Laat u in vervoering brengen 4 Nederlandse Bachvereniging Shunske Sato (34) is de nieuwe artistiek leider van de Nederlandse Bachvereniging (NBV). De Japanse violist heeft de dirigeerstok overgenomen van Jos van Veldhoven. Zaterdag leidt hij zijn orkest in de Oostkerk in Middelburg. Waternight concert, in vervoering door waterklanken The Fureys 40 jaar hunske Sato, gebo ren in Japan, is een van de beste violis ten van zijn genera tie. Jong, maar zeker niet onervaren, zo wel met moderne als authentieke instrumenten. Hij heeft een frisse blik op Bach en zijn tijdgenoten. Sato wordt regelmatig gevraagd als leider, zoals door het Freiburger Barockorchester en Con certo Köln. Sinds juni is hij tevens de artistiek leider van De Nederlandse Bachvereniging. Hij leidt het orkest vanaf de concertmeesterstoel (eerste viool). De Japanner speelt al viool vanaf zijn tweede en studeerde aan Juilli- ard School New York, in Parijs en in München. Hij soleert over de hele wereld, werkt samen met grote diri genten en is hoofdvakdocent barok- viool aan het conservatorium van Amsterdam. Hij woont in Nederland, is getrouwd met pianiste Shuann Chai en heeft een dochtertje. Sato speelt ook vaak in kamermuziekver- band. Hij vindt het niet moeilijk om al zijn functies te combineren. „Sole ren, spelen in een ensemble, of een orkest leiden, dat vult elkaar aan. Het leiden van NBV creëert voor mij een nieuwe dimensie. Ik leer de muziek nog beter begrijpen en het verhoogt mijn vreugde om te musiceren." Hij vertelt verder: „Ik verdeel mijn tijd tussen verschillende landen: Japan, Nederland en de rest van de wereld. Elk jaar is anders en het reizen, an dere talen spreken en de wereld zien is een essentieel deel van mijn leven. Ik kan me goed ontspannen, maak tijd voor mijn hobby's: Interieur ontwerpen, het lezen van biografieën en voedsel, zowel koken als samen eten." Voordat hij artistiek leider van de Neder landse Bachvereniging werd, werkte Sato enkele jaren samen met Jos van Veldho ven, als concertmeester van het NB V-or kest. Sato stelt meteen dat hij een grote bewondering heeft voor zijn voorganger. „Ik heb veel aan hem te danken. Hij weet ongelooflijk veel, is genereus en ik houd van de wijze waarop hij de muziek be nadert. Door ons wederzijds begrip en respect was de samenwerking ideaal." Lichaam en geest De samenwerking tussen dirigent en concertmeester resulteerde in prach tige concerten. „Een goede musicus benadert de muziek niet instrumen taal of vocaal. Hij moet de technische en intellectuele moeilijkheden van de muziek beheersen. Hij moet de parti tuur begrijpen binnen de historische context, de muziek absorberen in li chaam en geest en als leider moet je duidelijk en overtuigend communiceren met de collega-musici en het publiek." Zelf heb ik invloeden ondergaan van musici, schrijvers, schilders, koks, leraren, vrienden en familie 4 REDENEN OM UIT TE GAAN Klassiek Folk donderdag 22 november 2018 Met een frisse blik Jeanette Vergouwen Shunske Sato, violist en artistiek leider NBV U kunt u dit weekend op veel ver schillende manieren in vervoe ring laten brengen. Klassieke wa terklanken, Ierse folkmuziek, jazz-klanken en cabaret van Zeeuwse bodem, het behoort al lemaal tot de mogelijkheden. Water inspireert in vele kunst disciplines, zowel in de beel dende kunst, de literatuur als in de muziek. Het Zeeuws Vocaal Ensemble (ZVE) speelt met het concert 'Waternight' in op dit thema. ZVE zorgt, onder leiding van Patrick van der Linden voor af wisseling met verschillende werken rondom het thema water, waaronder Watermusic van Handel. Water inspireerde vele componisten uit verschil lende stijlperioden. De renais- sance/barokcomponisten Pale- strina en Sweelinck, schreven heldere werken rond dit thema, De groep The Fureys, ontstaan in 1978, bestaat uit de vier broers: Eddie, Finbar, Paul en George Furey en uit Davey Arthur. Zij waren één van de eerste Ierse bands die met folkmuziek en travellers-achtergrond Europa veroverden. Met hun '40 Years On Tour' komen The Fureys deze maand naar België en Neder land en doen dan ook Zeeland aan. Zondag 25 november, De Stenge, Heinkenszand, 15.00 uur maar ook in de moderne peri ode wisten MacMillan en Lau- ridsen hoe ze uit dit vaatje moesten tappen. ZVE wil het publiek in vervoe ring brengen met waterklan ken. Pianist Mark Toxopeus zorgt voor de bege leiding en speelt nog twee solo's o.a. de beroemde regendruppel prelude van Chopin. Vrijdag 23 november, Grote Kerk Terneuzen en za terdag 24 november, Nieuwe Kerk Zierikzee, anvang 20.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 48