Tientje voor een retourtje Nomineer je favoriete leraar of lerares! Zoete inval Westerscheldetunnel verwacht 14 miljoen winst 2 Veel Zeeuwse wegbermen zijn bovengemiddeld rijk aan bijzondere natuur. Toch gaat ook hier het aantal plantensoorten langzaam achteruit. NATUUR VERSCHRALING Commentaar Het fietsvoetveer Breskens-Vlissingen is een blok aan het been van de provincie. Jaarlijks moet er veel geld bij. Dat is nodig. Anders komt West-Zeeuws-Vlaanderen in een isolement terecht. Voor werk en onderwijs is een goede veer- verbinding belangrijk. De provincie, de enige aandeelhouder, moet de kosten natuurlijk wel kunnen dragen. Om te voorko men dat het bijpassen de spuigaten uitloopt, probeert de uitba ter Westerschelde Ferry meer inkomsten uit de dienst te halen. Het voorstel aan het dagelijks provinciebestuur is ingrijpend. Wie in de zomer eens met de fiets over wil, betaalt volgend jaar 10 euro voor een los retourtje. Dat is een forse stijging. Veelge- bruikers zijn straks niet veel meer kwijt dan nu. De flinke verhoging in de zomer lijkt slecht te passen bij de pogingen het veer aantrekkelijker te maken voor toeristen. Maar vergeleken met andere 'pretveerdiensten' in Zeeland is een tientje voor een retourtje niet buitensporig veel. Een over steek is een echte attractie. Bovendien worden de extra inkom sten gebruikt voor betere voorzieningen op de boten. Zeeuwen die gewend zijn 's zomers voor hun plezier voor een prikkie een oversteek te maken, zullen wel even schrikken van de drastische prijsstijging. Toch kan de provincie moeilijk anders. De mensen die afhankelijk zijn van het veer, moeten worden beschermd. Voor die veelgebruikers moeten de tarie ven zo laag mogelijk blijven. Provincie kan moeilijk anders dan de veelgebruikers van het fietsvoetveer beschermen ALMANAK Bij dat stel in die Zuid-Beve- landse nieuwbouwwijk is het een komen en gaan van buren, vrienden en kennissen. Een kopje koffie hier, een glas limo nade daar. Sommige mensen schuiven zelfs gezellig aan bij de lunch. Laatst stond de keuken vol met gasten die aan het pan- nenkoeken bakken waren, ter wijl het stel even weg was. De ouders van hem kwamen plots op bezoek, keken naar al die on bekende mensen en maakten rechtsomkeert. De twee oudjes verzuchtten: „We zijn verkeerd. Al die huizen hier lijken ook zo op elkaar." 'Minder belasting voor sportclubs' Gewonde na botsing met tractor Bedankdiner voor mantelzorgers Wegbermen. De passerende auto mobilist slaat er amper acht op, maar voor de Nederlandse flora en fauna zijn ze waardevol. Alles bij el kaar liggen er in Nederland vele tienduizenden hectares wegberm. Samen vormen ze een 'wegennet' waarlangs wilde planten, insecten, kleine zoogdieren en bodemleven zich kunnen verspreiden. Maar het gaat niet goed met de bermen, zo blijkt uit een langjarig onderzoek. Peter Meininger wijdde in zijn omvangrijke naslagwerk Flora Zee- landica zelfs een apart hoofdstuk aan de Zeeuwse wegbermen en kanaal- MB dijken. Bloemen en kruiden houden van arme en kalkrijke grond „Veel bermen van Rijks- en Provin ciale wegen zijn op een fundering van kalkrijk zand aangelegd. Bloe men en kruiden houden van arme en kalkrijke grond", verklaart hij de bloemenrijkdom. Waardevolle ber men vind je in Zeeland onder meer langs de oevers van het Kanaal van Gent naar Terneuzen, langs de Veerse-, Brouwers- en Grevelin- gendam en langs provinciale we gen, onder meer op Noord-Beve land en in Oost-Zeeuws-Vlaande- ren bij Kuitaart." Maar zonder ingrijpen zouden de bermen langzaam dichtgroeien. Plantenresten die blijven liggen, verrijken de bodem. Dan verdwij nen planten die juist gedijen op arme, relatief kale grond. Twee keer per jaar maaien en afvoeren van maaisel zorgt voor mooie, bloem rijke bermen. Klepelen Meininger: „Daarom is het jammer dat provincie en waterschap al jaren niet meer maaien maar klepelen." Een klepelmaaier snijdt niet, maar verpulvert de vegetatie en daarmee het leven in de planten, zoals insec ten. Bovendien blijft fijn planten- materiaal achter, dat de bodem be mest. Precies het tegenovergestelde van arme grond, waarop bloemen en kruiden goed gedijen. „Gelukkig is de provincie een paar jaar geleden op zo'n een derde van de wegen toch weer gaan maaien", zegt Mei ninger. „De wil om uit te breiden is er. Maar ja, het is wel duurder." Wegbeheerders moeten wel twee