zien dat vierdaagse week hun kind rust brengt vang voor hun kinderen regelen op de vrije woensdagochtenden. „Sommige ouders waren tegen, want zij konden die opvang niet regelen of maakten zich zorgen over de overgang naar de middel bare school", erkent Leek. Maar twee derde van de ouders stemde in met het plan, slechts één leer ling verliet de school. „We zijn met sommige ouders lang in ge sprek geweest. Een aantal kinde ren geven we extra huiswerk mee voor de woensdagen, omdat de ouders dat graag willen. Laatst had ik een gesprek met de ouders van een leerling met complexe proble men die eigenlijk tegen waren. Zij zijn nu erg over de vierdaagse schoolweek te spreken, omdat ze zien dat die hun zoon rust brengt. Daar doen we het voor." Leerresultaten De pilot loopt drie jaar. Na die tijd moet blijken wat het echte effect is op de leerlingen en hun school prestaties. Voor de directeur telt in ieder geval dat de kwaliteit min stens op hetzelfde niveau moet blijven. Maar hij verwacht eigen lijk dat de leerresultaten beter worden. Leek: „Als het niet werkt, moeten we terug naar vijf school dagen. Maar we maken ons er geen zorgen om. Kinderen zitten ner gens zoveel uren in de klas als in Nederland, geen enkel onderzoek laat zien dat we daardoor betere resultaten halen. Voor de proef verzuimden onze leerlingen al heel veel, waardoor ze ook veel les uren misten." Op verzoek van Kamerleden Jan Paternotte (D66) en Cem Lagn (SP) houdt de commissie Infra structuur en Waterstaat volgende week woensdag een hoorzitting over de veiligheidsaspecten van de arbeidsomstandigheden in de luchtvaartsector. Ook Ryanair is daarvoor uitgenodigd. Volgens de aankondiging van de commissie proberen 'sommige luchtvaartmaatschappijen' de loonkosten maximaal te beperken. 'Het gevolg is dat bij die maatschap pijen piloten en cabinepersoneel vaak te maken hebben met niet- Nederlands arbeidsrecht, korte rusttijden kennen en dat bij protes ten tegen deze situatie gedreigd wordt hun basis te sluiten.' Ook duiken volgens de commis sie regelmatig verhalen op van pilo ten die zich moeten verantwoorden als ze een reservevoorraad kerosine meenemen, die zich niet ziek dur ven melden of bij forse vertraging op de grond op het vliegveld moe ten slapen. Alle verhalen hierover in de media gaan over Ryanair. i Volgens topman O'Leary zijn de beschuldigingen aantoonbaar onjuist Afgelopen week ontving de com missie een afwijzend antwoord op de uitnodiging, ondertekend door Ryanair-topman Michael O'Leary zelf. De boze brief, waarin de aan komende hoorzitting wordt weg gezet als 'een ongepast forum', is in handen van deze krant. Volgens O'Leary is de aankondi ging van de hoorzitting doorspekt met beschuldigingen die onjuist zijn of waarvoor geen bewijs is. Zo zou volgens hem personeel van de prijsvechter beter betaald krijgen dan de medewerkers van concur renten. Ook claims over korte rust tijden zijn 'aantoonbaar onwaar', aldus de bestuursvoorzitter. Verder stelt O'Leary dat Ryanair de basis op Eindhoven louter heeft gesloten vanwege stijgende brand stofkosten en een dreigende toe name van de tarieven met 45 pro cent die de luchthaven Eindhoven vanaf 2019 zou willen opleggen, net als een reductie van 40 procent van de vlieguren. Gast In de brief fulmineert de baas van Ryanair ook over een gast die de commissie heeft uitgenodigd, pro fessor Yves Jorens (Universiteit Gent). Hij zou een 'dubieuze ex pert' zijn, zonder enige kennis van zaken. De aanwezigheid van vak bond FNV wordt ook niet gewaar deerd. D66-Kamerlid Jan Paternotte vindt het 'ontzettend slap' dat O'Leary zijn verhaal niet in het openbaar wil komen doen. donderdag 22 november 2018 Minder naar school nu al een succes Op De Wissel hoeven de leerlingen op woensdag niet naar school, fotomarcookhuizen Ellen van Gaaien Hoorn - Mark Leek, schooldirecteur - Mark Leek Topman Michael O'Leary van Ryanair heeft een brief op hoge poten gestuurd naar de Tweede Kamer. Hij beschuldigt parle mentariërs ervan de prijsvechter aan de schandpaal te willen na gelen in een openbare hoorzit ting. Edwin van der Aa Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9