Deur CBS staat open voor Zeeland Heerema sluit vestigingen, maar Vlissingen blijft open Opeens staat het Indische leed van de familie in een boek 4 Het Planbureau van de ZB maakt plaats voor een 'provinciaal datacenter' Het is, zeker ook vanuit het CBS bezien, een logische stap die naad loos past in de trend die landelijk gaande is. Provincies en gemeen ten baseren hun in beleid in toene mende mate op cijfers en andere feitelijke gegevens en het CBS is nu eenmaal de grootste databron. Urban data centers De afgelopen twee jaar zijn al meer dan tien samenwerkingsverban den ontstaan. Vooral grotere ge meenten (zoals Den Haag, Leiden, Eindhoven en Zwolle) hebben sa men met het CBS 'urban data cen ters' opgezet. Met de vijfBrabantse Kempengemeenten is een 'rural data center' ontstaan. Sinds begin dit jaar heeft Lim burg het eerste provinciale data- centrum. Binnenkort volgt Noord- Brabant, waar de provincie en het CBS enkele weken geleden een in tentieverklaring ondertekenden. Met diverse andere provincies is het statistiekbureau in gesprek. Meerwaarde Ook voor Zeeland staat de deur ze ker open, zegt Arjan van der Meer van het CBS. „We gaan maandag in gesprek met de provincie om te kijken of we tot elkaar kunnen ko men. Maar in principe zijn we na tuurlijk bereid mee te doen, omdat we ook op provinciaal niveau hier van de meerwaarde zien." Die meerwaarde bestaat vooral uit het bij elkaar brengen van gege vens. „Gemeenten en provincie hebben cijfers waar wij niet altijd over beschikken en andersom. Door ze te combineren, kun je ze verrijken: één plus één is drie. Dat is het mooie." Laadpalen Als voorbeelden noemt Van der Meer het armoedeonderzoek in steden, waar door het bundelen van data de problemen beter in beeld kunnen worden gebracht. Maar ook kan een gemeente bij voorbeeld aan de hand van cijfers over het aantal elektrische auto's bepalen waar en hoeveel laadpalen er nodig zijn. Het initiatief voor regionale da- tacentra moet van gemeenten en provincie komen, maar het CBS ondersteunt dat graag. „Het is ook een van onze speerpunten om lan delijke cijfers naar de regio te ver talen. Het gaat ook niet alleen om het leveren van data, maar ook om het interpreteren ervan. De know how die we hebben om grote dat- astromen te analyseren, kunnen we heel goed toepassen in urban en provinciale datacentra." Op locatie werken De centra zijn geen dependances van het CBS, maar regionale initia tieven waar data-analisten van het CBS ter plekke ondersteuning bie den. „Op locatie werken is noodza kelijk om dat goed te kunnen doen. We hebben daarom overal één of twee mensen afgevaardigd, afhan kelijk van hoeveel onderzoek er wordt gedaan." Het Zeeuwse datacentrum zou in 2020 een feit moeten zijn. Het wordt dan waarschijnlijk het derde provinciale centrum, na Limburg en Brabant. „De eerste ervaringen in Limburg zijn goed", zegt Van der Meer. „Het is wel even schake len als twee totaal verschillende organisaties gaan samenwerken Natuurlijk zijn we bereid mee te doen, omdat we ook op provinciaal niveau hiervan de meerwaarde zien aan iets wat vrij nieuw is. Een op startfase is dan ook vereist. Daar moet echt enige tijd voor worden uitgetrokken. Maar daarna komt het goed op gang." In de bouw van die onderstellen zit al een tijd de klad. Door de lage olie- en de daaraan gekoppelde gasprijs stellen veel oliemaat schappijen hun investeringen uit. Moederbedrijf Heerema Fabrica- tion Group ziet zich daarom nu ge noodzaakt om vestigingen te slui ten. De Zwijndrechtse werf ver koopt moederbedrijf Heerema Fa- brication Group aan het Italiaanse Rosetti Marina. Daardoor gaan op het hoofdkantoor zeker 6o banen verloren. Op de werf werken 8o Heerema-medewerkers en een Door de lage olie- en de daaraan gekoppelde gasprijs stellen veel oliemaatschappijen hun investeringen uit groot aantal onderaannemers. Het personeel is aangeslagen en vak bond FNV baalt van de verkoop van de Zwijndrechtse werf. Voor de werf in Hartlepool wordt nog naar een koper