V'" 'Slikken pijnstillers is in het k 20 Geblesseerde Hakim Ziyech zal worden gemist Door alle aandacht rond het Nederlands elftal sneeuwde het onder: de knieblessure van Hakim Ziyech. Wat mist Ajax tegen NAC en AEK Athene het meest, als de sterspeler ontbreekt? Kort Schorsing O'Neill stapt op bij Ierland Martin O'Neill (66, foto) stopt ermee als bondscoach van de Ierse voetbalploeg. Ook assistent Roy Keane vertrekt. Beide trainers namen het besluit twee dagen nadat Ierland doelpuntloos gelijkspeelde bij Denemarken in de Nations League. De Ieren eindigden met twee punten als laatste in groep 4 van divisie B en degradeerden daardoor naar di visie C. FIFA schorst Rajoo De FIFA heeft een van de leden van de ethi sche commissie geschorst. Tegen Sundra Rajoo loopt in zijn eigen land, Maleisië, een onderzoek door een anticorruptiecommis- sie. Hij is gisteren gearresteerd, maar kort daarna alweer vrijgelaten. „Meneer Rajoo wordt bij verdere activiteiten niet meer be trokken", meldt de FIFA over de zaak. Waarschuwing Guardiola Pep Guardiola (foto) heeft een waarschu wing gekregen van de Engelse voetbalbond. De Spaanse trainer van Manchester City mag zich niet meer uitlaten over scheids- rechtersaanstellingen. Guardiola zette twee weken terug vraagtekens bij de aanstelling van Anthony Taylor als arbiter voor de derby tussen Manchester City en Manchester Uni ted. Taylor is namelijk in Manchester gebo ren. Flitsen Quote van de dag 'Winnen van hem is meer waard dan negen miljoen' Curling Debutant Natuurlijk is het gemis van de ge blesseerde Hakim Ziyech (25) sim pel te vatten in cijfers. Kijk alleen al naar zijn aandeel in de Europese campagne tot nu toe. Twee goals en twee assists. Dat valt op zich nog wel mee. Maar vaak zijn juist an dere cijfers interessanter en spre kender. Daarom: na Dusan Tadic (28) creëerde Ziyech (24) de meeste kansen in de tien Europese wed strijden (inclusief voorrondes) die Ajax dit seizoen speelde. Maar ook: op Luis Suarez na heeft geen speler in de Champions League vaker het vijandelijke doel onder vuur genomen dan Ziyech. Nog voor Edin Dzeko (AS Roma), Harry Kane (Tottenham Hotspur) en Neymar (PSG). Bovendien: Ziyech was vorig jaar, tegen alle beeldvorming in, in de eredivisie de speler met de meeste balveroverin gen. Wat blijkt: dit seizoen scoort hij ook in Europese wedstrijden weer uitstekend op dat vlak: 65. Al leen Lasse Schone (92) pakt van alle Ajacieden meer ballen af. Leuk natuurlijk, al die cijfertjes. Toch zou het kort door de bocht zijn om het gemis van de sterspeler, zaterdag tegen NAC en dinsdag in de cruciale Champions League-uit wedstrijd tegen AEK Athene, op te hangen aan een aantal droge getal len. Juist omdat Ziyech, vooral dit jaar, veel meer een natuurlijke lei der is dan hij hiervoor was. Nee, niet met zijn mond. Voor de spee ches in de kleedkamer en de ge sprekken erbuiten zijn Dusan Tadic en Matthijs de Ligt. t Ziyech is niet het type dat zich verbaal laat gelden. Het zit sowieso niet in zijn karakter Ziyech is niet het type dat zich verbaal laat gelden. Hij heeft er niet zoveel mee en het zit sowieso niet in zijn karakter. Hij toont zijn lei derschap liever met zijn houding op het veld. Een voorbeeld? Dat Ziyech uit bij Bayern München Franck Ribéry uitkapte op de ach terlijn van Ajax, was veel meer dan een voetballend hoogtepuntje. Het was toen in de Allianz Arena hét signaal naar zijn ploeggenoten: hé gasten, niet zo bescheiden doen, wij kunnen hier resultaat halen. Het is ook hoe er in de selectie naar Ziyech wordt gekeken. Na tuurlijk is hij een individualist, maar wel iemand die uit het niets belangrijk kan zijn. Voorbeeld Toch nog maar weer een tekenend voorbeeld: uit tegen Benfica speelde hij niet best, maar gaf hij wél de beslissende pass op doel puntenmaker Tadic. Bovendien: mét Ziyech in de gelederen had Ajax straks in het Olympisch Sta dion van Athene net iets anders naar buiten gelopen als 50.000 Grieken tekeergaan. Populair gezegd heeft Ziyech 'schijt' aan de omstandigheden. Dat straalt automatisch af op de rest. Is het toeval dat Noussair Mazraoui als tandem met Ziyech zo opvalt? Nee, ook de rechtsback voelt zich fijn