5 Het uitblijven van een nieuw pensioenakkoord is slecht nieuws voor iedereen. Nederland blijft achter met een stelsel dat al lang niet meer waarmaakt wat het belooft. Pensioenfederatie: blijf zoeken naar veranderingen vorige pensioenakkoord werd geslo ten. De vakbonden gingen toen ak koord met verhoging van de AOW- leeftijd, met de belofte dat mensen in zware beroepen ontzien zouden worden. Die belofte is door de rege ring nooit waargemaakt. Intussen is de AOW-leeftijd tot twee keer toe versneld verhoogd en ligt die al op 67 jaar in 2021. De vakbonden zijn daar nog altijd boos over en hebben de po litieke discussie over het staatspensi oen, de AOW, gekoppeld aan de dis cussie over het aanvullende pensi oen, dat een zaak is tussen werkne mers en werkgevers. OPROEP 4 En die discussie loopt nog altijd op niets uit? Precies, al zegt het kabinet een ultieme poging te hebben ge daan. In totaal legde minister Wouter Koolmees (Sociale Zaken en Werkge legenheid) een pakket ter waarde van 7 miljard euro op tafel, waarin de AO W-leeftijd pas in 2024 naar 67 zou gaan. Daarnaast zou de zogeheten RVU-heffmg op ontslag van mensen die vlak voor hun pensionering staan, ooit geïntroduceerd om ver kapte VUT-regelingen te ontmoedi gen, stapsgewijs worden afgebouwd. De vakbonden vonden dat bod echter te veel op de korte termijn ge richt en eisten dat Koolmees ook de koppeling van de AO W-leeftijd aan de levensverwachting zou loslaten. Voor elk jaar dat mensen in de verre toekomst gemiddeld langer leven zou nog maar een halfjaar in plaats van een heel jaar langer gewerkt moeten worden. Het kabinet was bereid daarover na te denken, maar vindt dat zo'n besluit, dat de schat kist elk jaar 6 tot 7 miljard euro zou kosten, aan de formatietafel geno men hoort te worden en niet tussen tijds. Ook was het kabinet - tot grote opluchting van werkgevers - niet bereid zzp'ers te verplichten om pensioen op te bouwen, zoals de vakbonden graag willen. 5 Is alle hoop opeen pensioenakkoord nu verloren? vooral ook omdat kabinet en werk gevers de vakbonden - de FNV in het bijzonder - ervan verdenken geen akkoord te durven sluiten met een centrumrechts kabinet. De bonden gaan zaterdag al actie voeren en krijgen steun van linkse partijen die van de pensioenkwestie een speerpunt willen maken bij de komende Statenverkiezingen. Daar bij staat de meerderheid van de rege ringspartijen in de Eerste Kamer op het spel: als VVD, CDA, D66 en Christenunie die verliezen, zullen zij vermoedelijk voor steun aanklop pen bij Groenlinks en PvdA. Langs politieke weg kan een oplossing voor het AOW-dossier dan toch weer ter sprake komen. Bovendien zou Nederland Neder land niet zijn als het polderoverleg uiteindelijk toch weer wordt her vat. Zeker als pensioenkortingen zich steeds dwingender aankondi gen, zal de druk op het kabinet, werkgevers en vakbonden steeds groter worden om die maatregel te voorkomen. donderdag 22 november 2018 nsioen Laurens Kok DEN HAAG Pensioen fondsen hebben met grote teleurstelling gere ageerd op het mislukte pensioenoverleg. Zij manen het kabinet, werk gevers en vakbonden toch weer aan tafel te gaan, ook al lijkt die oproep vooralsnog aan dove mansoren gericht. De Pensioenfederatie, waar 204 pensioenfond sen bij zijn aangesloten, stelt dat problemen in het huidige pensioenstelsel onopgelost blijven. Aan passingen zijn noodzake lijk voor huidige en toe komstige generaties. De Pensioenfederatie vindt daarom dat minister Wou ter Koolmees (Sociale Zaken en Werkgelegen heid) samen met sociale partners moet blijven zoe ken naar ruimte om nood zakelijke veranderingen door te voeren. Ook seniorenbond ANBO vindt dat men het niet kan maken nu de handdoek in de ring te gooien. „Partijen nemen een grote verant woordelijkheid voor de drie miljoen gepensio neerden, die sinds het uit breken van de crisis hun pensioen al 15 procent minder waard zagen wor den en aan wie de econo mische bloei volledig voor bijgegaan is. En de wer kenden van vandaag mogen ook een lager pen sioen ontvangen. Dat is niet te verteren", zegt voorzitter Liane den Haan. Toen de bonden in 2011 akkoord gingen met verhoging van de AOW-leeftijd, was de belofte dat mensen in zware beroepen ont zien zouden worden. FOTOSHUTTERSTOCK Minister Wouter Koolmees legde een pakket ter waarde van 7 miljard euro op tafel. Dat werd afgewezen door de bonden omdat het vooral op de korte termijn gericht was. Voorlopig wel. De verhoudingen in de polder zijn flink verzuurd,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5