II Oliebollenkraam past bij sfeertje van de stad 7 OORLOGSHERINNERINGSKRUIS KLEINDOCHTERS Soldaat Leendert Bakker uit Haamstede is postuum onderscheiden met het oorlogsherinnerings- kruis. Het eerbetoon werd gisteren uitgereikt aan zijn kleindochters Leonie en Elvira. Vernieuwde Aldi opentop 30 november In de vroege ochtend van 10 mei 1940 neemt de Duitse luchtmacht het vliegveld van Haamstede onder vuur. Leendert Bakker maakt deel uit van het Luchtwacht-detache- ment Groep Rotterdam van de Vrijwillige Landstormkorpsen. Hij raakt zwaargewond bij de aanval en overlijdt later op de dag in het ziekenhuis van Noordgouwe op 30-jarige leeftijd. Daarmee gaat hij de boeken in als het eerste oor logsslachtoffer van Schouwen- Duiveland in de strijd van 1940- 1945- Zijn weduwe Corrie en hun vijf jaar oud dochtertje Coby trekken noodgedwongen in bij haar ou ders. Leendert verdiende voor zijn mobilisatie de kost als timmerman en met taxiritten in zijn auto. Die inkomsten vielen in één klap weg en daarmee moest zijn gezin het, ook na de oorlog, maar zien te doen, aldus Wim de Meester. Sa men met Kees Stoutjesdijk dook hij voor het deel Schouwen-Dui- veland van hun boekenserie Luchtoorlog boven Zeeland dieper in de geschiedenis van soldaat Bakker. Ze onttrokken hem zo niet alleen aan de vergetelheid maar De Meester nam tevens het initiatief voor een postuum eerbetoon. In 1942 werd ter nagedachtenis aan Leendert op de begraafplaats Vredehof in Burgh-Haamstede een bescheiden grafmonument opgericht. Maar daar bleef het wel zo'n beetje bij, ook na de oorlog. „Het is misschien een beetje sterk aangezet, relativeert De Meester zijn eigen woordkeus, „maar de fa milie heeft toch het gevoel dat hem onrecht is aangedaan. Het verhaal leeft nog steeds heel sterk. Het enige dat de familie kreeg voor het grootste offer dat hij bracht, was een briefje van Wil- helmina, getypt op van dat flin terdunne papier, waarin de ko ningin haar deelneming betuigt. En daarin staat nog een gecorri- De familie heeft toch het gevoel dat hem onrecht is aangedaan geerde fout ook! Dat geeft toch een beetje de indruk van iets dat even snel moest worden afgehan deld. Vandaar dat wij hebben ge meend dat een klein postuum eerbetoon wel op z'n plaats is." Het oorlogsherinneringskruis werd gisteren - in het bijzijn van de militaire attachés van de Ame rikaanse, Britse én Duitse ambas sade - door burgemeester Gerard Rabelink uitgereikt aan Leenderts kleindochters Leonie de Bruine en Elvira Beider. Rabelink prees de trouw, het plichtsbesef en de moed van hun opa. Leonie zei in haar korte dankwoord 'trots en ve reerd' te zijn dat het nog is gelukt de onderscheiding te krijgen en in het boek een speciaal hoofdstuk aan hem is gewijd. „We hebben onze opa niet gekend, maar ik weet zeker dat hij deze waardering heeft verdiend." De stoffelijke resten van soldaat Bakker zijn na ruiming van oude graven op Vredehof herbegraven op het ere-veld op de Grebbeberg. Wrang detail is nog dat Leenderts broer Adri (25) drie weken na de Duitse capitulatie stierf aan een ernstige ziekte die hij opliep in een Duits concentratiekamp. Daarmee kent de familie ook één van de laatste oorlogsslachtoffers uit haar midden. Luchtoorlog boven Zeeland, Schou- wen-Duiveland werd tijdens de bij eenkomst in het gemeentehuis of ficieel gepresenteerd. Vandaag volgt in de Nieuwe Kerk (aanvang 20 uur) op initiatief van het Stad huismuseum de publiekspresen- tatie. Het boek is daar te koop en ligt eveneens in de boekhandels. ZIERIKZEE De vernieuwde Aldi aan de Grevelingenstraat in Zierikzee opent vrijdagochtend 30 november met een klein feestje de deuren. De winkel is ruimer, biedt verse broodjes en een ruim as sortiment groenten en fruit. Daaronder ook steeds meer bio logische en Fairtrade-produc- ten. De winkel heeft meer dan 125 parkeerplaatsen voor de deur en is zeven dagen in de week ge opend. De opening wordt onder meer met een foodtruck en het uitdelen van gratis tassen ge vierd. De Aldi opent om 08.00 uur. ZIERIKZEE Drie jaar kregen Anja en Frank van der Vorst uit Halsteren de tijd om hun oude oliebollen- kraam op het Havenplein in Zierik zee te verruilen voor een meer pas send exemplaar. In twee jaar tijd is ze dat gelukt. De nieuwe kraam met Hollandse specialiteiten is woens dag feestelijk geopend. De twee staan er al vanaf het be gin van de maand in. Genietend van hun moderne onderkomen en van de stad Zierikzee. Als kind van een kermisfamilie liep Frank al als jon kie in Zierikzee rond. „Ik vond het als kleine jongen al een leuke stad." Dus toen Anja en hij in 2016 door een ambtenaar van de gemeente Schouwen-Duiveland gevraagd werd om met hun kraam op het Ha venplein neer te strijken, twijfelden ze geen moment. En met de af spraak de oude kraam na een paar jaar te vervangen door een gebouw tje dat beter past bij de sfeer van de stad en bij de tijd van het jaar. De kraam is tot eind december zes dagen in de week geopend. Als de ijsbaan in februari in het cen trum ligt, komen de Van der Vor sten weer even terug. Met al hun baksels, want oliebollen is maar één van de producten die je bij Van der Vorst kunt halen. „Dutch bakery noem je het eigenlijk", zegt Van der Vorst met een knipoog naar de toe risten die in Zierikzee rondwande len. „Hollandse specialiteiten dus. En dat dan zo breed mogelijk. We hebben oliebollen, wafels en do nuts. En we willen ook pannenkoe ken gaan verkopen. En poffertjes. Dat is toch een wereldberoemd Hollands product." donderdag 22 november 2018 Postuum eerbetoon soldaat Bakker Marcel Modde Zierikzee Kleindochters Elvira Beider de bruine en Leonie de Bruine met bril met de medaille voor hun opa. foto dirk jan gjeltema -Wim de Meester, schrijver Luchtoorlog boven Zeeland Anja en Frank van der Vorst, foto dirk jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 58