'Niet iedereen vindt hetzelfde mooi' Sato spreekt via zijn instrument jé 5 VAN VELDHOVEN WrS Sato vertelt dat de NBV op het ge bied van kerkmuziek bekendstaat om de hoge kwaliteit, maar onderstreept ook dat de wereldlijke muziek van Bach belangrijk is. „Die mu- ziek wil ik meer laten horen en f ik wil ook meer jongeren be trekken in het proces om de muziek van Bach beter te leren kennen en te beluisteren. Zelf heb ik invloeden ondergaan van musici, schrijvers, schilders, koks, leraren, vrienden en familie. Al die ontmoetingen hebben me ge vormd. En als ik een idool moet noemen is het Nikolaus Harnon- court (Oostenrijkse dirigent, gam- bist en cellist, red.) Jammer genoeg heb ik nooit rechtstreeks met hem kunnen samenwerken." Een belangrijke taak van een artis tiek leider is het samenstellen van de programma's. Sato kiest één kernstuk en stemt de andere werken daarop af. „Ik probeer de werken dan vanuit ver schillende invalshoeken te benaderen: het onderwerp, de datum waarop het geschreven is, of de gelegenheid waar voor. Daarna kijk ik naar de relatie van de componist tot andere componisten, de instrumentatie enzovoorts", vertelt hij. „Het is de kunst om de juiste con nectie tussen de werken te vinden in dezelfde instrumentatie. Dat bracht me al vele malen bij onbekende stuk ken die ik anders niet ontdekt zou hebben. Regelmatig kom ik ge droomde pareltjes tegen." Italiaanse smaak Voor het programma in de Oostkerk koos Sato als rode draad muziek die ge- linkt kan worden aan Frederik de Grote. „Voor Middelburg had ik de beschik king over de instrumenten fluit, twee violen, altviool, cello en klavecimbel. De kern is Musikalisches Opfer van Bach, dat hij opdroeg aan Frederik de Grote. De koning die goed fluit speelde. Bach kwam als directeur van Collegium Mu- sicum in Leipzig regelmatig in aanra king met composities van de Italiaan Porpora en aartsvijand Hasse. Ik versterk de Italiaanse smaak met La Follia van Vi- valdi." Hij stelt verder: „Het programma biedt afwisseling van instrumenten, is spannend, kleurrijk en bevat ook onbe kende werken. Kortom, een buiten kansje voor het publiek." Jazz Amina Figarova en sextet Cabaret Proos even terug 'thuis' MIJN ZEELAND Anneke Stroo is programmeur bij Stichting Kapelle Cultureel. Die houdt morgen een concert van trompettist Rik Mol en zangeres Sherma Rousein De Vroone. Rik Mol „Wij zijn in totaal met acht vrij willigers en een daarvan is Rob de Winter. Hij speelt in een band en Rik Mol heeft ooit zijn medewer king verleend aan de opname van een single van hen. Ik ken Rik Mol van vroeger, hij zat net als mijn dochter op de muziekschool in Goes. Sherma Rouse heeft al eens eerder bij ons opgetreden, in de hal van het gemeentehuis, in 2012. Ze stond toen nog aan het begin van haar carrière en iedereen was erg onder de indruk van haar op treden. Ik denk dat dit een topper tje wordt." Klassieke muziek „Voor de stichting bezoek ik aller lei voorstellingen. In cabaret vind ik het lastig een keuze te maken voor Kapelle Cultureel. Iemand moet erg zijn best doen om mij flink te laten lachen. Maar we brengen ook muziekoptredens, le zingen en een schildersdag met kunstmarkt. Ik ben opgegroeid met klassieke muziek. Mijn moe der speelde piano en had vaak klassieke muziek op staan. Onder het genot van een theetje vertelde ze dan over de muziek die we hoorden. Zo heb ik deze muziek leren waarderen. Maar ik hou ook van pop, jazz en wereldmuziek. Als programmeur moet je natuur lijk wel opletten dat je niet alleen je eigen smaak kiest. Gelukkig zijn we met z'n achten. Iedereen geeft input." Geen schilderes „Nee, ik ben niet de schilderes An neke Stroo. Zij heeft eens in Ka pelle geëxposeerd en veel mensen dachten dat ik dat was. Maar mijn passie is textiele kunst. Ik heb een opleiding tot lerares naaldvakken gevolgd en gaf beeldende