Toont e laae Walviskaak gerestaureerd Celstraf geëist voor mishandelen Zeeuw 2 WILLEM VAN DAM Column v Hoe zat dat ook alweer met Thierry Aartsen? In een portret dat BN/De Stem een paar maanden geleden van hem schetste, werd hij afgeschilderd als een getapte jongen. In de Bredase kroegen is hij een graag geziene gast. In het NAC-stadion staat hij zij aan zij met de harde kern zijn duppie hartstochtelijk aan te moedigen. In carnavalstijd loopt hij vooraan in de polonaise en hij mag graag een moppie van Mari- anne Weber en andere vertolkers van het Nederlandse levenslied horen. het van gemeenteraadslid tot Ka merlid schopte. Zijn entree in de landelijke politiek verliep niet ge heel geruisloos, want Thierry had een paar domme tweets verstuurd. In één ervan werd Sylvana Simons (u weet wel, van de pietenoorlog en van nog veel meer) zwart ge maakt. In een andere tweet had hij zich beklaagd over de vertraging die hij had opgelopen omdat een zelfmoordenaar de euvele moed had gehad zich voor de trein te werpen waarin onze Thierry reisde. Aartsen naderhand toe. Hij nes telde zich in de Kamerbankjes en haalde vorige week opnieuw de publiciteit. Dit keer omdat hij de mening verkondigde dat deftige orkesten, operagezelschappen en andere beoefenaren van de 'hogere kunst' een toontje lager moeten zingen en een deel van hun subsi dies moeten afstaan aan de 'volks cultuur'. 'Foei', brieste de kunstelite. Maar in menig clublokaaltje werd Thierry op het schild gehesen. 'Zo'ne goeie hebben wij nog niet gehad', hosten ook de Zeeuwse krulbollers, ringrijders, wipschut- ters en horlepiepdansers. lid Aartsen zal zélf een toontje la ger moeten zingen; zijn opvattin gen vinden in de Tweede Kamer nauwelijks weerklank. Er rest hem waarschijnlijk weinig anders dan een troostrijk moppie van Mari- anne Weber op te zetten. In menig clublokaaltje werd Thierry op het schild gehesen DESTELLING Vandaag: Spruitjes zijn lekker Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters INVALLEN BIJ W LEbEN MOTORCLUB Drie gewonden bij ongeval in Sluiskiltunnel Oud-wethouder Leo Luitwieler overleden Lijnbus en auto botsen op elkaar Het dagelijks bestuur van de ge meente wil de kaak laten reinigen en conserveren. Het vroeg archeo loog Bernard Meijlink en archivaris Peter Blom onderzoek te doen hoe bijzonder het bot is. Meijlink meldt dat eeuwen geleden vaker als waar schuwing botten 'van zo'n grote reus' werden opgehangen aan een stadhuis of ander gebouw. Zover hij kan nagaan is de Veerse kaak de laatste die herinnert aan dat ge bruik. De Rijksdienst van het Cul tureel Erfgoed vindt daarom dat ze een grote cultuurhistorische en historische waarde heeft. In de zeventiende eeuw vormde Veere een zogenaamde Kamer van de Noordse Compagnie die zich richtte op de Groenlandse walvis vaart. Na het failliet in 1640 zette de walvisvaart vanuit Veere zich meer in particuliere vorm voort. „De kaak staat dus ook symbool voor de stoere walvisvaart van de stad en heeft hierdoor een hoge cultuurhis torische waarde", aldus het dage lijks bestuur van Veere. Jacht Meijlink stelde ook vast dat in 1618, precies vierhonderd jaar geleden, de eerste walvisvaarder vanuit Veere vertrok op jacht naar deze zoogdieren. De kaak is dringend aan een op knapbeurt toe, omdat ze is aange tast door mossen. Het bedrijf A.C. Rijken uit Koudekerke kan die schoonmaak uitvoeren, maar heeft daar wel zes maanden voor nodig. Het neemt zoveel tijd in beslag om dat de kaak geïmpregneerd moet worden met epoxy, een langdurig proces. Het college trekt 3340 