gezocht, meldt HMG. Vlissingen-Oost Heerema wil zich toeleggen op de bouw van jackets (de onderzeese delen van booreilanden) en houdt haar productielocaties in Vlissin- gen-Oost en Opole wel aan. De vestiging in Vlissingen heeft de afgelopen jaren ook een bewo gen tijd achter de rug. In november 2016 kondigde moederconcern HFG nog een massa-ontslag aan. Daarbij zouden in Vlissingen 105 van de 150 vaste arbeidsplaatsen vervallen. Dat ontslag werd in juli 2017 afgewend. Heerma won toen de aanbesteding van de Noorse oliemaatschappij Statoil voor de bouw van een draagconstructie voor een olieplatform. Rina, Conzuela en Marianne hadden wel gehoord dat er aan een boek over hun fa milie Navest in het koloniale In- dië werd gewerkt. Maar toen 'Gordel van Geweld' begin deze maand verscheen, was het toch onverwacht.Ze moesten wel even slikken bij het lezen over de oor log en guerrilla in een ver land, waar hun vader, schoonvader en opa maar net hadden overleefd of waren omgekomen. Gisteren spraken ze met schrijver Art de Vos, die in boekhandel De Drvkkery in Middelburg zijn boek presenteerde. Aan de basis van het verhaal staan drie broers Navest, die in de jaren twintig en dertig van de vo rige eeuw naar - toen nog - Ne- derlands-Indië gingen om daar in het leger te dienen: Henk, Gep en Toon. Henk en Toon overleefden de Japanse bezetting en de jaren van dekolonisatie daarna en keer den terug naar Nederland. Gep werd enkele dagen na de Japanse capitulatie in 1945 nog door de Ja panners onthoofd. „Als een vorm van wraak", veronderstelt schrij ver De Vos. Marianne Wijten - dochter van Toon Navest - en haar man Louis hadden dat ver haal in familiekring al eerder ge hoord. Voor de andere familiele den is het nieuw. Vlissingen Geps zoon Ceel - in 1941 in Yog- yakarta geboren - werd gerepatri eerd en ging naar de zeevaart school in Vlissingen. Daar trouwde hij met Rina (helemaal links op de foto). Meteen naast haar staat dochter Conzuela Brink-Navest (1970). Over Indië werd in hun gezin niet veel ge praat. Wel is het zo dat echtge noot en vader Ceel heel goed vliegen kon vangen. Conzuela demonstreert zijn snelle handbe weging. Rina: „Dat had hij als kind geleerd in het Jappenkamp. Voor een kopje met gevangen vliegen kregen ze een kopje sui ker." Naast Conzuela staat schrijver Art de Vos, die voor de familiele den de originele brief heeft mee genomen waarin het Rode Kruis de herbegrafenis van Gep Navest meldde. Marianne Wijten-Navest (1950) zijn voor de boekpresenta tie overgekomen uit Bergen op Zoom. Louis herinnert zich hoe zijn schoonvader Toon en diens broer Henk duidelijk een Indisch verleden deelden: „Ze trokken zich terug en konden dan lange tijd bij elkaar zitten, zonder dat er één woord werd gezegd." JUWELIER MINDERHOUD donderdag 22 november 2018 GO Het provinciebestuur hakte dinsdag de knoop door: het veelbesproken Planbureau ver dwijnt bij de ZB. In plaats daar van komt er een 'provinciaal da tacenter', dat samen met de Zeeuwse gemeenten en het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS) wordt opgezet Rolf Bosboom Middelburg -Arjan van der Meer, CBS Een zucht van verlichting moe ten de medewerkers van con structiebedrijf Heerema in Vlis singen slaken. Terwijl de vesti gingen in Zwijndrecht en het En gelse Hartlepool worden geslo ten, blijft die in Vlissingen open. Zowel in Vlissingen als op de werf in Opole (Polen) blijft Heer ema onderstellen maken voor olie- en gasplatforms op zee. Jeffrey Kutterink Vlissingen Jan van Damme Middelburg wJflf h:-. ifci Wij hebben interesse in al uw gouden en zilveren sieraden, heel of kapot. Bijv. Zeeuws, modern, bestek, munten en bloedkoraal. Wij taxeren het op reële waarde en kopen bij belangstelling contant in. Bel voor informatie. www.juwelierminderhoud.nl westkapelle arnemuiden 0118-571284 0118-601559 Rina Navest, Conzuela Brink-Navest, schrijver Art de Vos, Louis Wijten en Marianne Wijten-Navest (vlnr.). FOTO RUBEN OREEL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 32