II fiJlllllJ 8 De meeste vallen niet eens zo heel erg op in het straatbeeld, dus misschien heb je ze nog niet eens gezien. Maar het zijn er wel heel erg veel, en sommige springen er wel degelijk uit. En heb je hem eenmaal gespot, dan zie je hem overal: de graffiti-tag 'Rasie'. Heel Middelburg zit er onder. „Eigenlijk is het een beetje hondengedrag." GRAFFITI WIE IS RASIE? Beleef een bijzondere avond uit! The Addams Family A Christmas Carol Concert Expeditie Eiland PC Kerstgala Nieuwjaarsconcert gevallen", zegt Christine Reule namens de gemeente Middel burg. Rasie is volgens de ge meente al minstens sinds de zo mer bezig. Middelburg deed in juli al aangifte van een stuk of dertig tags. Die termijn sluit mooi aan bij een theorie van Prins. „Taggen wordt geromantiseerd. Op You- Tube staan filmpjes van hele groepen taggers die even een trein onder handen nemen. Met een lekkere hiphopbeat eronder. Toevallig is er een halfjaar gele den ook zo'n film uitgekomen. Dat ziet er stoer uit, als een avon tuur. Als je dan zelf gaat taggen, zorgt dat voor een bepaald plat form, een bepaalde exposure. Want reken maar dat ze onder el kaar filmpjes en video's uitwisse len. Dat zorgt voor een adrenali- nekick." Moeilijke thuissituatie Prins kan nog wel een reden be denken. „Het kan ook zijn dat het iemand is die een moeilijke thuissituatie heeft. Ouders die vaak ruzie hebben. Dat deze per soon met een hoop frustratie zit. Daarmee wil ik het natuurlijk Als ik hem zou kennen, zou ik zeggen: 'hé, dim een beetje' Tags zijn een soort 'handtekeningen' van graffiti-spuiters. Een naam, in een paar se conden gezet met een spuitbus of een marker, op een muur, een verkeersbord of straat- meubilair. Wie er achter de 'straatnaam' Rasie schuilgaat, is niet bekend, maar doordat-ie in middels zo vaak terugkeert in het Middelburgse straatbeeld, geniet de naam inmiddels enige lokale faam. Vlissinger Martijn Prins, één van de bekendste graffiti-spuiters van Zeeland, maakte onder meer de werken op voormalig hotel Britannia in Vlissingen: „Ik weet ook niet wie het is, maar het viel me ook wel al op dat-ie echt overal staat." Zo'n heksentoer is dat niet, schat Prins in. „Als je twee uur rondloopt, zet je zo veertig tags. Ik schat in dat het een jongen van een jaar of zeven tien is en dat hij gewoon in Mid delburg woont. Hij loopt waar schijnlijk gewoon zijn rondje, misschien op weg naar de stad? Dan heeft-ie een klein tasje bij zich, met zijn spullen erin. Vol gens mij staat er in dit geval ook af en toe een andere tag bij. Nou, dan loopt-ie de ene keer met z'n maatje, en een andere keer alleen." De tags lo pen haast als een speurtocht door de stad heen. Sta je bij de ene, dan kun je de volgende al bijna zien. „Dat was ons ook al niet goedpraten, het blijft vernie ling... maar zo zag ik het zelf vroe ger ook niet." Eric Passchier, woordvoerder van de politie, is ook bekend met de tags. „We signaleren meer tags in Middelburg, maar dit is er ze ker één van." Hij bevestigt dat het probleem bij de politie al enige tijd in beeld is. „Wij beginnen elke dag met een briefing, daar komt het item 'graffiti' regelma tig voorbij. Een ongeval met ge wonden bijvoorbeeld gaat na tuurlijk voor, maar het heeft ze ker onze aandacht." Rasie tagt op panden, straat- meubilair, brievenbussen en in fietserstunneltjes. Daar zit veel privé-eigendom bij, maar de ge meente Middelburg is ook groot- gedupeerde. „We kunnen er vrij weinig aan doen", zegt Reule. „Zo iemand moet op heterdaad be trapt worden, want zijn adres zet hij er helaas niet bij." Lastig speuren Het is voor de politie lastig speu ren. „We rijden wel degelijk af en toe langs plekken waar we zoiets zouden moeten verwachten, maar we moeten hem ofwel op heterdaad zien te betrappen, of wel we moeten tips krijgen om wie het gaat. Er moeten mensen zijn die dat weten, dat is nou net het hele punt met deze handteke ningen. Dus we hopen dat als ie- donderdag 22 november 2018 Tags van Rasie loper DE MUSICALSENSATIE /AN 2018/2019 Met Pia Douwes, Tony Neef en Johnny Kraaijkamp Vanaf 22 november 2018 I Diverse locaties Bestel nu tickets op pzc.nl/addams Beleef het ultieme kerstgevoel! Vanaf 9 december 2018 I Diverse locaties ^™r<i Bestel nu tickets op pzc.nl/christmascarol De schurende, komische musical! 25 november 2018 t/m 1 maart 2019 I Diverse locaties Bestel nu tickets op pzc.nl/expeditie Wibi Soerjadi in Het Concertgebouw Amsterdam Kerstconcert: Donderdag 27 december 2018, 20.15 uur Nieuwjaarsconcert: Woensdag 2 januari 2019, 20.15 uur Bestel nu tickets op pzc.nl/wibi Bekijk het complete aanbod op pzc.nl/avondjeuit Cris Sohier - Martijn Prins, graffiti-artist Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 36