de baas 4 'Ik weet precies wat ik kwijt ben per maand' 19 Hoeveel verdien je? Verdient Dilys genoeg? een beoordeling te geven. „Het is belangrijk om continu feedback te krijgen op je gedrag en je prestaties, zodat je als medewerker weet hoe je ervoor staat en waaraan je kunt wer ken", zegt Annebeth van Hall, agile- coach bij ING. Bij het 'goede gesprek' praten me dewerker en leidinggevende een paar keer per jaar over resultaten en doe len en bepalen ze samen waar de ge sprekken over gaan. Ze zijn, kortom, gelijkwaardiger dan het traditionele eindgesprek. Het 'losse' karakter is meteen het lastige, merkt Joanne Zwueste, HR- directeur bij Eneco. „De grootste 'Het is belangrijk om continu feedback te krijgen op je gedrag en prestaties' klacht die we krijgen van medewer kers is dat het 'goede gesprek' niet vaak genoeg plaatsvindt. Wat we stimuleren is dat deze gesprekken ook kunnen plaatsvinden in de lift of bij de koffieautomaat. Voor som mige mensen is het wennen dat er niet een afspraak wordt ingepland." Belonen en beoordelen loskoppelen Wawoe: „Door de lonen en het be oordelen los te koppelen gaat dat laatste moment van spanning uit het gesprek. Dat is dan een los traject. Niet op basis van één jaar, maar door lopend wordt er gekeken naar wat ie mand waard is." Bij Randstad krijgen de managers een budget om te verde len over de mensen in zijn of haar team, vertelt Joella van der Windt. „Zo kunnen mensen die uitblinken daarvoor worden beloond." ZO BEOORDEEL JE JE COLLEGA'S „Op het moment heb ik nog geen inkom sten. Ik ben de afgelopen tijd druk bezig geweest met mezelf op de kaart te zetten. Netwerken, een site maken, gesprekken met toekomstige klanten. De ijzers liggen dus in het vuur. Ik ken de inhoud van het werk door en door, alleen moet ik nog bekend raken met de zakelijke kant ervan." „Bruto 3036 euro. Voor 32 uur in de week. Ik zat in schaal 50 van de CAO gehandicaptenzorg. Laatste trede. Ik was blij met wat ik verdiende, maar ik wilde graag wat anders. Vrijheid. Van mijn salaris hield ik netto zo'n 2000 euro over. Ik kon er flink van sparen. Daar heb ik nu weer pro fijt van. Mijn broer verdiende meer dan ik, maar zijn geld was altijd op, tot hij besloot te gaan rei zen. Toen kon hij wél sparen. Het is maar net wat voor motivatie je hebt." „Ik heb goed gespaard. Ik weet precies wat ik kwijt ben per maand. Alles bij elkaar is dat 1200 euro. Inclusief boodschappen. Ik heb mezelf een halfjaar tot driekwart jaar de tijd gegeven om opdrachten en klanten te krijgen. Als het dan tegenzit, ga ik solliciteren, maar daar ga ik niet vanuit." „Tijdens mijn vaste baan vond ik het een sport om te onderhandelen. Binnen de zorgsector kun je proberen te onderhandelen, maar veel ligt vast door de CAO met loonschalen en treden. Het is mij weieens gelukt om een trede erbij te krijgen. Als je goed beargumenteert wat je waard bent, dan is de ander wel overtuigd uiteindelijk, en dat is superleuk. Wat ik sowieso belangrijk vind aan geld, is dat het mij onafhankelijk maakt." HJAas donderdag 22 november 2018 GO -ANNEBETH VAN HALL Het blijft lastig om feed back te geven en vragen. Daarom vier tips om je collega's op de juiste manier te beoordelen. 1. Blijf feitelijk en opbou wend „Feedback geven gaat om het verbeteren van de sa menwerking, niet om frus traties uit te spreken", zegt Annebeth van Hall, agile- coach bij ING. „Daarom is het belangrijk om feedback face-to-face te geven. In de huidige e-mailcultuur zijn we dat minder gewend. Toch is het belangrijk. Bijvoorbeeld: ik zie dat je tijdens de vergadering veel op je telefoon zit, daardoor heb ik het gevoel dat je niet naar me luistert. In plaats van oordelend te zeggen: je bent er niet bij. Het is belangrijk om vanuit jezelf te beginnen." 2. Creëer een veilige om geving Van Hall: „Om elkaar open en eerlijk feedback te geven, moet er vertrouwen in een team zijn. Een ma nier om dit vertrouwen op te bouwen, is bijvoorbeeld door het delen van per soonlijke verhalen. Daar door leer je elkaar beter kennen en begrijpen." 3. Vraag als baas ook feedback „Vraag als leidinggevende ook feedback", zegt Joella van der Windt, HR-direc- teur Randstad Groep Ne derland. „Ik kreeg terug dat het vervelend was als ik 's avonds mail verstuurde. Ik was me daar helemaal niet van bewust. Ook vind ik het belangrijk om te vragen hoe ik iemand verder kan hel pen en dat we goed blijven checken wat iemand be doelt met een uitspraak." 4. Praat niet over elkaar, maar mét elkaar „Ik merk dat veel feedback gaat over efficiënt werken", zegt Merel van der Lei, productontwikkelaar bij Effectory. „Dat het verve lend is dat iemand hard typt of veel vergaderingen aan z'n werkplek doet. Vaak zijn mensen zich hier niet van bewust, totdat ze erop worden geattendeerd." Vandaag: Dilys Derksen (41). Na 13 jaar dienst verband als consulent voor maatschappelijk werk en dienstverlening is ze net voor zichzelf begonnen als coach en sparringpartner voor bedrijven. Wat verdien je? Wat verdiende je bij je vorige baan? Hoe kom je nu rond? m Ben je goed in onderhandelen? BABETTE RIJKHOFF Opleidingsniveau: HBO Functiegroep: Overig Branche: Gezondheidszorg/Welzijn Werkervaring: 14 jaar Volgens het Salariskompas is het gemiddelde sa laris voor Dilys' functie bruto 3281 euro fulltime. „Als je kijkt naar wat ik als maatschappelijk wer ker verdiende, dan had ik een hoog salaris. Ik was blij en ik hoop dat ik in de toekomst mooie opdrachten binnenhaal." Hoe zit het met jouw salaris? intermediair.nl/salariskompas Meedoen met deze rubriek? Stuur een mailtje! werk@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 19