OZCAN AKYOL i Journalist niet meer naar studio vanwege dreiging 6 Column Het platform Vice ver spreidde gisteren een film pje van de sinterklaasin tocht in Eindhoven, waar PSV- hooligans in een grote massa te genstanders van Zwarte Piet inti mideerden, bekogelden met eieren en van alles toewensten. Een kale man en zijn kornuiten zijn zichtbaar in beeld. Ze roepen 'stinkhoer', 'slet', 'vuile bolletjes slikkers' en 'hoer van de zwarten', terwijl de politie lijdzaam staat toe te kijken, bevreesd voor eventuele escalatie, maar dan in de vorm van fysiek geweld. Een dag later reageerde Mark Rutte, nog steeds doodmoe van de discussie, met de woorden dat 'de asocialen die zich afgelopen zater dag hebben laten zien het voor ie dereen verpesten, zeker voor de kinderen'. minister-president hoopte, moet zich tamelijk bekocht hebben ge voeld, om maar niet te zeggen dat diens reactie, met alles wat hij heeft kunnen zien en horen, rond uit ontluisterend was. Rutte bewees geen premier van alle Nederlanders te zijn, maar vooral ie mand die met twee maten meet, om een deel van de conser vatieve achter ban niet tegen de borst te stuiten. Hij kan het ideologisch best oneens zijn met de activisten die tégen Zwarte Piet demonstreren, maar hij zou te allen tijde racisme moeten veroordelen - ondubbel zinnig. In plaats daarvan koos hij voor nietszeggende platitudes, in de vorm van: 'Dit is een kinder feest. Doe even rustig.' Het punt is dat de PSV-hooli- gans juist niet rustig deden. En alsof hun uitingen en handelingen niet erg genoeg waren, hadden sommigen ook nog hun kinderen meegenomen, die vergiftigd wer den door vreemdelingenhaat en schuttingtaai van hun ouders. Maar daar horen we de premier niet over. In Eindhoven hadden niet twee partijen schuld, het waren puur de hooligans die andersdenkenden op een driftige en destructieve manier de stad uit wilden jagen, en daar waren ze nog trots op ook, gezien alle high fives die werden uitgedeeld. Jan. Hij mocht een dag later aan Omroep Brabant zijn verhaal ver tellen. Hij verklaarde: „Ik heb niets fout gedaan, want schelden mag." Als er mensen zijn die volgend jaar een beroep op hun democratisch recht willen doen, zal ]an zich op precies dezelfde wijze tegen hen verzetten. De ethica van Jan is niet zo vreemd. Hij is immers onderdaan van een premier die goed en fout niet durft te benoemen. Rutte bewees vooral iemand te zijn die met twee maten meet Gisteravond werd hij noodge dwongen geïnterviewd via een verbinding met de studio van De Telegraaf. De misdaadverslaggever van De Telegraaf en maker van ver scheidene televisieprogramma's wordt al sinds december beveiligd door de Dienst Koninklijke en Di plomatieke Beveiliging (DKDB), vanwege zeer ernstige dreiging uit het criminele milieu. Nu vindt de Amsterdamse 'drie hoek' van burgemeester Femke Halsema, hoofdofficier van justitie Nicole Zandee en politiechef Pie- ter-Jaap Aalbersberg het risico te groot dat tijdens een uitzending van RTL Boulevard een aanslag wordt gepleegd op de studio mid den in de Amsterdamse binnen stad. Dat de uitzending elke dag op hetzelfde tijdstip is, speelt mee. Teleurgesteld De journalist baalt er stevig van dat hij uit de studio wordt ge weerd. „Ik ben zeer teleurgesteld. Ik begrijp dat dit de consequentie kan zijn als er bepaalde dreiging is, maar ik vind dit het slechtst denk bare signaal aan het criminele mi lieu", zegt Van den Heuvel. „Deze stap is niet ingegeven doordat ik dit graag wil of doordat RTL dit graag wil, maar dit is op dwingend aangeven van de over heid. Tot op heden is alles in het werk gesteld om me mijn werk als journalist te laten blijven doen, maar het is jammer dat een be langrijk platform voor mij nu een stuk moeilijker te bereiken valt." De misdaadjournalist hoopt dat de maatregel van korte duur is. „Dit is precies wat criminelen be ogen. Dit is een nederlaag voor de genen die in woord belijden dat journalisten hun werk moeten kunnen doen. Het is ook een ne derlaag voor de journalistiek." Over details van de dreiging wil de journalist noch de overheid mededelingen doen. Overigens is Van den Heuvel zeer te spreken over de wijze waarop de DKDB hem nu al bijna een jaar voortdurend beveiligt. „De DKDB doet echt wat het kan en legt er veel eer in me mijn werk te laten doen. Des te vervelender is het dat