euro uit voor dat schoonmaken en con serveren. Wegens mishandeling van een Zeeuw is gisteren voor de rechtbank in Dordrecht tegen twee neven tien en acht maanden onvoorwaardelijke gevangenisstraf geëist. Daarnaast wil de officier van jus titie dat ze een voorwaardelijke straf van respectievelijk vijf en zes maan den krijgen. Een conflict tussen Dordtenaar A. F. (51) en zijn ex met haar nieuwe man uit Zeeland kwam op 7 augus tus tot een explosie. Het drietal ont moette elkaar die dag voor een rechtszitting over de omgangsrege ling voor hun dochter. Al in de wachtruimte van de rechtbank vie len klappen. Buiten kwam het tot een nieuw treffen nadat F. zijn neef E. F. (51) er bij had gehaald. De twee neven raakten in gevecht met de Zeeuw: een grote man met rasta- haar. Terwijl F. de Zeeuw met zijn dreadlocks om een boom gewikkeld vasthield, sloeg en schopte de neef het slachtoffer. De neven verklaar den dat de Zeeuw een vuurwapen had getrokken en dat A. F. het uit zijn handen had geslagen. Het slachtoffer en de ex-vrouw beweer den dat F. het pistool uit zijn broek zak haalde en op de Zeeuw richtte. Uitspraak over twee weken. 3 dagen naar Groningen en de Waddenzee incl. leuke extra's donderdag 22 november 2018 Affijn, een populaire jongen, die Dom, dom, dom, gaf Thierry En toen? Toen niks. VVD-Kamer- Reageer op pzc.nl Gisteren: Ik zou wel nieuwe buren willen 730 reacties WAT IS MT TOCH» HENK? BIJ BE K.IENCLUB HEBBEN WE NOOIT PROBLEMEN SLUISKIL Bij een een ongeval in de Sluiskiltunnel zijn giste ren drie gewonden geval len. Twee auto's kwamen met elkaar in botsing. De tunnel was enige tijd in beide richtingen afgeslo ten. Het verkeer werd omgeleid over de brug van Sluiskil. Het ongeval gebeurde even voor 16.00 uur op de rijbaan in de richting van België. Twee van de drie gewonden zijn naar het ziekenhuis gebracht. MIDDELBURG De Middelburgse oud wethouder Leo Luitwieler is overleden. Hij was twintig jaar lang raadslid in Middelburg en zat daarna drie jaar als wet houder. Leo Luitwieler kwam in 1982 in de raad voor de toenmalige lijst SGP/RFP/GPV. In 1997 sloot hij zich aan bij RFP/GPV die in 2000 op gingen in de Christen- Unie. Van 2002-2005 zat hij in het college in Mid delburg. In overlijdensadvertenties van de gemeente Middel burg en de Christenunie worden zijn inzet, des kundigheid en betrokken heid geroemd. In 2004 werd Luitwieler benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. GRIJPSKERKE Een lijnbus van Connex- xion en een auto zijn gisterochtend bij Grijps- kerke op elkaar gebotst. Er ontstond een flinke ravage. Het ongeval vond om 08.45 uur plaats op de Middel- burgseweg bij de Pop- pendamseweg. De auto en de bus klapten door onbekende oorzaak op elkaar. De auto kwam in de sloot tot stilstand. Bergingsbedrijf Kuzee sleepte de auto weg. In de bus, die onderweg was naar station Middel burg, zaten ongeveer tien passagiers. Ze stapten over in een an dere bus. De walviskaak aan de gevel van de Campveerse Toren in Veere is een bijzonder monument. Ze is minimaal 275 jaar oud en hangt daar als waarschuwing aan stadsbestuurders dat het volk het voor het zeggen heeft. Emile Calon Veere Robin Nanninga Dordrecht De walviskaak aan de Campveerse Toren in Veere. foto ruben oreel Hotel Waddenweelde hoteldeal I dagelijks tot 23:00 uur 088-0331506 2 overnachtingen incl. ontbijtbuffet Lokaal welkomstdrankje met nootjes 1 x 3-gangenmenu t.w.v. 27,50 p.p. Stadswandeling door Groningen S Tip: dagje naar Schiermonnikoog

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 2