Gemeenten geven met Porthos weer het slechte voorbeeld rt Stadsvolkstuinen verkassen naar nieuwe locaties m Nieuwe Lidl trekt veel publiek 6 Analyse Albert Vader was op een bij eenkomst waar Walcherse raadsleden spraken over de problemen rondom Porthos, het loket waar inwoners aankloppen als ze hulp nodig hebben op het gebied van ouderen- en jeugd zorg. Het loket werd in 2015 opgericht omdat het Rijk de zorgtaken over hevelde naar de gemeenten. Mid delburg, Veere en Vlissingen ko zen ervoor om samen op te trek ken onder het motto 'Walcheren voor elkaar'. Vanaf het begin was het echter geen totale samenwer king. Elke gemeente hield, on danks het mooie motto, ook een aantal eigen regels overeind. Me dewerkers van Porthos moesten daardoor steeds controleren welke rechten een cliënt uit Vlissingen, Middelburg of Veere had. Het ging regelmatig mis bij de behandeling van de hulpvragen. Dat is ook niet zo vreemd; het zorgloket werd in een heel korte tijd opgericht en bemand met mensen die van verschillende or ganisaties kwamen. Dat zorgde voor problemen voor cliënten, zo als het niet of te laat krijgen van hulp(middelen). Voor de gemeenteraad van Mid delburg was dat reden het ver trouwen in het zorgloket op te zeggen. Dat gebeurde zonder be raad met de andere gemeenten. Na veel overleg lukte het de drie gemeenten een koers uit te zetten om samen Porthos op te heffen. Maar die eenheid spatte ook weer uit elkaar toen Middelburg en Vlissingen tevergeefs aan Veere vroegen het tempo van uitvoeren aan te passen. Het bureau JED-Consultancy oordeelt in een evaluatierapport hard over de rol van de gemeen ten. Het constateert dat ze niet be reid waren wat meer geduld te hebben. En dat terwijl het geza menlijke zorgloket wél steeds be ter functioneerde. De gemeenten kiezen er nu voor elk zelf te onderzoeken wat nodig is om vanaf 2020 een eigen zorgloket te hebben. Er wordt straks alleen maar gekeken of er op onderdelen nog valt samen te werken. 'Walcheren voor elkaar' bestaat dus niet meer. En dat geldt niet al leen voor het zorgloket. Ook op twee andere belangrijke terreinen, wonen en werken, lukt het de Walcherse gemeenten maar niet samen op te trekken. Terecht stelt JED dat de ge meenten op het gebied van sa menwerken een voorbeeldfunctie hebben. Maar daarin falen ze, op meerdere terreinen. CitySeeds moet vertrekken van het stuk grond langs de Torenweg om dat het Consortium Mortiere daar alsnog huizen wil gaan bouwen. Even was voor CitySeeds het Mei veld in beeld, bij de scouting en de kinderboerderij, maar dat gaat niet door. De gemeenschapstuin, waar groenten worden verbouwd voor mensen die in armoede leven, ver kast naar de overzijde van de Toren- weg. Daar wordt een stuk grond bij de flats aan de Driewegenhof klaar gemaakt. De grond is van Woon- goed Middelburg. De Buurttuin Stromenwijk ligt aan de andere kant van Middelburg, aan de Grevelingenstraat. Daar wordt de nieuwbouwwijk Ritten- burg gebouwd en voor het laatste stuk van de nieuwe wijk moet de buurttuin verdwijnen. Ook die hoeft niet ver weg: aan de overkant van de Grevelingenstraat ligt op de hoek met de Stromenweg een groot grasveld. Daar mag de Buurttuin gebruik van gaan maken. De bewo ners van de flats aan de Haring- vlietstraat kijken straks dus uit op een tuin met bloemen en groenten. Drainage In ruil voor hun vertrek betaalt de gemeente Middelburg mee aan het geschikt maken van de grond op de nieuwe locaties, zoals grondbewer king en het aanleggen van drainage, en het plaatsen van omheiningen. CitySeeds krijgt daarvoor 15.000 euro, Buurttuin Stromenwijk 7500 euro. Meer geld zegt het college van B en W niet te hebben voor de tuin- projecten. Alles wat ze meer willen doen en wat geld kost, moeten ze vrijwilligers zelf regelen. IN DE REGIO Lezing Rosita Steenbeek via Lezing over Ysselsteyn Lucy de Graaf exposeert 14*- fSk MIJN DORP, MIJN STAD donderdag 22 november 2018 WA De Vlissingse wethouder Al- bert Vader was dinsdag avond heel duidelijk over de samenwerking tussen de drie Walcherse gemeenten. Samenwerken moet je niet alleen willen, maar je moet het ook dóen, zei hij. En dat laatste, daar schort het aan. Emile Calon Domburg Albert