ik nu toch beperkt word in mijn functioneren." De woordvoerder van 'de drie hoek' wil maar summier reageren. „Vanwege een dreiging kan Van den Heuvel niet fysiek aanwezig zijn. Dit is door de driehoek van Amsterdam besloten en voor de uitvoering hiervan is overleg ge voerd met RTL en Van den Heuvel." Burgemeester Halsema bena drukt dat de beslissing 'met de grootst mogelijke tegenzin is ge nomen', maar dat 'de risico's voor de bevolking te groot zouden zijn' als niet was ingegrepen. Nederlandse ondernemers voelen zich gehinderd door de overheid, in plaats van geholpen. De vele regels waaraan ze moeten voldoen, remmen hun groei. Uit onderzoek van de Ondernemer blijkt dat veel ondernemers genoeg mogelijkheden zien om door te groeien, maar ze lopen wel tegen een paar structurele problemen aan. 22 procent geeft aan over te weinig financiële middelen te be schikken om alle plannen waar te maken. Maar ook regelgeving is een grote groeistopper. Van de duizend ondervraagde ondernemers zegt ruim een kwart dat er veel regels zijn die hun groei in de weg zitten. De ondernemers zeggen last te hebben van het feit dat er veel nieuwe wetten bijkomen of dat wet- en regelgeving telkens veran dert. Ook zijn ze veel tijd en energie kwijt aan het invullen van het bij behorende papierwerk. „Nederland is het land van de stoplichten en te veel regelgeving", verklaart een van de respondenten. Dit voorjaar maakte het kabinet bekend dat ondernemers, met name in het midden- en kleinbe drijf, vaker betrokken worden bij Vlak voor de opening van onze zaak veranderden de spelregels ineens regelgeving in hun sector. Twee weken geleden constateerde de commissie voor Economische Za ken en Klimaat (EZK) van de Tweede Kamer zélf dat onderne mers weinig tot niets merken van de goedbedoelde initiatieven van de overheid. Viswinkel The Seafood Shop in Amsterdam heeft aan den lijve on dervonden hoe lastig de regeltjes het ondernemers kunnen maken. The Seafood Shop moet van de ge meente sluiten omdat de vis er niet alleen wordt gebakken, maar er ook plek is ingeruimd om de vis te nut tigen. Dat mag niet, volgens de ver gunning. Pepijn de Visscher, mede-eige naar van de viswinkel, voelt zich 'gepakt' door Amsterdam: „Terwijl we de opening aan het voorberei den waren, veranderden de spelre gels opeens. We hadden investerin gen gedaan en personeel aangeno men en dan krijg je opeens te horen dat wat je doet, niet meer mag. Daar kunnen we geen bedrijf op bou wen." Ook Jacco Vonhof, sinds septem ber de nieuwe voorzitter van MKB- Nederland, ziet hoe ondernemers worden belemmerd. Nederland loopt achter als het gaat om het ver minderen van de regeldruk voor ondernemers, zo stelt hij. „Een aan tal jaren terug was Nederland juist nummer één in het terugdringen van regeldruk. Nu blijkt uit onder zoek van de Oeso (Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling), dat we zijn inge haald door de omringende landen. De regels worden in de uitvoering nogal eens te complex, waardoor ondernemers gebrek aan vertrou wen voelen van de overheid." Berg papier Met de toename van het aantal in stanties en toezichthouders moe ten ondernemers zich dagelijks door een berg papier worstelen. Vonhof: „Terwijl ondernemers na tuurlijk liever tijd aan hun bedrijf, klanten en personeel besteden." Om te voorkomen dat een regel een blok aan het been van de on dernemer wordt, moet volgens de mkb-voorzitter elke ingrijpende wet van tevoren getoetst worden door de ondernemers. „Elke keer moet worden nagegaan: zit een voorgestelde regel mkb'ers niet on evenredig in de weg? Wat is de waarschijnlijke uitwerking op kleine bedrijven?" dinsdag 20 november 2018 GO @OzcanAkyoi Schelden ledereen die op dat moment op enig moreel leiderschap van de Eén van die rouwdouwers was John van den Heuvel bij RTL Boulevard. Hij mag nu niet meer naar de live-uitzending, fotoanp Misdaadjournalist John van den Heuvel mag vanwege de drei ging van een aanslag door cri minelen voorlopig niet meer aanschuiven in de live-uitzen ding van RTL Boulevard vanuit de studio aan het Leidseplein. Paul Vugts Amsterdam Bedrijfsleven baalt van regels Priscilla van Agteren Den Haag - Pepijn de Visscher, winkelier The Seafood Shop struikelde over nieuwe regels. FOTO CARLY WOLLAERT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 6