keer per jaar maaien op nieuwe ber men, waar nog veel distelzaad in de grond zit. De distelverordening ver eist namelijk dat grondbeheerders voorkomen dat distels tor bloei ko men. Met name langs de nieuwe aangelegde stukken van de N57 en de N61 in Zeeuws-Vlaanderen tus sen Terneuzen en Schoondijke wordt daarom toch twee keer ge maaid. Ook daar ontstaan mooie bloembermen. Peter-Jan Keizer is coördinator van een landelijk programma van Rijkswaterstaat dat sinds 2000 de De Westerscheldetunnel verwacht volgend jaar 14,1 miljoen euro winst te maken. Dat bedrag loopt op tot meer dan 20 miljoen euro in 2023. Het tolkaartje blijft nog twee jaar even duur. Vanaf 2021 gaat de prijs misschien met twee procent om hoog. Knooppunt Het aantal auto's, motoren en vrachtwagens door de tunnel stijgt nog elk jaar. Vorig jaar was die groei met 8 procent het hoogst sinds de opening. Voor dit jaar rekent de di rectie op een stijging van 5 procent. Medio volgend jaar is het knoop punt De Drie Klauwen bij de Sloe- weg klaar. De tunneldirectie gaat ervan uit dat daardoor nog meer au to's door de tunnel zullen rijden. In 2019 houdt de Westerschelde tunnel bij hoge uitzondering zeven tolvrije dagen. Eén daarvan werd eerder bekend, namelijk 31 augus tus. Dan wordt in Terneuzen een groot vrijheidsfestival gehouden om stil te staan bij de bevrijding van Zeeland. De zeven tolvrije dagen zijn: 26 januari, 23 februari, 13 april (Natio nale Museumweek), 31 augustus (75 jaar vrijheid), 7 september (Open Monumentendag), 26 oktober en 23 november. donderdag 22 november 2018 n Cornelleke Blok Vlissingen Tientallen scholieren stuurden de afgelopen dagen mails over hun favoriete leraar of lerares. Het waren berichten over meele vende, lieve, leuke, grappige do centen, die lesgeven als de be ste. De redactie van deze krant is weer op zoek naar de beste le raar of lerares van Zeeland. Vorig jaar won Christèle Zoeter, die klassieke talen doceert op de Christelijke Scholengemeen schap Walcheren. Wie neemt de wisselbokaal van haar over? Alle middelbare scholieren in Zeeland kunnen tot en met woensdag 28 november een no minatie insturen. Heb jij een do cent die een pluim verdient? No mineer hem of haar dan snel! Het helpt natuurlijk als je ons duide lijk maakt waarom hij of zij moet winnen. Doe er alles aan om ons te overtuigen! Je mag een video maken of een e-mail sturen, wat je maar wilt. Vergeet niet de naam van je le raar of lerares en de naam van je school te vermelden. De vijf ge nomineerden worden gepresen teerd in de krant en op de web site. In de tweede ronde kan ie dereen stemmen op de vijf beste leraren. De docent met de meeste fans wint de PZC-wissel- bokaal. Tip? redactie@pzc.nl DOMBURG Het is onrechtvaardig dat vrijwilligersorganisaties, zoals een sportvereni ging of scoutingclub, een hoger ozb-tarief betalen dan een gewoon huis houden, vindt Pieter Wisse. De Veerse fractie voorzitter van het CDA vraagt daarom aan het dagelijks bestuur van de gemeente daar verande ring in te brengen, zodat ze minder geld kwijt zijn aan deze heffing. Hij wijst het college erop dat zulke organisaties van wezenlijk belang zijn voor de sociale samenhang en de gemeenschap in Veere en daarom elke euro nodig hebben. BRUINISSE Een automobilist is gis terochtend in Bruinisse gewond geraakt, nadat hij met zijn bestelbusje tegen een tractor was gebotst. Het ongeval vond rond zeven uur plaats op de Groeneweg bij de Molenweg. De hulpdiensten troffen ter plaatse een ravage aan. De bestelauto was tegen het voorwiel van de trac tor gebotst, waardoor deze was afgebroken. Een ambulance heeft de bestuurder met onbe kende verwondingen naar het ziekenhuis ge bracht. Een bergingsbe drijf heeft de bestelauto weggesleept. KAMPERLAND Noord-Bevelandse man telzorgers en vrijwilli gers kunnen donderdag 29 november hun bui ken vol eten tijdens een 'bedankdiner' van de ge meente Noord-Beve land. In het Casem- broothuis in Kamper land begint om 18.00 uur het buffet waarmee de gemeente haar inwo ners wil bedanken voor de vrijwillige zorg die zij leveren. Aanmelden kan tot vrij dag 23 november via info@noord-beveland.nl of door te bellen met het Steunpunt Vrijwilli gerswerk en Mantelzorg via 14 0113. Dag klaver, Ondine van der Vleuten Vlissingen - Peter Meininger Ab van der Sluis Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 30