Oorlog op veilinasites <D 1 2 4 5 16 PSYCHOLOGELD Vijf fabels en feiten over de loonkloof Veilingsites zijn voor mij verboden ter rein. Dat heb ik met mezelf afgesproken. Ik krijg een waas voor mijn ogen als ik op zo'n site zit. Voor ik het weet, bied ik fana tiek mee op een avondje onbeperkt spareribs eten in Barneveld. Als vegetariër uit Rotter dam. Of ik heb ineens een dagje horrorpaint- ball 'gewonnen'. Waardoor ik op mijn vrije dag tegen een stelletje verf schietende zombies moet strijden. Die veilingssites triggeren een combinatie van hebzucht en competitiedrang, waardoor ik me er helemaal in kan verliezen. Ik ben dan ook blij dat ik op dit moment niet op zoek ben naar een huis. Steeds meer ma kelaars laten huizenzoekers online tegen elkaar opbieden. De zoveelste truc om de torenhoge huizenprijzen verder op te stuwen. Zo'n open bare veiling verleidt wanhopige huizenzoekers om een hoger bod te plaatsen dan ze zich had den voorgenomen. Misschien zelfs wel dan dat ze zich kunnen permitteren. De makelaar is de lachende derde, want die strijkt meer courtage op. Niet de verkoper. Want tenzij die van plan is om onder een brug te gaan slapen, heeft-ie net zo goed last van de verziekte huizenmarkt. In deze huizenveilingen zitten allerlei psychologi sche trucs verstopt om de prijs op te drijven. Zo spe len ze in op ons kuddege drag. Als we weten dat een huis populair is, wordt het nog aantrekkelijker. Ook maken ze gebruik van onze wil om te winnen: wie het huis niet krijgt, is de loser. En dit alles onder tijdsdruk, lastig om het hoofd koel te houden. In online veilingen zitten allerlei trucs die de prijs opdrijven De wanhoop druipt af van deze huizenveilin gen. Zo volgde ik vorige week - voor deze co lumn - een appartementje in Rotterdam met een vraagprijs van 225.000 euro. Geïntereseer- den hadden een ochtend om te bieden. Om 11 uur - na tien biedingen - stond de prijs op zo'n 240.00 euro. Om 12 uur, toen de termijn ver liep, was dat bedrag al opgelopen tot meer dan 260.000 euro. Toen nog was de biedingsoorlog niet afgelo pen: om te voorkomen dat iemand om één se conde voor 12 uur een ander overbiedt met 100 euro, krijgen alle bieders na het laatste bod nog vijf minuten extra tijd om een nieuw bod te plaatsen. En dat dus telkens opnieuw, totdat er meer dan vijf minuten zijn verstreken. Even voor twaalven werd bod nummer 20 geplaatst. Maar het laatste bod, nummer 48, viel pas om half 2. De prijs was toen opgelopen tot meer dan 275.000 euro. Makelaars die de schaarste op de woning markt op deze manier misbruiken voor hun eigen gewin, zijn onverantwoord bezig. Ze sto ken het vuurtje onder oververhitte markt al leen maar verder op. Om consumenten hier tegen te beschermen, zit er maar één ding op: openbare huizenveilingen per direct verbieden. Aperam Arcelor Mittal ASR Uit een enquête van vakbond FNV blijkt dat mannelijke en vrouwelijke werknemers even vaak onderhandelen over hun loon. Maar of die onderhandelin gen succesvol zijn, is een heel an dere kwestie. Een onderzoek van de Harvard universiteit laat zien dat vrouwen negatiever beoor deeld worden dan mannen als ze proberen te onderhandelen over hun salaris. Van vrouwen wordt verwacht dat ze aardig zijn, en niet zo veeleisend dat ze om meer loon vragen. Ze beginnen dus al met een 1-0 achterstand. Yvonne Benschop, hoogleraar Organizational Behaviour aan de Radboud Universiteit in Nijmegen herkent dit patroon. „Dit heeft al les te maken met genderprocessen. Het is gemakkelijker om mannen te associëren met belangrijke ta ken dan vrouwen", zegt ze. „Daar moeten beoordelaars zich niet al leen bewust van worden, ze moe ten er ook echt iets aan gaan doen." Monic Bührs, onderhandelings trainer en auteur van het boek Strategisch onderhandelen voor vrou wen, merkt dat vrouwelijke werk nemers de neiging hebben in een onderhandelingsgesprek snel af te haken: „Als ze de loonsverhoging aankaarten en hun leidinggevende zegt zoiets als: 'nee, daar kunnen we niet aan beginnen', dan geven ze het meteen op. Soms ook nog met een sorry-dat-ik-het-ge- vraagd-heb blik er achteraan. Ter wijl het daar pas begint." Het beloningsverschil tussen mannen en vrouwen wordt in on derzoeken gecorrigeerd voor ken merken als opleidingsniveau, be roepsniveau, arbeidsduur en werkervaring. In