Condooms testen op Utrecht CS Energieleveranciers zijn veel minder groen dan ze zelf beweren Toilet in cafés schoner dan in ziekenhuizen 9 Wegwezen!l INPAKKEN OF DOE JU IETS AAN DOE IK IETS UIT, poli's van de Gemeentelijk Ge zondheidsdiensten (GGD's). Van de heteroseksuele mannen en vrou wen gaf slechts 27 procent aan een condoom te gebruiken bij het meest recente sekscontact met een losse partner. Het aantal gevonden soa's steeg ook juist flink onder he teromannen: van nog geen 14 pro cent in 2013 naar bijna 20 procent in 2017. Bij vrouwen ging het in die periode van ruim 23 procent naar ruim 16 procent. Druiper Waar mensen met soa's in de prak tijk last van krijgen? „Van soa's kun je last krijgen door bijvoorbeeld een druiper of een herpesinfectie. Dat komt neer op een soort koortslip beneden en dat is echt heel pijnlijk bij plassen en bewegen", licht arts Bos toe. „Maar sommige soa's uiten zich niet meteen en daar kom je dan pas jaren laten achter, als je wat ou der bent en bijvoorbeeld een kin derwens krijgt die niet in vervul ling gaat." Zij benadrukt dat je als gevolg van een soa 'in een heel ver velend vruchtbaarheidstra ject terecht kunt komen dat had kunnen worden voor komen met condoomge bruik'. Aids Nederland mogen geloven is het zelfs de eerste winkel ter we reld met een heuse paskamer waar je zelf condooms kunt tes ten. Volgens condoomexpert Kalja van der Linden, bekend van Con- domerie, een condoomspeciaal zaak in Amsterdam, bestaan er veel misverstanden over con dooms. „Voor veel mensen is het bijvoorbeeld een eyeopener dat het meer om de breedte van de penis gaat, dan om de lengte." Zo legt de condoomkenner uit wat de maat van een gemiddeld con doom is. „De meeste condooms zijn 53 millimeter breed. Dat past bij een penis met een omtrek van 12 centimeter." Dat kun je thuis opmeten, bijvoorbeeld door tij dens een erectie een touwtje om de penis te doen en dat langs een centimeter te leggen. „En dat moet je meten bij de buik, niet aan de top." Maar tot 25 november kun je daarvoor ook in de pop-up store op Utrecht Centraal Station terecht. „Je kunt hier een condoom omdoen om te passen", verklaart Van der Linden. „Vergelijk het met een spijkerbroek, als die te strak zit, kom je er niet in en dat zit echt niet lekker. Als van een broek de pijpen te lang zijn, kun je die al tijd nog opstropen." De afgelopen jaren is het condoomgebruik sterk afgenomen. Onder seksueel ac tieve jongeren van ruim 80 pro cent in 2009 naar 55 procent vorig jaar. Van de volwassenen met een losse partner of onenightstand gebruikt 5 op de 10 mannen en 4 op de 10 vrouwen geen condoom. In de 'try before youfly shop', die ook een webvariant heeft, zijn condooms te krijgen in alle soor ten en maten. Dat blijkt uit onderzoek van de Consumentenbond, Greenpeace, Natuur Milieu en WISE naar de duurzaamheid van energieleve ranciers. Bijna twee derde van de Nederlanders heeft een contract voor groene stroom, maar in Ne derland wordt nog geen 14 procent van de elektriciteit opgewekt uit duurzame bronnen. Vooral aan be drijven, scholen en ziekenhuizen leveren energiebedrijven nog veel grijze stroom, constateerden de vier organisaties. Zij namen de in- t Met de productie van duurzame energie loopt ons land niet voorop vesteringen, inkoop en levering van 54 stroomleveranciers in Ne derland onder de loep. „Consu menten worden door energie maatschappijen verleid met recla mespotjes vol natuur, groene wei den, windmolens en zonnepane len", zegt woordvoerder Casper Schrijver van Natuur Milieu. „Zij verwachten dat ze met hun keuze voor een groene energieleverancier bijdragen aan een duurzame ener gievoorziening. Dat bedrijven bui ten het zicht van consumenten vooral stroom uit fossiele bronnen leveren, vinden wij daarom mislei dend. Het gemak waarmee leve ranciers vervuilende stroom