vorming aan kinderen. Het is vooral mijn passie om anderen en met name kinderen met cultuur in aanra king te brengen. Kinderen staan nog open voor alles, zijn daarin nog te vormen. Het mooie is ook dat cultuur zo divers is. Niet ieder een vindt hetzelfde mooi." Franse films „Wat ik ook graag doe, is lezen en naar de film gaan. Ik zit in de jury voor de verkiezing van de beste nieuwe Franstalige film tijdens Film by the Sea. Niet omdat ik per fect Frans spreek, hoor. Ik heb het nu drie keer gedaan en vind het erg leuk. Op deze manier kan ik ook Franse films zien die ik even tueel kan binnenhalen voor ons jaarlijkse evenement Toujours Ka pelle." Water „Ik hou van het water. Ik vind het rustgevend. Als we vroeger op va kantie gingen naar Frankrijk en te rugkwamen met de veerpont over de Westerschelde, viel me de weidsheid van Zeeland altijd weer op. Die is zo mooi... Als mijn man en ik gaan fietsen of wandelen, doen we dat altijd langs het water. Tussendoor zitten we dan vaak even langs de waterkant. Gewoon te kijken en te luisteren: ons hoofd leegmaken. Mijn man komt uit Zoutelande, dus we komen veel op Walcheren. De kust vind ik het mooiste aan Zeeland." Thuiskomen „Ik vind Goes een leuke stad en we wonen er natuurlijk vlakbij. Onze enige dochter woont in Hilver sum, dus daar komen we regelma tig. Iedere keer als we dan naar huis gaan en de polder in komen rijden, voelt het echt als thuisko men. Ik ben geboren en getogen in Krabbendijke en woon nu dertig jaar in Kapelle. Ik ben nooit weg geweest uit Zeeland. Mijn dochter is van plan om in Hilversum te blijven en vraagt soms of we niet haar kant op komen. Zeg nooit nooit. We kijken af en toe wel naar appartementjes daar, maar we zouden het water erg missen." donderdag 22 november 2018 GO „Shunske is veel meer dan een goede violist. Hij is een creatieve, energieke en in spirerende leider. Hij spreekt via zijn instrument. Hij dirigeert in de brede zin van het woord, misschien staat hij zo wel dichter bij de waarheid. Bach leidde zijn musici ook ter wijl hij viool of klavecimbel speelde. Ik heb Shunske leren kennen toen hij Johannes Leertouwer opvolgde als concertmeester van NBV. Ik ben zo blij dat hij mij heeft opgevolgd als artistiek leider. Ik begon toen ik 31 was, hij is nu 34. Dat bewijst dat NBV een lange traditie heeft om te investeren in jonge mensen." A Shunske Sato leidt het orkest als concertmeester (eerste vio list). FOTO MERLIN DALEMAN Zaterdag 24 november, Oostkerk Middelburg, aanvang 20.00 uur. Het concert wordt gehouden ter ere van de overdracht van de kerk van de Protestantse Gemeente aan Stich ting Monumentenbezit. Pianiste Amina Fi garova krijgt overal lovende kritieken voor haar door leefde composities. Daartoe behoren de series Pictures en The Traveler. Figa rova reist met een hechte groep top pers uit de New Yorkse jazzscène de hele wereld over. Zij werd in Azer beidzjan geboren, volgde een klassieke piano-opleiding en studeerde jazz aan het conservatorium in Rotterdam. Sinds 2014 verblijft zij in de VS. Liefhebbers her inneren zich haar magische optreden in Porgy en Bess in 2011. Zondag 25 no vember, Porgy en Bess, Terneuzen, 15.00 uur De Zeeuwse cabaretier Robbert Jan Proos speelde eind jaren negentig zijn allereerste avondvullende voorstelling Wat ik ook zeg voor een uitverkocht Heer Hendrikhuis. Een roerige carrière met prijzen en ver schillende shows volgden. Nu komt hij even terug 'thuis' met een try out van zijn nieuwste programma Dan feest je toch mee? Zaterdag 24 november, Heer Hendrik huis, 's-Heer Hendrikskinde ren, 20.15 uur 1 A Anneke Stroo: 'Ik zou het water missen', foto johan van der heijden Gertie De Boey Rik Mol en Sherma Rouse, mor gen, De Vroone Kapelle, aanvang 20.00 uur. Meer info: kapellecul- tureel.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 49