Frans Verplanke is drijvende kracht bij Scheldestroom 13 Hoe gaat het in zijn werk? Ondo zonder FortisenTjoba AMATEUR SPORT Vijf avonden in de week staat hij aan de rand van het zwembad. Frans Verplanke is trainer van zo wel beginnende als ervaren zwemmers, variërend van basis- schooljeugd tot senioren. Na enige weerstand werkt Verplanke uit eindelijk mee aan een interview met deze krant, al zou hij liefst buiten de schijnwerpers blijven. „Eigenlijk vind ik het niet eerlijk één iemand uit te lichten, terwijl onze vereniging zoveel gepassio neerde vrijwilligers kent." En toch is uitgerekend hij door zijn clubgenoten genomineerd als clubheid van de amateursport. Niet voor niets, want Verplanke is al ruim 35 jaar aan de zwemver eniging verbonden. „Als 10-jarige ben ik zelfbij Scheldestroom gaan zwemmen. Of ik ooit iets gepres teerd heb? Op 14-jarige leeftijd werd ik Zeeuws kampioen op de 50 meter vlinderslag in het oude zwembad van Middelburg. Dat stelt minder voor dan het lijkt. De tijd die ik zwom, ruim in de 50 se conden, halen kinde ren van tien nu." „Toen mijn dochters op zwemles gingen ben, ik weer in aanraking geko- men met de club", vervolgt Ver planke. Vanaf dat moment werd hij vrijwillig zwemtrainer van verschillende teams. Hij volgde cursussen en leerde veel van top sporters. „Bij Olympische Spelen zit ik tijdens zwemwedstrijden voor de buis. Ik probeer de laatste 'trends' op zwemgebied in mijn trainingen te verwerken, zoals het nieuwe wisselslagkeerpunt van rug naar borstcrawl. Tijdens de laatste Spelen zag je dat zwem mers op hun zij draaiden en met een onder hun arm doorgingen. Dat probeer ik door te geven aan leden van onze vereniging." Sinds zijn pensioen is hij over dag thuis en 's avonds in het an i PROCEDURE zwembad. „Om 18.00 uur ga ik van huis en ik ben meestal rond 20.30 uur terug. Mijn vrouw staat volledig achter me, zonder haar steun zou het niet kunnen. Mijn dochters zijn inmiddels uit huis uit, maar ook zij hebben mij altijd aangemoedigd om actief te blij ven. Het leuke is: ze zitten nog op zwemmen en ik geef ze training." Naast het lesgeven aan zijn dochters en vele andere t groepen is Verplanke te- L vens verantwoordelijk l,i voor de coördinatie van de zwemtrainers. „Wie staat er bij welk bad en hoe laat? Dat regel ik. We zijn een bloeiende ver- r eniging en we staan open voor iedereen. Of je nu goed bent in zwemmen, minder goed of slecht; plezier staat voorop. Als je begint, gaan we aan de slag met de zwem- techniek. Als die goed is, komt de snelheid vanzelf." Van de wisselwerking tussen zwemmer en trainer kan Ver planke geen genoeg krijgen. Hij heeft er zelfs een 'Cruijffïaanse theorie' over. „Een trainer geeft, een zwemmer neemt en een zwemmer verlangt meer. Zo moet je elkaar blijven uitdagen en steeds met nieuwe inzichten en oefeningen komen. Dat blijft al tijd boeiend. Het einde van een leerproces van een zwemmer is nooit in zicht." INDELINGEN heid op een plaats in het eerste team. Ik moest me ook nog gewoon bewijzen. Ik had er natuurlijk wel vertrouwen in en het is ook goed gekomen." Op het veld bleek dat de korfbal lers van Fortis nog erg aan elkaar moeten wennen. Niet alleen De Pagter en Kuizenga waren nieuw in het team, er kwamen ook spelers uit de junioren over. Crucq en De Meij moesten weer gaan bouwen aan een team. De eerste acht bui tenwedstrijden leverden dan ook wisselende resultaten op: de ene week verraste het team, de andere week ging het heel