door schuiven van de particuliere naar de zakelijke markt geeft te den ken." Als het gaat om productie van duurzame energie, loopt Neder land - met 23,8 procent - niet be paald voorop. Het gemiddelde in de EU is 17 procent. De verduurza ming van energievoorziening in Nederland kan alleen een vlucht nemen als ook zakelijke klanten, zoals scholen, eisen gaan stellen aan hun stroomleveranciers, stel len de organisaties. Ranglijst De grote energieleveranciers heb ben wel stappen vooruit gezet, blijkt uit hun onderzoek. Op de ranglijst voor consumenten vielen Nuon, Essent en ENGIE vorig jaar nog in de categorie 'vervuilers', nu behoren ze tot de middenmoot. Met name Nuon maakt een grote sprong dankzij investeringen in duurzame energieopwekking. De zakelijke ranglijst laat dus echter nog een heel ander beeld zien. De grote energiebedrijven scoren daar een onvoldoende, omdat ze voor hun zakelijke klanten vooral grijze stroom inkopen of opwekken. Elf consumentenleveranciers scoren op de ranglijst een 8 of meer voor duurzaamheid. Zij produce ren zelf duurzaam opgewekte stroom of kopen deze direct in bij de bron. Groene voorlopers zijn onder andere easyEnergy, Qur- rent, Vandebron en Greenchoice. Energiebedrijf Delta is een van de minst groene energieleveranciers op de nieuwe ranglijst. Onderzoekers van vakmagazine Service Management en groothan del in hygiëne Facility Trade Group onderzochten afgelopen maanden steekproefsgewijs 150 toiletten in winkels, ziekenhui zen, horeca-gelegenheden, scho len, bioscopen, sportcomplexen en andere openbare gelegenhe den. Wat blijkt? In de horeca hebben Nederlanders de grootste kans om een schoon toilet aan te treffen. Bijna één op de twee (49 procent) wc's is op orde. Ziekenhuizen vol gen op plek twee met 42 procent. Daarna komt de categorie 'open bare gebouwen' (onder meer stadhuizen, bioscopen en biblio theken) met 36 procent. Ook win kels en warenhuizen eindigen op dat percentage. Al met al is slechts 41 procent van de bezochte toilet ten schoon. Hoewel een minder heid, is dat het hoogste percentage in vijfjaar tijd. In 2023 waren nog geen 3 op de 10 toiletten (29 pro cent) goed onderhouden, twee jaar terug 38 procent. Dienstverlening „Helaas blijft de hygiëne in veel openbare toiletten te wensen overlaten", zegt Ronald Bruins, hoofdredacteur van Service Ma nagement. Hij ziet echter positieve punten. „In de horeca is sprake van een duidelijke verbetering. Veel ondernemers zien schone toiletten als onderdeel van hun dienstverlening." Ook in tankstations zien de wc's er steeds beter uit. „De tijd dat je in een ranzig toilet onder een anti-drugslamp je behoefte moest doen, is voorbij", stelt Bruins. Het schoonste toilet werd dit jaar aangetroffen in het Delftse Reinier de Graaf ziekenhuis. dinsdag 20 november 2018 GO Dit is Erik. Hij hoeft niet veilig te vrijen, want hij kent niemand met Aicls. Denk na.Vrij veilig 1990 1995 De overheidscam pagne voor veilig vrijen ging met haar tijd mee en liet aan duidelijkheid niets te wensen over. In 2011 kwam er een eind aan. ILLUSTRATIES STICHTING SOA 1999 1997 Chlamyd Condooms trouwe (Lwri j Vfti*,of ik vkij 1995 Op Utrecht Centraal Station opent vandaag een pop-up con doomwinkel waar je zelf con dooms kunt passen. Als we Soa Kijk op de site bij /video De vrij veilig-campagne door de jaren heen. Het energieaanbod in Neder land verduurzaamt slechts mondjesmaat. Energiebedrij ven die zich voordoen als groen, leveren vooral aan zake lijke afnemers volop grijze stroom. Annemieke van Dongen Amsterdam Openbare toiletten blijven een broeinest van bacteriën. Slechts vier op de tien wc's krijgen het predicaat schoon in het Nationaal Toiletonderzoek 2018. Wél stijgt het aantal hy giënische toiletten langzaam. David Bremmer Alphen aan den Rijn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9