dit onderzoek van het CBS is het beloningsver schil gecorrigeerd door de invloed van twintig algemene kenmerken - waaronder leeftijd, opleiding en soort contract - mee te wegen. Vervolgens is berekend wat het loonverschil zou zijn indien man nen en vrouwen op elk van deze kenmerken hetzelfde zouden scoren. Als vrouwen loonsverhoging aankaarten en hun leidinggevende wil niet, dan geven ze het meteen op Vrouwen werken relatief gezien vaker in sectoren waar de lonen la ger liggen, zoals het onderwijs en de zorg. In de financiële sector werken veel mannen en daar staan hoge salarissen tegenover. Maar of dat de belangrijkste reden is voor het verschil tussen mannen en vrouwen? Peter Hein van Mulli- gen, hoofdeconoom bij het CBS, denkt van niet. „Er is inderdaad een positieve relatie, maar in het onderwijs, waar veel vrouwen werken, zijn de lonen niet uitge sproken laag. In de zorg zijn de sa larissen van het verplegend perso- ln het begin van hun carrière verdienen vrouwen meer, maar mannen halen hen in als vrouwen kinderen krijgen neel wel laag, maar de salarissen van medisch specialisten juist heel hoog. Het grote verschil zit dus niet zozeer in de sector, maar vooral op beroepsniveau." Henk Volberda, hoogleraar Stra tegisch Management aan de Rot terdam School of Management van de Erasmus Universiteit, is het daarmee eens. „Je moet de lonen binnen een sector vergelijken, dan kun je pas echt de gendergap bepa len. Het is namelijk onzinnig om een leidinggevende in de zorg te vergelijken met een leidingge vende in de commerciële sector." Jonge mensen in Nederland zijn steeds hoger opgeleid en het aan tal hoogopgeleiden is onder vrou wen iets hoger dan onder mannen, becijferde het CBS. En dat heeft gevolgen voor de salarissen: jonge vrouwen tot 36 jaar verdienen bij de overheid meer dan hun manne lijke collega's. In 2008 was dat tot 33 jaar. In het bedrijfsleven ligt dat omslagpunt eerder: tot 26 jaar ver dienen vrouwen meer dan man nen. Vanaf 32 jaar wordt het voor deel voor de mannen 'aanzienlijk'. Uit voorgaande vraag blijkt dat de carrières van mannen en vrouwen redelijk gelijk opgaan, en dat vrou wen zelfs voorlopen, tot ze onge veer 30 jaar zijn. Vrouwen gaan va ker in deeltijd werken, ongeacht of ze kinderen hebben, en beginnen in salaris achter te lopen op man nelijke collega's van dezelfde leef tijd, aldus het CBS. Volberda: „In de beginfase van hun carrière ver dienen vrouwen meer, maar man nen maken een inhaalslag als vrouwen kinderen krijgen. Veel vrouwen kiezen voor parttime, terwijl mannen vaak fulltime doorgaan. Mannen die laag zijn opgeleid, halen hoogopgeleide vrouwen nooit meer in, maar mannen die ietsje minder of gelijk zijn opgeleid, doen dat wel." Maar er is hoop, zegt Van Mulli- gen: „We zien in topfuncties waar mensen fulltime werken, een on onderbroken carrière en meer er varing hebben, dat het het aandeel vrouwen gelijk is aan het aandeel mannen." Dat betekent, hoewel het een beetje koffiedik kijken is, dat als jonge mannen bijvoorbeeld besluiten om ook minder te gaan werken, dat invloed heeft. „Ik denk dat vrouwen dan binnen een generatie iets gaan voorlopen op de mannen", aldus de econoom. Neem plaats op de sofa van Irene van den Berg. Zij analyseert iedere week ons econo misch gedrag. Reageren? economie@persgroep.nl O m De roestvrij- staalmaker was de grootste stijger in de MidKap. donderdag 22 november 2018 PC De staalgigant boerde gisteren goed op het Damrak. De olie- en gas maatschappij zat ook in het linker rijtje van de AEX. De verzekeraar was de grootste daler in de AEX. O Waarom mannen meer verdienen dan vrouwen, zo zit het echt Mannen verdienen nog altijd meer dan vrouwen. Minstens zo opmerkelijk is dat de 'loonkloof' de laatste jaren niet of nauwe lijks meer krimpt, aldus het CBS. Hoe komt dat? Priscilla van Agteren Vrouwen vragen minder snel om een loonsverho ging (Niet waar) Vrouwen werken minder uren, dus verdienen ze ook minder (Niet waar) -Yvonne Benschop, hoogleraar 3 Vrouwen werken in sec toren met minder hoge lonen dan mannen (ligt genuanceerd) - Henk Volberda, hoogleraar Vrouwen zijn minder hoogopgeleid dan man nen (Niet waar) De carrière van vrouwen blijft steken zodra ze kin deren krijgen (Waar)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 16