23 NOVEMBER Kom shoppen met veel voordeel! mm 7 i! ATOOMBUNKER KLOETINGE BE Helemaal verscholen in het groen had hij al tijd iets geheimzin nigs, de voormalige atoombunker tussen Goes en Kloetinge. Maar sinds een aantal weken staat hij vol in het zicht. Alle bomen en struiken rond het gebouw aan de Zomerweg zijn weggehaald. „Dat heeft te maken met veiligheid en transparantie", zegt woordvoerder Gerard van Hoeven van de Data Beheer Groep. Deze jonge onderneming heeft de bunker onlangs aangekocht om er een hoogwaardig datacenter van te maken. „Kloetinge wordt onze eerste vestiging", vertelt hij. „Maar we hebben de ambitie om in Ne derland en zelfs in Europa meer datacenters te openen. We willen een grote speler worden op het ge bied van databeheer." Veilige opslag Als gevolg van de toenemende cy bermisdaad hebben bedrijven en overheden volgens Van Hoeven behoefte aan veilige opslag van (gevoelige) gegevens. Rondom de bunker in Kloetinge is al weken veel bedrijvigheid te zien. Hij wordt helemaal verbouwd, zodat hij straks voldoet aan de hoogste eisen die tegenwoordig aan data- opslag worden gesteld. En hoewel het bedrijf niet schimmig wil doen over waar ze de bunker in Kloetinge voor gebruikt, betekent dat wel dat pottenkijkers in de bunker niet gewenst zijn. „Reken er maar niet op dat de pers straks een kijkje in het gebouw kan ko men nemen", waarschuwt Van Hoeven alvast. Toen het opval lende pand vier jaar geleden door Data Protectors in gebruik werd genomen als databunker mochten er binnen nog foto's worden ge maakt. Dat bedrijf ging dik een jaar later overigens failliet. Daarna kwam de in 1955 gebouwde voor malige NAVO-bunker leeg te staan. Vorige week is De Data Beheer Groep ook begonnen met het plaatsen van wat bijgebouwen rondom de bunker. Waarvoor die dienen, wil Van Hoeven nog niet zeggen. „Niet omdat het om iets geheimzinnigs gaat, hoor. Maar we zijn daarover nog in gesprek met de gemeente." De onderneming hoopt het datacenter in Kloetinge nog dit jaar in gebruik te kunnen nemen. Volgend jaar wil de Data Beheer Groep elders nog vier ves tigingen openen. De Kloetingse bunker heeft een roemruchte historie. Tijdens de Koude Oorlog was hij in gebruik als commando-centrum. In de ja ren tachtig werd hij gekraakt door de linkse actiegroep Onkruit. Eind jaren '90, toen van een atoomdrei ging geen sprake meer was, kocht de stichting Onderzoek Mens en Milieu het gebouw. Van de plan nen van deze organisatie kwam echter niets terecht. In 2002 ont dekte de politie na een brand een xtc-laboratorium in de bunker. In 2012 legde de gemeente de verbou wing van het pand tot datacenter tijdelijk stil, omdat daar geen ver gunning voor was aangevraagd. Kom voordelig winkelen in Breda, het aanbod is enorm en divers. Laatje verwennen door de typische gastvrijheid van de beste binnenstad van Nederland. Kijk voor de leukste acties op visitbreda.nl/deals Winkelcentrum de Barones is extra lang geopend tot 21.00 uur dinsdag 20 november 2018 Het voorheen rijkelijk begroeide terrein rondom de bunker in Kloetinge is helemaal kaal gemaakt, fotomarcelledavidse Pottenkijkers zijn niet welkom Rob Paardekam Kloetinge BRENGT HET SAMEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 53