Wat moet je dan? Een Pietenwet? B 99.- 4 dagen Sauerland 5 Spaanse kerk erkent misbruik „De roetveegpiet heeft alles in zich om de Piet van ons allemaal te worden. Hij is de triomf van de polder." „Dit hoort niet in onze samenleving. Wangedrag, gooien met dingen, daar treedt de politie altijd tegen op." Zouden Sinterklaas en al zijn hulpsinterklazen de wanhoop al nabij zijn? Hoe voelden zij zich afgelopen weekend, toen ze op hun schimmel door de straten van Zaandam, Leeuwarden, Rot terdam of Eindhoven hobbel den? Links demonstranten tegen Zwarte Piet, rechts de woe dende, soms bijna schuimbek kende propieters. En daar tussenin die lieve, schattige kindjes, hun hartjes vol verwachting, voor wie je het als goedwillende Sint toch allemaal doet. Maar of het bestaan van goedheiligman nog leuk is, ont spannend? Hmm. Samenleving moet het zelf oplossen, zonder politici en rechters Eerst was de pietendiscussie vooral iets om de sfeer op het verjaardagsfeestje van ome Theo eens goed mee te vergallen, nu lijken de heftige emoties zich als een olievlek te verplaatsen naar de optochten in het land. In Eindhoven werd door verslagge vers zelfs melding gemaakt van puur racistische uitbarstingen als Vuile kutneger' en 'kruip een boom in'. Is dit het moment dat er ie mand moet ingrijpen, de pre mier bijvoorbeeld? Rutte sprak gisterochtend in ferme bewoor dingen, zonder partij te kiezen voor of tegen Zwarte Piet. Som mige mensen storen zich aan het op het oog wat nonchalante standpunt van de premier, als het aankomt op de pietendiscus sie. Zwarte Piet is geen staats- aangelegenheid, maar iets van het volk, zegt Rutte altijd. Volgens de wijze mannen die deze krant sprak, heeft de minis ter-president daarin grotendeels gelijk. „Dit is niet iets waar de politiek iets aan moet doen", oordeelt Frits Korthals Altes (87), minister van staat en pro minent VVD-lid. „Dit vraagt om een maatschappelijk gesprek." Maar een beetje moreel leider schap, de samenleving leiden naar een vreedzame oplossing, dat is toch niet te veel gevraagd? „Volgens mij deed hij dat maan dag ook gewoon", vindt Wim Voermans, hoogleraar staats- en bestuursrecht aan de Universi teit Leiden. „En in feite kan hij niet zoveel meer doen." Keuze Roel Schutgens, hoogleraar alge mene rechtswetenschappen aan de Radboud Universiteit in Nij megen, zegt dat actiever optre den door het kabinet 'een poli tieke keuze' is. „Lodewijk As- scher (PvdA, red.) hield in zijn tijd als minister gesprekken met voor- en tegenstanders, dat is een optie. Maar wat moet je ver der: nieuwe wetten maken waarin je mensen voorschrijft wat ze moeten vinden? Dat is ta melijk bespottelijk." Voermans stelt dat het ook voor de rechters in Nederland onmogelijk is om het debat rond Piet te laten luwen. „Je hebt twee kampen die iets vinden en ze hebben het recht om hun me ning te uiten. Als iemand iets roept wat racistisch is, kun je diegene bestraffen. Maar zijn mensen die Zwarte Piet willen behouden racistisch? Kun je van Zwarte Piet zelf juridisch vast stellen dat het een racistisch symbool is? Dat is nog niet zo eenvoudig." En dus, zegt Schutgens, is de 'erg verdrietige' conclusie dat we met een maatschappelijk pro bleem zitten, dat niet zomaar opgelost kan worden. Niet door de politiek, niet door de rechters. „Het enige dat je kunt doen lijkt mij depolariseren. En dan zal de samenleving er toch echt zelf uit moeten komen." De katholieke kerk in Spanje heeft publiekelijk toegegeven dat priesters en andere geeste lijken minderjarigen seksueel misbruikten. „De kerk erkent openlijk misstanden van ver schillende aard en is vastbeslo ten deze uit te roeien", aldus Ricardo Blazquez, voorzitter van de Spaanse bisschoppen conferentie, bij de opening van de 112de plenaire vergadering van bisschoppen in Madrid. In oktober onthulde de krant El Pais dat misbruik door kerk- medewerkers in Spanje stelsel matig werd verdoezeld. In de afgelopen 30 jaar zijn er 33 priesters veroordeeld wegens seksueel misbruik van tachtig minderjarigen. Spanje telt achttienduizend priesters. Paus Franciscus heeft alle voor zitters van bisschoppenconfe renties op de wereld naar Rome geroepen voor overleg in fe bruari over bestrijding van misbruik. Reservisten beveiligen afbouw missie F-16's Voor het eerst gaat een eenheid van het Korps Nationale Re serve op buitenlandse missie. De parttime-militairen van de landmacht zijn normaliter al leen actiefin Nederland. Dit keer worden ze verantwoorde lijk voor de bewaking van de af bouw van de F-16-missie in Jor danië. „Dat is uniek", aldus luitenant-admiraal Rob Bauer. Aan de inzet van de vier F-16's vanuit Jordanië tegen terreur groep IS komt op 31 december een einde. De terugtrekking duurt ongeveer twee maanden. Woningwet uit 2015 is landelijk confectiepak dat lokaal knelt Vanaf: Halfpension 3 dgn Belgische kust 4 dgn Drenthe**** www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-9693 zocPg dinsdag 20 november 2018 GO CU-leider Gert-Jan Segers vindt het hoog tijd om 'kleur te bekennen', schrijft hij op Facebook. Minister Ferd Grapperhaus van lL Justitie en Veiligheid liet weten dat overtreders worden vervolgd. emotioneer ILLUSTRATIE ADR Met spoed gezocht: iemand die helpt om de zwartepieten- discussie op te lossen. De rol van de politiek is beperkt, en de rechters kunnen ook geen compromis afdwingen. Chris van Mersbergen Den Haag MADRID NOODWEER Een inwoner van de Spaanse kustplaats Los Alcaceres kijkt al bellend vanachter een vloedplank naar het kolkende water op straat. Vanwege het noodweer langs de kust treden rivieren buiten hun oevers. Hier en daar viel gisteren 100 liter water per vierkante meter. In veel plaatsen zijn scholen gesloten, fotoepa JORDANIË Conclusie van de commissie- Van Bochove in rapport over evaluatie van de wet, in opdracht van branchevereniging Aedes Slaap in het vakwerkstadje Bad Fredeburg - Schmallenberg, nabij Winterberg! 3 nachten incl. ontbijt in 3* Design Hotel Sauerland (7,8) —p O 3 keer een 3-gangen diner of buffetvorm Gratis parkeren, gebruik wifi, sauna en stoombad j£Lv Aankomsten t/m maart. Betaal pas bij aankomst! ibis budget Blankenberge (7,7) 4* Fletcher Langewold, Roden (7,8) 2 nachten incl. ontbijtbuffet 3 nachten incl. ontbijtbuffet Gratis gebruik van wifi /m •- Gratis wifi en parkeren Tip: Kerstmarkt Brugge Nabij Assen Groningen OT/*™ Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5