Missionaris begroet met dodelijke pijlenregen EUWS 11 De oer-Hollandse spruit is een ware hype in de Verenigde Staten. De groente wordt daar massaal vermalen tot een ultragezonde smoothie. Ook in ons land is de groente meer sexy dan ooit. Amerikaanse spruitensmoothie m Amerikanen hebben in de gaten dat de groene groentebolletjes uit de Ne derlandse klei een stuk gezonder zijn dan een met bacon en kaas belegde burger. De Brassica-plant, waar on der meer spruitjes aan groeien, is aan de andere kant van de Atlantische Oceaan enorm in opkomst, zegt spruitjesteler Jaap Bos uit Nieuw- Beijerland. „Ze maken er smoothies van. Het is daar echt een hype. Vooral omdat het een gezonde koolsoort is waar weinig calorieën in zitten." Het merendeel van de spruitjes, die vooral worden geteeld op de eilanden Hoeksche Waard, Voorne-Putten en Goeree-Overflakkee, gaat sowieso de grens over. Duitsland is al jaren een groot afnemer en ook andere Euro pese landen hebben de groente lang en breed ontdekt. Maar sinds kort komt de oer-Hollandse groente, die ook door de Amerikanen zelf wordt geteeld, dus ook aan in wereldsteden RECEPT New York, Atlanta en Washington. Dat had niemand jaren geleden kunnen voorspellen, want sinds jaar en dag wijzen kinderen spruiten aan als de meest afschuwelijke groente op aarde. Maar dat imagoprobleem is inmiddels verleden tijd. Ook in Ne derland. Want niet langer worden ze op een heet vuur tot 'pap' gekookt en vervolgens met gekookte aardappe len en vlees op tafel gezet; spruiten zijn sexy en worden vaker dan ooit gewokt, gegrild en gestoomd. De smaak van spruitjes is in de loop der jaren ook veranderd, zegt Johan van Driel, voorzitter van de Land- en Tuinbouworganisatie (LTO) Noord. „Vroeger moest je echt wachten op nachtvorst, om spruiten te kunnen oogsten. Door de kou ma ken de planten extra suiker aan om te overleven, waardoor de spruiten zoe ter worden. Maar nu hebben we ras sen die van zichzelf al zoeter zijn. Daardoor kunnen we langer spruiten oogsten en hebben we bijna het jaar rond spruiten op ons bord." 5Së* Teler Jaap Bos weet er alles van. Twee extra uitzendkrachten heeft hij tus sen augustus en maart op zijn 85 hec taren spruitengrond in de Hoeksche Waard rondlopen. Ze zijn hard nodig om het arbeidsintensieve werk tij dens de lange piekperiode aan te kunnen. Een machine snijdt de plant af, maar mensenhanden moeten de steel in de machine leggen. Daar worden de spruiten verder gesor teerd. De grotere spruiten gaan resoluut naar het buitenland, de kleintjes blij ven binnen de landsgrenzen. Bos: „Kennelijk vinden wij die het lek kerst." Op welke soort de Amerikanen Spruiten zijn qua smaak echt enorm verbeterd V 217000 6000 11000 25.000 29.000 48..000 2010 H 12 13 14 15 16 2017 verzot zijn, weet Bos niet. Wel is het zo dat de Amerikaanse interesse de groente ook in Nederland weer 'kleur' geeft. „Spruiten zijn qua smaak echt enorm verbeterd en dat merkje. Niet alleen bij de Amerika nen, maar ook bij ons in Nederland", zegt Bos. „Je kunt er tegenwoordig alle kanten mee op. Je ziet ze zelfs in de Aziatische keuken. Hopelijk waait de hype vanuit Amerika ook verder naar ons." John Allen Chau (27) betaalde vis sers om zich afgelopen weekend naar het Noord-Sentineleiland te laten varen, waarna hij het laatste stukje zelf per kano aflegde. Ver zou hij niet komen. Eenmaal aan land werd een pijlenregen hem fataal. „Hij werd aangevallen met pijlen, maar bleef wandelen", vertelde een visser aan Indiase media. De vissers zijn aangehouden door de Indiase politie, tegen de inheemse stam zelf zal hoogstwaarschijnlijk geen actie worden ondernomen. De Sentinelezen hebben een nogal aparte status. Al 60.000 jaar bevolken ze het 72 vierkante kilo meter grote paradijselijk ogende ei land, omgeven door koraalriffen en bijna volledig bedekt door mangro ven. Schattingen over de omvang van de stam lopen uiteen van veer tig tot vijfhonderd personen. Maar eigenlijk heeft niemand echt een idee. Contact met de bewoners van het afgelegen eiland in de Golf van Bengalen is op zijn zachtst gezegd schaars. Hun taal en gewoonten zijn een mysterie. Wat wel (bijna) zeker is: ze hebben geen internet, landbouw of vuurwapens. Ver moed wordt dat deze jagers-verza- melaars niet weten hoe ze vuur moeten maken. Ze wachten op een blikseminslag en houden het vuur tje zo lang mogelijk brandend. Hun leven zou nog het beste te vergelij ken met dat van onze voorouders 10.000 jaar geleden. En dat leven bevalt de Sentinelezen prima. De 'begroeting' die Chau ten deel viel, is hun gebruikelijke ritu eel wanneer bezoekers hun eiland betreden. In 2006 werden twee vis sers gedood die iets te dicht in de buurt kwamen. Een helikopter die na de tsunami in 2004 eventuele overlevenden wilde helpen, werd eveneens op een regen van pijlen getrakteerd. Op dat moment had de Indiase overheid alle pogingen om contact te maken al gestaakt. Vanaf 1967 probeerde India de eilandbewoners te paaien met cadeaus, zonder veel succes. Aan een expeditie van National Geographic in 1974 hielden de Sentinelezen onder meer een kleine plastic auto, een pop, kokos noten en pannen over. Hun ant woord? Pijlen! De regisseur van de beoogde documentaire werd in zijn dij getroffen. Inmiddels wordt het eiland met rust gelaten. Sterker nog: bezoek aan het eiland is verboden. En dat is wel zo verstandig, volgens de orga nisatie Survival International, die de Sentinelezen de meest geïso leerde stam ter wereld noemt. „Ze zijn de kwetsbaarste gemeenschap op deze planeet, staan machteloos tegen ziektes als griep of mazelen. De kans dat ze uitgeroeid zullen worden door een epidemie, is heel groot." Nog een reden dus, om met een grote boog om dit bijzondere eiland heen te varen. donderdag 22 november 2018 GO So happy met onze sexy spruitjes Bas Boerma Nieuw-Beijerland Een voor Amerika nen paradijselijke akker in Nieuw-Beijer land staat vol met heerlijke spruitjes. FOTO QPHOTO Wil je weten wat een Ameri kaan met zijn Hollandse spruiten doet? Haal dan on derstaande ingrediënten in huis en gooi ze in de blender. Spruiten: 60 gram (slechts korte tijd koken of roer bakken) Banaan: 1 stuk Magere yoghurt: 150 ml Ijsblokjes: 4 stuks Honing: 1 eetlepel. Jaap Bos, teler Export spruitjes Nederland naar VS in kg 1,68 min 0,55 min Een Amerikaanse missionaris die de inheemse bevolking van een Indiaas eiland had willen be keren tot het christendom, is di rect bij aankomst gedood. Hij is niet het eerste slachtoffer van de Sentinelezen, de meest geïsoleerde stam ter wereld. Tim Niemantsverdriet Rotterdam Niemand weet precies hoeveel Sentinelezen op hun eiland leven, maar het zijn er waarschijnlijk hooguit 500.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11