14 ZE INTERVIEW ERWIN BAKKER Mountainbiker Erwin Bakker werd levenslang geschorst wegens doping, maar de UCI draaide het besluit na twaalf jaar terug. Nu wil Bakker eerherstel én nog één jaar een echte coureur zijn. „Er bestaan veel indianenverhalen over mij." De toeschouwers tijdens de Limburgse winter competitie voor moun- tainbikers keken in Me- terik raar op. Is die kleine, magere die daar op kop rijdt niet Erwin Bakker? Dé Erwin Bakker, die levenslang geschorst is wegens dopinggebruik? Het was inderdaad Bakker die een felle strijd met Bas Pe ters en Gody Jacobs uitvocht en uit eindelijk derde werd. Maar zijn levenslange schorsing is - met stille trom - opgeheven door de UCI en de KNWU. Afgelopen zo mer stuurde de KNWU een kort persbericht de wereld in met de me dedeling dat zijn ban ten einde was. Jarenlang wilde de 39-jarige Deur- nenaar niets zeggen over deze peri ode, maar nu zijn situatie niet langer uitzichtloos is, doorbreekt hij het zwijgen. „Er zijn veel indianenverha len over mij geschreven in die jaren, waarvan de helft onzin was. Ik wil het eens ophelderen", zegt hij in zijn fietsenzaak in Nederweert. Het begon allemaal zo: „Als jong talent kwam ik erachter dat de top halen zonder middelen heel moeilijk ging worden. Toen ik op trainings kampen iedereen eraf reed, maar in de wedstrijden zelf werd gelost, ben ik gaan nadenken." En dus begon de toen 24-jarige Bakker met het ge bruik van verboden middelen, zoals epo. „Zoals veel renners in die tijd. Ik ging als een trein en werd zelfs derde in een World Cup." Bakker werd daarmee de gedroomde opvolger van Bart Brentjens en een dik contract bij een groot team lag in het verschiet. Waarschuwing Maar toen ging het twee keer in een maand mis. „Ik testte twee keer posi tief. De eerste keer leverde me een waarschuwing op, maar toen ik bij een wereldbeker opnieuw werd be trapt, werd ik meteen levenslang ge schorst. Ik zat fout natuurlijk, maar levenslang was onterecht: ik heb ei genlijk maar één keer een straf gehad en die was meteen voor de rest van mijn leven. Normaal krijg je die straf pas als je er eerst één van twee jaar hebt uitgezeten." Ter vergelijking: andere renners met een ban voor de rest van hun le ven zijn onder anderen Lance Arm- strong en Danilo Di Luca. „Ik vind mezelf toch niet helemaal in dat rijtje passen." Bakker procedeerde enkele jaren tegen de uitspraak, maar vocht tegen de bierkaai. „Het kostte veel geld en de UCI stond niet open voor mijn verhaal." Omdat hij van de fiets bleef hou den, deed de Brabander wel eens mee aan officieuze wedstrijdjes. Dat leidde soms tot scheve gezichten. Een van de verhalen die hem dwars zit, is dat hij wedstrijden stiekem on der een andere naam reed om zo on der zijn schorsing uit te komen. „Eenmaal heb ik onder mijn broers naam gereden, omdat hij zich had in geschreven en niet kon. Dat verhaal is een eigen leven gaan leiden, een journalist maakte van een mug een olifant. Ik heb tijdens mijn ban nooit wedstrijden bij een officiële bond ge reden. Ik reed wel eens een marathon in België en Duitsland, maar belde dan van tevoren met de organisatie om ze duidelijk te maken met wie ze te maken hadden." Toch waren het juist die scheve ge zichten die soelaas boden. „Het balle tje is gaan rollen toen ik vorig jaar aan Ik heb nog altijd het heilige vuur, ik rij rond alsof ik nog steeds 25 jaarben een wedstrijd in België meedeed die niet was aangesloten bij officiële bonden. Toen ik derde werd, kwa men er klachten over mij. De Belgi sche bond besloot de kwestie voor te leggen aan de UCI, waar inmiddels andere mensen aan het roer stonden. Zij hebben mijn dossier heropend en zagen in dat de procedure niet klopte. Verder heb ik de UCI het hele verhaal nog eens verteld over mijn gebruik en daarna was de schorsing voorbij." Optimistisch Hij reed een week later het NK en werd er achtste. „Zonder enige voor bereiding." Frustratie voelt hij niet. „Dat is niet het goede woord, ik wil het van de optimistische kant bekij ken. Mijn carrière werd abrupt on derbroken en nu heb ik de kans om er toch nog iets moois van te maken, ook al ben ik al 39. Ik heb nog altijd het heilige vuur. En als ik in de slag ben met Bas Peters, nog altijd een van de beste mountainbikers van Ne derland, doe ik het niet verkeerd. Ik rij rond alsof ik 25 jaar ben. En ik wil nog één keer aantonen dat ik in de kern een talent ben." Zonder doping. donderdag 22 november 2018 GO Erwin Bakker werd voor het leven geschorst. Twaalf jaar na het vonnis mag hij toch weer meedoen, foto peterschols Terug van levenslang Robin van der Kloor Nederweert

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 42