Vader, wethouder in Vlissingen. VLISSINGEN Veel Vlissin- gers bezochten gisteren de nieuwe Lidl XL aan de Mer- curiusweg direct op de eerste dag van de opening. Rond half drie had de jon gen die gratis boodschap pentassen uitdeelde er al 'heel wat meer dan dui zend' aan klanten overhan digd. Onder de vele bezoe kers waren waarschijnlijk ook veel bewoners uit het Middengebied. Velen van hen missen hun 'oude' Lidl aan het Pablo Picassoplein. Mensen voor wie de nieuwe vestiging te ver weg is, moeten nog geduld oefenen. Het is de bedoe ling dat in het pand van de voormalige Lidl een nieuwe buurtsuper terugkeert. De gemeente heeft Lidl een 'inspanningsverplichting' opgelegd om het pand over te doen aan een andere grutter. Twee projecten voor stadsland- bouw in Middelburg moeten wij ken voor woningbouw: Gemeen- schapstuin CitySeeds en Buurt- tuin Stromenwijk. Voor beide is nieuwe ruimte gevonden vlak bij de plekken waar ze nu zitten. Maurits Sep Middelburg MIDDELBURG Schrijfster Rosita Steenbeek is mor gen vanaf 15.30 uur te gast in boekhan del de Drvkkery in Middelburg. Ze ver telt onder meer over haar laatste boek Wie is mijn naaste?, waarin ze verslag doet van haar reizen naar Li banon, Sicilië, en Lampedusa. Rosita Steenbeek vertelt verder over boeken als Thuis in Rome en Rose, een familie in oorlogs tijd. De toegang is gra tis. Aanmelden kan drukkerijmiddel burg.nl. ARNEMUIDEN Vanavond om 20.00 uur geeft Hans Sak kers een lezing bij Wings to Victory over de Duitse be graafplaats Yssel steyn. Hans Sak kers schreef een boek over deze be graafplaats waar ook veel Duitsers liggen die in Zee land gesneuveld zijn. De avond wordt ge houden in het ge bouw van de Aero- club Zeeland aan de Calandweg te Arnemuiden. En treeprijs is 5 euro. VLISSINGEN In Vlissingen wordt morgen de ten toonstelling Bewe ging van Lucy de Graaf geopend. De tentoonstelling be staat uit schilder werken van De Graaf en van een oud bewoner van De Scheldehof. De tentoonstelling wordt om 16.00 uur geopend in De Scheldehof. Tijdens de opening zal The Sunshine een con cert geven. FONTEIN WEER KAPOT k*» - I m MIDDELBURG De piasfontein van llya en Emilia Kakabov op de Markt in Middelburg moet weer gerepareerd worden. Vorige week donderdag werd het kunstwerk aangereden door een vrachtwagen. Daarbij raakte één van de twee stoe len zwaar beschadigd. Het zal volgens Noor Kloosterman van kunstcentrum De Vleeshal 'helaas enkele maanden duren voordat het kunstwerk weer kan worden bewonderd'. De fontein stond pas sinds juni weer op zijn plek na een an dere restauratie, foto lex de meester BIGGEKERKE 't Klokuus, Kerk plein, 09.30-12.00 uur: Inloop- ochtend met koffie of thee GRIJPSKERKE Nimmerdor, 09.30-10.30 uur: Beweegpro- gramma SeniorenBalans; Bro- cante schuur GOEDt, 10.00- 17.00 uur: Start winterse 'sfeer' dagen MELISKERKE Dorpshuis Ons huis, 09.30-11.30 uur: Koersbal MIDDELBURG Marktplein, 09.00-16.30 uur: Weekmarkt; 't Zwin 1,10.00-12.30 uur: Gra tis inloopspreekuur Budget- coach Zeeland; Kruitmolen, 14.00-16.00 uur: Bowlen voor senioren 50+; Schouwburg Middelburg, 20.00 uur: Thea tershow Charles Groenhuij- sen; Kaffee 't Hof, 22.00 uur: Optreden JAGD OOSTKAPELLE De Halve Maan, 09.30-10.30 uur: Be- weegprogramma Senioren- Stabiliteit voor ouderen; Dorpsstraat, 10.00-19.00 uur: Seizoensmarkt; Kantine Voet balvereniging, 13.30 uur: A.V.O. Sportdorp wandeltocht OOST-SOUBURG Kroonjuweel 7, 09.00-10.00 uur: Peutergym SEROOSKERKE Noordweg 54, 10.00-17.00 uur: Start winterse 'sfeer' dagen VEERE Kerkstraat 6,10.00- 12.00 uur: Wekelijks evene ment 'Koffie Korenmaat' VLISSINGEN Mercuriusweg 19, 10.00-12.00 uur: Spreekuur Sociale cliëntenraad; Wijkcentrum De Burgerij, 11.00-12.00 uur: Sport- en spelactiviteit voor 50+; Gymzaal De Houttuijn, 16.00 uur: Kleutergym; Gildeweg 29, vanaf 17.45 uur: Start Alpha cursus; Theatercafé Spoetnik, 19.30 uur: Rake Klappen, lees- voorstelling met als thema kin dermishandeling WESTKAPELLE De Kreek, Krekepad 37, 09.30-10.30 uur: Beweegprogramma Senioren- Kracht voor ouderen die actief en vitaal wil blijven; 'Bij de Koster', 19.30 uur: Zangavond 'zing maar mee'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 34