9 mand iets weet, dat ze de politie bellen. En als iemand de spuiters bezig ziet, mogen ze in dit geval 112 bellen, dan kunnen we hem misschien op heterdaad betrap pen." Discriminerend of grof De gemeente verwijdert de graffiti wel regelmatig. „Dat doen we on geveer één keer per maand. Tenzij het discriminerend of heel grof is, dan halen we het meteen weg. De buitendienst heeft helaas nog meer te doen. Het is toch echt ern stiger als bijvoorbeeld het vuilnis niet opgehaald wordt. Daarnaast is er een schema voor dingen die 'ex tra' moeten gebeuren, buiten de kerntaken om, en graffiti is er daar een van. Het heeft niet de topprio riteit, helaas, dat is de realiteit. Het is al eens voorgekomen dat de graffiti werd verwijderd, maar dat er de volgende dag alweer iets nieuws was geplaatst. Dan is het onbegonnen werk." De gemeente Middelburg maakt bovendien alleen haar eigendom men schoon. Dat is deels een geld kwestie, maar het heeft ook met iets anders te maken. Reule: „De middelen die we gebruiken om het te verwijderen, zijn behoorlijk krachtig. We willen niet het risico lopen iets kapot te maken." Privé- personen moeten graffiti zelf schoonmaken. Is het kwetsend, dan krijgen ze een brief van de ge meente om vaart te maken met het verwijderen. De gemeente raadt haar inwoners aan om in elk geval aangifte te doen. „Dan heeft de politie iets om hem mee aan te pakken. Want ik denk dat deze Ra- sie inmiddels aardig wat uurtjes bij Bureau Halt te wachten staan." Martijn Prins: „Ik denk dat als je op zou tellen wat het kost om al die tags weer op te ruimen, je het zeker over 80.000 euro aan kosten zou hebben." Die schatting klinkt Eric Pas- schier zeker niet onrealistisch in de oren. „Om hoeveel tags het pre cies gaat, daar hebben wij geen in zicht in. Maar het zijn er zeker tientallen, misschien wel meer. En dat gaat flink in de papieren lopen. Een muurtje schoonmaken door een professioneel bedrijf kost al snel duizend euro." Bart van Kervinck houdt zich voor Urban Umbrella, een plat form in Middelburg waar jongeren zich kunnen uitleven in diverse vormen van straatcultuur, bezig met graffitiprojecten. „Het was mij ook zeker al opgevallen." De scene zit ook wel een beetje klem, meent hij. „Vandalisme praat ik niet goed, maar het is wel zo dat mensen die geïnteresseerd zijn in graffiti in Middelburg maar op heel weinig plekken legaal te rechtkunnen. Ik denk dat het daarom is dat als mensen geïnte resseerd zijn, ze al snel op het ver keerde pad raken en de hele bin nenstad volkalken. Wij zouden daar best een oplossing voor wil len zoeken." Een punt dat ook Prins aanroert: „Als zo'n plek er wel is, zou de overlast tot veertig procent kun nen verminderen. Maar aan de an dere kant: als er zo'n plek is, zou je ook in de hand kunnen werken dat er meer gasten beginnen met spuiten." Adviseren Van Kervinck: „Ik zou hem wel ad viseren om wat serieuzer, groter werk te maken. Het is misschien niet goed dat hij nu vandalisme pleegt, maar het is wel goed voor de cultuur dat er nieuwe street ar- tists bij komen. Het zou leuk zijn als hij doorgaat op een legale ma nier en zichzelf een beetje kan ver beteren. Ik ben wel een voorstan der van graffiti en street art in het straatbeeld. Liever street art dan een saaie grijze muur, wat mij be treft, maar een tag op een huis... dat is gewoon slechte reclame voor de hele cultuur." En Prins: „Als ik hem zou kennen, zou ik zeggen: 'hé, dim een beetje'. Anderen wor den hier ook op aangesproken. Het is een beetje hondengedrag, overal maar je geur achterlaten. In de scene snap ik het wel, maar per soonlijk heb ik er niets mee." donderdag 22 november 2018 PC i als een speurtocht door de stad Graffiti op een brievenbus bij de Nieuwe Burg. fotoeelcobijster Bij de spoorwegovergang aan de Schroeweg. fotocrissohier Hoek Burggang-Keldermansstraat, fotoeelco bijster Langevielebinnenbrug. fotocrissohier uitgezonderd Een tag op een pand aan de Molenberg, fotoeelco bijster

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 37