met Ziyech voor zich. Laatste keer Ondanks zijn tengere gestalte is Ziyech bijna nooit geblesseerd. Nu moet hij dus twee weken toekijken met een knieblessure, die hij in het Marokkaans elftal opliep. De laatste keer dat hij een competitiewed strijd miste? Dat was op de dag dat Feyenoord landskampioen werd. Ajax speelde uit tegen Willem II en Peter Bosz was toen in mei 2017 - vlak voor de Europa League-finale - nog de trainer. Een klein voordeeltje van Zi- yechs afwezigheid is dat David Ne- res eindelijk op zijn favoriete rechtsbuitenpositie kan spelen. De plek waar hij het meeste rende ment heeft. Ook de Braziliaan is een individualist, maar met minder autoriteit dan Ziyech. Nee, Ziyech is niet zomaar te ver vangen. Afgelopen zomer bij het WK voet bal in Rusland namen gemiddeld elf spelers per wedstrijd een ontste kingsremmer vooraf Liefst 726 keer werd er voor een duel in Rusland een ontstekingsremmer voorge schreven. Volgens de Belg Michel D'Hooghe, voorzitter van de medi sche commissie van het WK, waren er zelfs landen bij waar alle 23 selec tiespelers ontstekingsremmers slikten. „Zelfs de derde keeper", zei D'Hooghe tegen Het Nieuwsblad. „Als je hoort dat het zelfs al op jeugdtoernooien van de FIFA wordt genomen, is dat kwalijk." Herman Ram, directeur van de Nederlandse Dopingautoriteit, schrikt niet meteen van de cijfers. De KNVB bracht het een en ander in het verleden ook al eens in kaart, weet ook Ram. „De omvang van het gebruik is groot", zegt Ram. „Het is een voetbalprobleem." Pijnstillers staan niet op de do- pinglij st, normale ontstekingsrem- W Profvoetballers willen in een wedstrijd graag de pijngrens verhogen mers in principe ook niet. Tenzij de hoeveelheden worden overschre den of de manier van toedienen on juist is. Bij het laatste moet je den ken aan direct inspuiten in de ge wrichten, dat wel geoorloofd is, waar het direct in de bloedbaan la ten komen niet is toegestaan. Waarom er geslikt wordt? Spelers willen restklachten na een blessure verminderen of ze willen in een wedstrijd de pijngrens verhogen. „Een cultuur van ontstekings remmers, daar heb ik het moeilijk mee", zegt een verontruste D'Hooghe. Ram: „Voetballen op heel hoog niveau vergt ontzettend veel van een lijf. Pijnstillers staan niet op de dopinglijst en als ontste kingsremmers qua dosering vol doen aan de gestelde voorwaarden, donderdag 22 november 2018 GO VOETBAL VOETBAL VOETBAL De UEFA overweegt de videoscheidsrech- ter (VAR) nog dit seizoen in te voeren in de Champions League. Scheidsrechtersbaas Roberto Rosetti zal volgende week met een aanbeveling komen en mogelijk wordt de VAR daarna actief in de knock-outfase. De FIFA krijgt slechts 100.000 dollar als schadevergoeding in een zaak tegen de cor rupt bevonden oud-bestuursleden José Maria Marin en Juan Angel Napout. De bond eiste 28 miljoen dollar. De rechtbank in New York vond dat niet rechtvaardig, omdat de FIFA vroeg om Amerikaanse interventie 'en zo de slachtofferrol wilde behouden'. Phil Mickelson stuit mor gen in Las Vegas op Tiger Woods in een showduel. De inzet is negen miljoen dollar. I De anticorrup- tie-eenheid in het tennis (TIU) heeft twee Ita lianen langdu rig geschorst wegens match- fixing en an dere overtre dingen van de regels tegen gokpraktijken. Het gaat om Daniele Bracci- ali en Potito Starace. Het Neder landse curling- team (foto) heeft de eerste overwinning bij het EK binnen. Na zeven ne derlagen re kende het team gisteren in Tallinn over tuigend af met Finland: 12-2. I Basketballer Keye van der Vuurst de Vries -16 jaar - kan de jongste de butant ooit worden in Oranje. Hij zit in de selectie voor de duels met Hongarije en Polen. O fi. <0 Ajax zonder z'n Daniël Dwarswaard Amsterdam IM Ml Ml ■mm Ziyech draait weg van Franck Ribéry (Bayern München). In die wedstrijd zou hij de Frans man ook uitkap pen op de achter lijn van Ajax. Dat was veel meer dan een voetbal lend hoogstandje. FOTO'S PRO SHOTS, PIM RAS Tijdens het laatste WK schreven de bondsartsen liefst 726 keer een ontstekingsremmer voor. „Voor sommigen is het een deel van de wedstrijdvoorbereiding." Mikos Gouka Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 20