moeizaam. In de zaal kan Fortis mogelijk iets meer. Tijdens het Zeeuwse Korfbal Spektakel verraste de Souburgse equipe: Ondo werd dik verslagen en tegen toernooiwinnaar Swift konden de geel-zwarten lange tijd goed mee komen. Zowel Kuizenga als De Pagter had een fraai aandeel in scores. Kuizenga heeft bij Fortis een an dere rol dan bij Seolto. „Bij Seolto was ik echt de aanvalster in mijn vak", vertelt ze. „Nu ben ik veel all- rounder aan het spelen. Er wordt naar iedereen gekeken in het vak. Dat maakt dat er voor mij meer af wisseling in zit." De Pagter heeft een soortgelijke ervaring. „Ik speelde juist bij Seolto heel erg in dienst van Mayella. Zij was de degene die bij ons in sco- ringspositie werd gebracht. Bij For tis is het spel veel dynamischer en doet iedereen in het vak echt mee. Ik kom daardoor nu vaker in de punt van de aanval uit dan voor heen." gaan." De Pagter ging op eigen initiatief naar Fortis. Ze zag dat er bij de Sou burgse club een kleine leegloop gaande was en rook plots haar kans. „Ik had er nooit echt over nage dacht", vertelt ze. „Tot afgelopen zomer. Toen kwam ik op het punt: als ik echt eens een keer wil zien wat ik nog meer in mijn mars heb, dan moet ik nu de keuze maken." Ze vroeg een gesprek aan met het trainersduo van Fortis en kreeg te horen dat ze welkom was. „Ik kreeg natuurlijk geen garanties op een plaats in het eerste", zegt De Pagter. „Ik ging meetrainen, ben er vol voor gegaan en bleek uiteindelijk goed genoeg om in Fortis 1 te spelen." Kuizenga: „Ook ik had geen zeker- donderdag 22 november 2018 GO Zwemvereniging Schelde stroom uit Oostburg heeft een groot aantal vrijwilligers. Eén van hen is de 67-jarige Frans Verplanke uit Breskens. „Dank zij de steun van mijn familie kan ik zoveel doen." Hans Puik Oostburg uig. CLUBHELDEN VAN DE Elke sportvereniging heeft ze: helden die al hun vrije tijd in de club steken, maar het liefst op de achtergrond blij ven. Die enthousiaste vrijwil ligers verdienen een podium. Stem ook! Heeft jouw club ook een echte clubheid? Laat het ons weten! Ga naar www.pzc.nl/clubhelden en stem op jouw held. Wie weet wint jouw club dan wel 10.000 euro. Als je nu stemt, maak je zelf kans op een lo- tenpakket van Nederlandse Loterij t.w.v. 50 euro. Stem men kan t/m 30 november. Rowena de Pagter (links) en Mayella Kui- zenga heb ben in korte draai gevon den bij For- tis. FOTO'S RIEN PAARDEKOOPER Een week nadat hoofdklasser TOP Arnemuiden aan de zaal competitie begon, starten ook de andere Zeeuwse korfbal ploegen. Swift (overgangsklasse), Ondo (eerste klasse) en Togo (derde klasse) zijn, net als op het veld, titelkandidaten. Tjoba en Fortis spelen samen in een andere eerste klasse dan Ondo. Atlas heeft maar zes concurrenten; de tweede klasse bestaat uit zeven ploe gen. Overgangsklasse: Swift, Fu- tura, Achilles, Fiks, VEO, KVS, Sporting Delta, Oranje Wit. Eerste klasse E: Ondo, Roda, Excelsior, Valto, Ten Donck, Tilburg, Rapid, ZKV. Eerste klasse F: Tjoba, Fortis, Merwede, Albatros, Rust Roest, Vriendenschaar, Maas sluis, RWA. Tweede klasse H: Atlas, Mad- joe, Twist, Nexus, Juliana, KZ Danaïden, OZC. Derde klasse G: Togo, Seolto, NIO, DSO, ADO, Paal Centraal, Dijkvogels, Korbatjo. Derde klasse H: Blauw Wit, KVK, Stormvogels, Erasmus, PSV, Klimop, OEC, Triade. LEERDAM. Frans Verplanke is al 35 jaar vrijwilliger. „Het einde van een leerproces van een zwemmer is nooit in zicht." foto peter nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 41