TeamNL L J<3 In de hotseat 22 KALENDER SCHAATSEN WERELDBEKER T0MAK0MAI Onder lastige omstandigheden wordt dit weekeinde in Japan de tweede wereldbekerwedstrijd verreden op het buitenijs van Tomakomai. Hoe moeten schaatsers daarmee omgaan? Het sleutelwoord: loslaten. 999 Hockey, Champions Tr. (v) t/m 25 november Schaatsen, World Cup 23 t/m 25 november Autosport, GP Abu Dhabi 25 november Veldrijden, Wereldbeker 25 november Afgelopen weekeinde won veldrijdster Lucinda Brand haar eerste wereldbekerwedstrijd. Lukt het haar om zondag ook te winnen in Koksijde? BEKIjK DE COMPLETE KALENDER OP EAMNL.ORG Vrij massaal delen de schaatsers momenteel winterkiekjes vanuit Tomakomai, waar de sneeuw van de onlangs geopende baan geveegd moet worden en de omgeving wit is. Allemaal zullen ze in de uren voor hun race de weerberichten bestuderen en met extra aandacht hun rondjes rijden. Toch gaan we op sommige afstanden verrassende uitslagen zien, verwacht Jan Bos. In de jaren 90 werd zo ongeveer de helft van de wedstrijden nog buiten gereden. Bos, wereldkampi oen sprint in 1998, zag destijds be paalde schaatsers buiten boven ko men drijven. „Zeker op de rooo meter waren er heel veel wisselin gen. De één was goed buiten, de ander binnen. Nu zie ik steeds va ker dezelfde types goed rijden. Ze hoeven natuurlijk in principe ook alleen nog maar binnen uit de voeten te kunnen. Ik verwacht daarom zeker dat sommige mannen of vrouwen door het ijs zakken dit weekeinde." Bos stond bekend om zijn fabel achtige techniek en kon die naar ei gen zeggen ook prima aanpassen aan de omstandigheden buiten. Toch schuift hij de Noor Havard Lorentzen en de Rus Pavel Koe- lizjnikov naar voren voor de 500 meter. „Zware bommen met massa, die kunnen wel tegen de wind in beuken." Windvlagen En dan gaat het niet alleen om de tegenwind, doceert Bos. „Op bui tenijs is het net of iemand constant tegen je aanduwt. Dan weer van links, dan van rechts, van voren, of van achteren. Door de windvlagen wordt een schaatser continu uit balans gebracht en daarom moet de lichaamshouding constant wor den aangepast. De balans is anders. Ja, schaatsen op buitenijs... Dat kan heel mooi zijn als het goed gaat, maar ook heel rot aanvoelen." Het WK allround op de Coolste Baan in Amsterdam onder epische omstandigheden en op ribbelig ijs ligt nog vers in het geheugen. Deze winter telt de kalender twee week einden in de buitenlucht: half ja nuari de EK allround en sprint in Collalbo en van morgen tot en met zondag de wereldbekerwedstrijd in Tomakomai. De meningen zijn verdeeld. Ronald Mulder baalt er extra van dat hij nu ziek is (long ontsteking) omdat hij hier per se bij wilde zijn, Kjeld Nuis ziet er juist enigszins tegenop. Dat laatste kan Marianne Tim mer zich goed voorstellen. Zij he kelt het oneerlijke karakter, omdat niet iedere schaatser onder dezelfde omstandigheden rijdt. Volgens de voormalige sprintster en drievou dig olympisch kampioene is bui- tenschaatsen versus het inmiddels |/dI Robin van Persie omschrijft het in het boek Mooie Cor nog het meest treffend. De aanvoerder van Fey- enoord die als jeugdinternational ooit frontaal botste met Cor Pot, is nu vol lof over zijn stadgenoot. „Cor Pot heeft voor niemand ge heimen. Cor is 67, maar zijn praat jes passen bij een puber." In het door Mayke Wijnen ge schreven boek Mooie Cor, dat van daag uitkomt, gaat Pot overal op in. Zo onthult hij dat hij exact twee dagen na zijn entree als assistent trainer van Dick Advocaat bij Ze nit Sint-Petersburg een relatie krijgt met een 28-jarige paaldanse- res. „Die wordt van mij", zegt Pot in zijn biografie als hij Tonia daar om een paal ziet kronkelen. „Wat een lekker ding. We hadden al snel verkering." Openhartig Maar Pot is ook openhartig over het feit dat de levensgenieter in 2013 lijnrecht tegenover de bloed serieuze trainer Louis van Gaal komt te staan. Met Jong Oranje heeft hij zich geplaatst voor EK 2013 in Israël. Met bondscoach Louis van Gaal is hij al twintig jaar bevriend, maar in de aanloop naar het toernooi gaat het opeens mis. ,,'Cor, jij krijgt al mijn spelers die nog beschikbaar zijn voor Jong Oranje', zegt Van Gaal in Zeist. Ik zei: wat klets jij nou, Louis? Jij krijgt al mijn spelers? De jongens die ik heb geselecteerd voor Jong Oranje vond jij zo goed dat je ze snel bij het Nederlands elftal hebt gehaald. Jij hebt die dus van mij gekregen en die krijg ik nu terug. Als je het zo zegt, is het goed. Zijn autoritaire gedrag overviel me." Jong Oranje wint met 3-2 van Jong Duitsland. Van Gaal is vanuit Azië echter kritisch. „De volgende dag las ik in de media dat Jong Oranje zwak speelde en dat de te genstand ook niet overhield. Was getekend, Louis van Gaal. Ik vond Ik verwacht dat sommigen door het ijs gaan zakken donderdag 22 november 2018 GO TeamNL TeamNL is hét sportteam van Nederland. Wij vertegenwoordigen Nederland 365 dagen per jaar, op het hoogste internationale niveau. Onze reis op weg naar de Olympische en Paralympische Spelen voert ons langs vele toernooien over de hele wereld. Kijk hier waar we deze week onder andere actief zijn en volg ons via teamnltweets, ©teamnlinsta of nEchtTeamNL. Vandaag en zater dag speelt Neder land in de Cham pions Trophy nog tegen Groot-Brit- tannië en China. Op zondag volgt de finale, tussen de nummers 1 en 2 van de voor ronde. Het tweede wereldbeker- weekeinde vindt plaats op het buitenijs van het Japanse Toma- komai. Het Formule 1-circus is neergestreken in de Verenigde Arabi sche Emiraten, waar zondag de Grand Prix van Abu Dhabi wordt verreden. Het is de laatste race van 2018. TeamNL doet het tot nu toe uitstekend in het veldrijden. Zon dag is de wereld bekerwedstrijd in het Belgische Koksijde, met opnieuw kansen voor de Nederlan ders. Buitenijs: je smult ervan of verguist het Pim Bijl Tomakomai 'Van Gaal is geen koning NEDERLANDSE LOTERIJ Heineken Rabobank i®j)kpn Het regent ineens biografieën. Ook Cor Pot (67) heeft er nu eentje. In het boek Mooie Cor vertelt de voormalige coach van Jong Oranje over vrouwen én de breuk met Louis van Gaal. Mikos Gouka Rotterdam - Jan Bos (43)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 22