Muzikaal festijn met heerlijke verhalen Nigel Slater en The Bridge 2 ENDLESS ROAD Uitgelicht ooi is voor mij meestal niet genoeg. Of het nou muziek, toneel of dans is. Ik wil bovenal een verhaal. Bij het duo Verbraak Van Bijnen zit ik dus goed. Hun programma Endless Road is een muzikaal festijn met heerlijke verhalen. Wat fijn dat Jan van Bij nen en Joost Verbraak elkaar ooit zijn tegenge komen als muzikanten in begeleidingsbands van tal van bekende artiesten als Freek de Jonge, Margriet Eshuijs, Rob de Nijs en Ralph de Jongh. Wat fijn ook dat ze samen vanuit die ach tergrond de stap naar het voortoneel hebben ge maakt. Ze hebben immers met hun muziek zo veel te vertellen. Samen bespelen Verbraak en Van Bijnen ver rassend veel instrumenten: banjo, dobro, gitaar, mandoline, accordeon, keys, snaredrum, sousa foon, trompet, trombone, French horn, basdrum, hihat (bekkens). Van Bijnen neemt de meeste zang voor zijn rekening, maar soms verrast ook Verbraak met zijn stem, zoals in het lied One hand in my pocket. Dat is één van de songs van End less Road, het tweede r-. - album van dit duo dat R0Q6 draad in centraal staat tijdens vrijwel elke dit optreden en dat elf eigen nummers bevat. song is steeds weer het op Die liedjes bieden weg gaan naar ien, maar schetsen er iets nieuws metf nook net Pn~ send decor bij. De rijke muzikale mix wekt steeds weer nieuwe beelden op. Zo zie je bijvoorbeeld bij het horen van In this bordertown de samenleving in het stadje aan je oog voorbij trekken. De titel Endless Road is veelzeggend. Rode draad in vrijwel elke song is immers steeds weer het op weg gaan naar iets nieuws, na reflec tie op iets dat is geweest. Soms met wat melan cholie, maar altijd vol goede moed. Waits, Johnny Cash en Chet Baker herkennen. Maar Joost Verbraak en Jan van Bijnen brengen in de eerste plaats specifieke eigenheid. J' MUZIEK TOP 3 Boek Verraden door je moeder Arjan Erkel In 2002 wordt Arjan Erkel onbedoeld wereldnieuws. Wanneer hij voor Artsen zonder Grenzen werkzaam is in Dagestan, wordt hij ontvoerd. 607 dagen later wordt hij pas bevrijd. Zijn ervaringen heeft hij in een theatervoorstelling verwerkt, die vandaag te zien is in het Scheldetheater in Terneuzen Fysiek heeft Arjan Erkel na zijn ontvoering nooit meer een stap in Dagestan gezet. In zijn hoofd is hij wel al ontelbare keren terugge keerd naar de Russische deelrepu bliek. Het kamertje van anderhalf bij twee waar Erkel het grootste deel van zijn gevoelsmatig eindeloze ontvoe ring heeft gezeten, kan hij dan ook moeiteloos uittekenen. Het is dit ka mertje dat het voornaamste decor stuk vormt in de theatervoorstelling Vrijheid van denken en doen, waarmee hij sinds 2017 langs de Nederlandse theaters trekt. „Los van het einde van de voorstel ling waarin ik thuiskom, speelt de hele voorstelling zich afin de schuil plaats waar ik gevangen ben gehou den. Het decor is verdeeld in de keu ken, de buitenplaats en een zeer so ber kamertje met een matras, slaap zak en wat boeken. Het is natuurlijk al vijftien jaar geleden, maar ik kan het me nog perfect herinneren",ver telt de oud-medewerker van Artsen zonder Grenzen. „Of ik het moeilijk vond om dit allemaal weer op te ra kelen bij het schrijven van mijn voor stelling? Nee hoor, dat valt wel mee. Ik heb in de afgelopen jaren bijvoor beeld al boeken geschreven, lezingen gegeven enzovoorts. Het was dus niet extra emotioneel of zo." Het eerste idee voor een theater voorstelling komt ergens in 2015 in Laten we het erop houden dat ik een nog onontdekte zanger ben Erkel op. Tijdens zijn ontvoering speelt de muziek van de band Nor maal een belangrijke rol in het over- levingsproces van Erkel. In de jaren na de ontvoering komt hij in contact met de band en treedt zelfs met frontman Bennie Jolink op. Na een optreden in de Rotterdamse gevan genis vat hij het idee op om het thea ter in te gaan met zijn verhaal. Jan Wilm Tolkamp, de laatste gitarist van Normaal, hoort van het idee en heeft er wel oren naar hem muzikaal te ondersteunen. „Om tijdens de ontvoering mijn hoofd erbij te houden, was ik con stant liedjes aan het zingen en neu riën. Het was niet zo dat ik in de schuilplaats de luxe van een cd-spe- ler of zo had, hoor. De nummers speelden zich allemaal afin mijn hoofd. En dan vooral het bekendste nummer van Normaal, Oerend Hard. Ik kan echt zeggen dat de muziek een wezenlijk onderdeel was van mijn overlevingsproces" vertelt Erkel. „Voor 2015 speelde het idee van een theatervoorstelling nog niet echt bij me. Ik ben geen geboren acteur en zeker niet de beste zanger. Maar mij horen zingen is dan ook niet de reden waarom mensen naar het theater ko men." Geen lezing „Het is overigens echt een theater voorstelling en geen lezing. Er is een regisseur bij betrokken en we hebben echt een scenario, dat ik uit mijn 5 REDENEN OM THUIS TE BLIJVEN donderdag 22 november 2018 GO Ali Pankow is theaterlief hebber. Zij schrijft onder meer over toneelvoor stellingen. Wat: Verbraak Van Bijnen Waar: De Wegwijzer, Nw- en St.Joosland Wanneer: Vrijdag 23 november, 20.30 uur niet alleen elf verha- Muziekkenners zullen de invloeden van Tom De keuze van onze redactie: Knars - From the madhouse Ja, het knarst op het tweede album van dit in ternationale ge zelschap, vol snoeiharde breakbeat en punk. Vrijdag 23 november live in De Spot in Mid delburg. Holter - Vlad the Impaler De Noorse gita rist Trond Holter voegt nieuwe mu zikale verhalen toe aan de sage over de Roe meense graaf Dracula, ofwel Vlad The Impaler (De Spietser). Dreiging alom in deze mini-rock opera. Muse - Simula- tion Theory Zoek je iets min der dreiging en meer melodie en sfeer? Prik dan de nieuwste van Muse op je draai tafel en verken de grens tussen realiteit en simu latie. B Multi-instrumentalisten Verbraak en Van Bijnen. foto michel bosboom Het zal je maar gebeuren: je moeder blijkt een informant van de geheime dienst en heeft jouw politieke activiteiten verraden. Dat overkwam de Hongaarse schrij ver en beeldend kunstenaar An dras Forgach. In het communisti sche Hongarije was zijn moeder verpleegster, maar daarnaast briefde ze tien jaar lang alles door over haar man, kinderen en vrienden. In het beklemmende De akte van mijn moeder onderzoekt hij haar beweegredenen. Verschenen bij Cossee. Andras Forrach De akte van mijn moeder 'Uiteindelijk hebben we maar één leven" Bas Dingenouts 44 Arjan Erkel Vivian de Gier tipt het culinaire dag boek van de Britse kok Nigel Slater, die een voorliefde heeft voor de win ter. Ook sfeervol: de verzamelde afle veringen van crimi The Bridge.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 46