Waterschap houdt twee hoofdkantoren ?dGr7zE'ü 3 effecten van bermbeheer in kaart brengt. In Zeeland gaat het om zo'n 130 kilometer berm, langs A58, N61, N57 en N59. Landelijk beslaan de bermen van Rijkswaterstaat 20.000 hectare: „Dat is drie keer het opper vlak van Nationaal Park De Hoge Veluwe. Maar dan in de vorm van een net waarlangs dieren en plan ten zich kunnen verspreiden", al dus Keizer. „We zien dat bermen in verhouding tot het achterland meer soorten en meer bijzondere soorten herbergen, wel drie keer zoveel als in het aangrenzende agrarisch ge bied. Zo'n 150 soorten, zoals wilde peen en kamille, zie je vooral in bermen." Achteruitgang Het langjarig onderzoek laat ook iets anders zien: heel geleidelijk neemt de soortenrijkdom af. Het is één van de resultaten die zaterdag 8 december gepresenteerd worden op de jaardag van Floron (onder zoek en bescherming van de Ne derlandse wilde flora). Keizer: „Wij denken dat dat komt door bezuini gingen die Rijkswaterstaat een jaar of vijf geleden heeft moeten door voeren in het groenbeheer. Op een aantal plaatsen wordt nog maar één keer gemaaid, waardoor de bermen verruigen. Moet het toch niet weer twee keer worden? Intern zijn wij daarover voort durend in discus sie." Rijkswaterstaat klepelt alleen de eerste één tot anderhalf meter langs de weg. „Verkeer moet goed zicht hebben op bermpaaltjes. Bo vendien heeft dat stukje weinig na tuurwaarde. Klepelen is goedkoper dan maaien, maar uit natuuroog- punt niet ideaal. Twee keer maaien en afvoeren is het beste." Over een jaar moet 'het ei gelegd zijn': „Ik pleit voor een meer na- tuurgericht beheer, maar daar moet wel budget voor zijn. En dat is ook een zaak van de politiek: die moet voor het geld zorgen", aldus Peter- Jan Keizer. Het dagelijks bestuur antwoordt dat op vragen van de PvdA. De fractie is het al langer 'een doorn in het oog' dat het waterschap sinds de fusie in 2011 hoofdkantoren heeft in zowel Middelburg als Terneuzen. Volgens de partij, die spreekt van het 'Zeeuwse Brussel-Straatsburg- verhaal', werkt sinds de invoering van flexibele werkplekken een deel van de Terneuzense medewerkers in Middelburg. „Dit wekt bij de PvdA vragen op of het niet wenselijk is om alle afdelingen in hetzelfde kantoor te huisvesten." Het dagelijks bestuur rekent voor dat er geen sprake is van overcapaci teit. Het waterschap heeft 500 me dewerkers, van wie er 299 Middel burg of Terneuzen als standplaats hebben. Daarnaast zijn er 21 inhuur krachten en stagiairs en werkt veel personeel met andere standplaatsen ook regelmatig in beide kantoren. In totaal zijn er 315 werkplekken. De bezetting varieert per dag, maar is gemiddeld 90 procent. De panden zijn weliswaar groter dan het waterschap nodig heeft, maar de overblijvende verdiepingen zijn allemaal verhuurd. In Middel burg bezetten Evides, de provincie en Projectorganisatie Waterveilig- heid een deel van het gebouw. Het Is het niet wenselijk om alle afdelingen in hetzelfde kantoor te huisvesten? kantoor in Terneuzen biedt onder dak aan Sabewa Zeeland, Rijkswa terstaat en de organisatie van de Nieuwe Sluis Terneuzen. De huurders brengen bovendien nogal wat geld in het laatje. Voor het kantoor in Terneuzen gaat het dit jaar om 667.000 euro, inclusief ser vicekosten. Voor het pand in Mid delburg is dat 390.000 euro. Het waterschap en de gemeente Middelburg, nu buren aan de Ka- naalweg, hebben enkele jaren gele den onderzocht of het zin heeft of samen in één gebouw te zitten. Toen hadden ze allebei ruimte over. Medio 2016 werden de gesprekken gestaakt. Samenwonen zou te kost baar worden. Verkoop van óf het stadskantoor óf het waterschaps kantoor brengt minder op dan de boekwaarde. Dat argument geldt, wat het dagelijks bestuur van Schel destromen betreft, nog steeds. De PvdA had gevraagd in hoeverre gezamenlijke huisvesting opnieuw denkbaar is. Een aanleiding is het feit dat het contract voor de geza menlijke energievoorziening in 2019 eindigt. Het waterschap heeft al ge kozen voor een eigen installatie waarbij het kantoor gasloos wordt gemaakt en er zonnepanelen op het dak komen. Dat kost zeven ton. Voor al uw inlijstwerk donderdag 22 november 2018 dag kamille, dag bermen Harlekijn (Anacamptis morio), een zeldzame wilde orchidee, in de berm langs de Brouwersdam fotos peter MEININGER EN LEX DE MEESTER Ellemeet Scharendljke Brouwershaven Een geklepelde berm bij Zierikzee. De klepermaaier snijdt niet, maar verpulvert de planten. Insecten wor den meegeklepeld. Bijenorchis in de berm bij Jacoba- haven. Waterschap Scheldestromen ziet geen aanleiding een van zijn twee hoofdkantoren van de hand te doen. Beide panden zijn maximaal gevuld. Ook 'samen wonen' met de gemeente Mid delburg is 'niet aan de orde'. Rolf Bosboom Middelburg - Statenfractie PvdA Biezelingsestraat 102A - Kapelle 0113-342383 www.lijstenmakerijgijzel.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 31