II Bergmann: 'Hand in hand tegen criminelen' 5 VERGOEDING HULST „Onbegrijpelijk." Moeder Marian Fransoo zit met de handen in het haar. De gemeente Hulst weigert een elektrische fiets voor zoon Tycho (13) te vergoeden. Tycho is hypermobiel - een aandoening aan zijn gewrichten en pezen- en heeft nierproblemen waardoor hij snel erg moe is. Bovendien heeft hij scoli- ose (een kromming in zijn rug) en moet daarvoor een hele dag een brace om, wat hem beperkt in zijn bewegingsvrijheid. Marian: „We proberen zoveel moge lijk zijn energie te sparen, zodat hij als een normaal kind kan functioneren. Hij heeft al een rolstoel en op aan raden van de ergotherapeut een laptop voor school omdat schrij ven met een pen teveel kracht kost." Kinderfiets Tycho heeft nu een elektrische kinderfiets waarmee hij naar school gaat, maar die fiets is op. Marian: „Hij belt regelmatig dat zijn accu leeg is en hij niet meer verder kan." Tycho torent met zijn 1.84 meter hoog uit boven zijn klasgenootjes op het Reynaertcol- lege. Zijn huidige fiets is echt te klein, hij heeft een fiets met extra groot frame en trapondersteuning nodig. De aanvraag die Marian deed bij de gemeente Hulst via de Wet maatschappelijke ondersteu ning (Wmo) werd echter afgewe- Je zou er bijna voor verhuizen, het is onbegrijpelijk." Een woordvoerder van de ge meente Terneuzen stelt dat niet zonder meer gezegd kan worden dat elektrische fietsen in Terneu zen altijd worden vergoed. „Dat ligt echt aan de individuele situa tie en we kennen niet het hele ver haal van Tycho." Zijn collega uit de Als we in de gemeente Terneuzen of Sluis hadden gewoond, hadden we die fiets wel kunnen aanschaffen gemeente Sluis sluit zich hierbij aan. Hulst geeft aan dat een beslis sing over voorzieningen in andere gemeenten niet inhoudt dat dit automatisch ook van toepassing is in Hulst. „Gemeenten beoordelen aanvragen zelfstandig binnen het eigen beleid en binnen het wette lijk kader." Veel tijd en energie De huidige elektrische kin derfiets van Tycho (een nor male kinderfiets waar de trapondersteuning speciaal voor is gemaakt) is destijds door tussenkomst van onder andere de stichting Kinder postzegels betaald. Marian: „Deze keer wilden we het via de gangbare weg, de Wmo doen, om dat al die fondsen aanschrijven veel tijd en energie kost. Dat we met de Wmo-aanvraag in de ge meente Hulst acht maanden zoet zouden zijn, wisten we ook niet." De enige officiële weg die nu nog openligt voor Tycho is een gang naar de bestuursrechter om het nee van de gemeente om te buigen naar een ja. Maar dat ziet Marian niet zitten. „Er ligt al zo veel op ons bordje, dit kan er niet nog eens bij." zen. Het bezwaar ook. Hulst beschouwt een fiets met trapondersteuning als een 'alge meen gebruikelijke voorziening', met andere woorden: door ieder een zelf aan te schaffen. „Derge lijke fietsen zijn volop, ook twee dehands, te verkrijgen met een prijs die vergelijkbaar is met die van een gewone fiets of brom fiets", stelt Hulst in de afwijzing van het bezwaarschrift. Dat Tycho dertien is, meerdere beperkingen heeft en een extra groot frame nodig heeft, doet daar volgens Hulst niets aan af. Marian: „Als we in de ge meente Terneuzen of Sluis had den gewoond, hadden we de zelfde fiets volgens de Wmo wél (gedeeltelijk) vergoed gekregen. Een deel van het extra geld dat het Rijk Zeeland en West-Brabant geeft om de misdaad te bestrijden moet ook gebruikt worden om de 'weerbaarheid van de samenle ving' te vergroten. „Dat is een vol gende stap die absoluut gezet moet worden. De overheidsaanpak moet hand in hand gaan met een samen leving waarin bedrijven en burgers alert zijn en bereid zijn te mel den", aldus Bergmann, die namens de Zeeuwse bestuurders met poli tie en justitie in het districtscol lege Zeeland zit. Geld Minister Ferdinand Grapperhaus (Justitie en Veiligheid) heeft en kele tientallen miljoenen euro's extra beschikbaar gesteld om in Zeeland en Noord-Brabant de ge organiseerde (drugs-)criminaliteit aan te pakken. Bergmann is uiteraard blij met het geld, maar het werd ook wel tijd. „We kunnen de hele ondermij- ningsaanpak nu naar een hoger ni veau tillen. Daar waren we door het jarenlange pionieren ook wel aan toe. Het geld komt terecht in een gebied waar een jarenlange basis ligt voor samenwerking en waar men klaar is voor een vol gende stap. Structureler en profes sioneler." Zeehavens Met het geld uit Den Haag kan ook meer werk worden gemaakt van de misdaadbestrijding in de Zeeuwse zeehavens. Bergmann is blij dat het extra geld uit Den Haag ook besteed wordt in de zeehavens in het Sloegebied, Terneuzen en Moerdijk. „Hierdoor kan een enorme professionaliseringsslag worden gemaakt." Begin 20t6 was een voorganger van minister Grapperhaus, Ard van der Steur, in Vlissingen-Oost om getuige te zijn van de onderte kening van de Samenwerkings overeenkomst Zuidwest (SoZ). Politie, douane, Openbaar Ministerie en de Koninklijke Ma rechaussee spraken af aanpak van de misdaad in de Zeeuwse havens te versterken. We kunnen de hele ondermijningsaanpak nu naar een hoger niveau tillen De SoZ kwam tot stand na een noodkreet van de burgemeesters van Goes en Middelburg in 2015. Jaap Gelok zei bij zijn afscheid als burgemeester van Borsele dat alle afspraken fantastisch zijn. „Maar uiteindelijk moet oom agent wel op pad", aldus Gelok. Effectiever De politie heeft zelf al maatrege len genomen om effectiever te werken. Het speciale Haventeam is gekoppeld aan de drie basis teams. „Kennis en ervaring kun nen dan sneller worden uitgewis seld. De leden van het Haventeam blijven hun specialistische taken vervullen, maar kunnen nu bijge staan worden door de basis teams", aldus een politiewoord voerder. Het politiebureau aan de Fin landweg in de haven blijft als op- leidings- en trainingcentrum open. donderdag 22 november 2018 GO Strijd om elektrische fiets voor Tycho Sheila van Doorsselaer Hulst -Marian Fransoo Tycho Speelman op zijn te kleine fiets, foto peter nicolai De overheid moet 'hand in hand' met bedrijven en burgers de on dermijnende criminaliteit aan pakken, zegt burgemeester Ha- rald Bergmann van Middelburg. Theo Giele Middelburg -Harald Bergmann

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 33