KI De Jochies geven vrolijke show over dementie 6 Kunstschilders gebruiken een palet om hun verf op te mengen. Maar soms is zo'n palet al een kunstwerk op zich. Zoals het Haagse Schooltafereeltje op het palet van Inge de Groot. Wat daar de achtergrond van is, is nog onduidelijk. Als je heel goed kijkt, zie je hier wat bossen', wijst Inge de Groot aan. „En daar een wit huisje met gekleurde luiken en een houten schuurtje." Ze tikt met haar nagel tegen de achterkant van het palet. „Van het soort hout waar ze vroe ger ook theekastjes van maakten. Zeker een eeuw oud", vermoedt de Zierikzeese kunstenares. Met haar duim wrijft ze voorzichtig over de rechter benedenhoek. „Kijk, hier staat volgens mij een signatuur. Die loopt zo schuin door naar boven. Die komt nog wel tevoorschijn, hoop ik." Het tafereel toont een lieflijk landschap met een beekje, maar jammer genoeg ligt er een bruine waas overheen. „Aanslag van nico tine en vettigheid van de kachel", vertelt De Groot. „Het heeft ken nelijk langere tijd als schilderijtje aan de muur gehangen." Ze wrijft over de gelige grijze vlek boven het diep donkergroene bosje. „Waar- schijnlijk gaat onder die drab een mooie wolkenlucht schuil. Als je goed kijkt, zie je nog wel wat pen seelstreken. Het is een beetje de oude stijl van de Haagse School", verwijst ze naar de kunststroming die in de tweede helft van de ne gentiende eeuw z'n naam vestigde met schilders als de gebroeders Maris, Constant Gabriël en Hen drik Willem Mesdag. „Zij blonken uit in dit soort typische rivier- en polderlandschappen." Antiquair De Groot kreeg het beschilderde palet van een bevriende antiquair, in ruil voor het restaureren van een oude gaper die vroeger boven de deur van een apotheek hing. „Ik verzamel allerlei oude meuk van kunstschilders." Ze toont een ori gineel doosje zinken tubes met olieverf. Engels rood en violet, diep warme kleuren zoals je die nu zelden nog ziet. „Of hier, zo'n kwast. Moet je eens zien hoe die bewust helemaal is afgeschuurd om heel precies mee te kunnen schilderen." In de tijd dat linnen doeken prij zig waren, was het gebruikelijk dat kunstenaars houten panelen ge bruikten om te schilderen. „Wat de gedachte achter dit werkje is, blijft even gissen. Misschien vond de maker het niet goed genoeg en heeft hij er een palet van ge maakt", denkt De Groot hardop. „Of vond hij het gewoon leuk om zijn palet een persoonlijk tintje te geven. Ik ga eerst maar eens op onderzoek uit om te kijken hoe ik dit het beste verder kan schoon maken. Voordat ik iets weg poets...." Rob Vaillant en Gijs van der Sluis, beiden werkzaam in de ouderen zorg, pakken verschillende thema's bij de kop waarmee je bij dementie te maken kunt krijgen. Draaglast, euthanasie, gemis, seksualiteit: op humoristische wijze komen al die onderwerpen in zeven korte sket ches voorbij. Afgewisseld met Ne derlandstalige liedjes. Met de voorstelling zorgen De Jochies voor bewustwording en willen ze een leven met dementie bespreekbaar maken. Na afloop gaan de twee met het publiek in ge sprek. De middag is een initiatiefvan de werkgroep Alzheimercafé Schou- wen-Duiveland. De Jochies en het theater doen belangeloos mee en Rotary Zierikzee steunt de middag financieel. Daardoor is de entree vrij. De theatervoorstelling duurt van 14.00 tot 16.00 uur. Aan melden is verplicht en kan via: dewildtmimie@gmail.com. IN DE REGIO Voorstellingen over huiselijk geweld Bijeenkomst Tuin van Zeeland Zing maar mee MIJN DORP, MIJN STAD dinsdag 20 november 2018 SD Schilderspalet een kunstwerk op zich Marcel Modde Zierikzee m Inge de Groot met het palet, foto dirk--jan gjeltema Het is een cadeautje, maar dan wel één met een pittig randje. Creatief duo De Jochies brengt zaterdag 1 december de voor stelling Onbegrepen in Theater de Verdieping in Zierikzee. Voor mensen met dementie, hun naasten en professionals in de zorg. Esme Soesman Zierikzee VLISSINGEN Donderdag vindt de première plaats van 'Rake Klappen' door de Zeeuwse Kome die. Deze leesvoor gaat over kinder mishandeling. Bram van Belzen, Ruben Goedhart en Mar leen Vermeer bren gen met name de rol van volwasse nen in beeld. Na de voorstelling is er tijd om na te praten onder leiding van een medewerker van GGD/Veilig Thuis. Na de pauze volgt er een korte voorstelling over het lot van kinderen na een (v)echt- scheiding. De avond begint om 19.30 uur en vindt plaats in theatercafé Spoet nik aan de Oude Markt 41. Toegang is gratis, reserveren via zeeuwsekome- die.nl. MIDDELBURG De stichting Tuin van Zeeland nodigt woensdag haar do nateurs en belang stellenden uit voor een lezing in Hof van Buren. Henk Remijn spreekt om 16.00 uur over 'Bomen over zwam men'. De Tuin van Zeeland zet zich actief in voor de in standhouding, ont wikkeling en uit breiding van het natuurschoon op Walcheren. WESTKAPELLE In jeugdgebouw Bij de Koster wordt donderdag om 19.30 uur een zang avond gehouden. Er worden zowel oude als nieuwere versjes gezongen. De liedteksten wor den uitgedeeld, zodat iedereen kan meezingen. BROUWERSHAVEN Tonnenmagazijn, 20.00-22.00 uur: Boogschieten dames; BURGH-HAAMSTEDE Dorpshuis de Schutse, 9.30 uur: Zangkoor Vrouwen van Nu; 17.45 uur: Yoga; 19.30 uur: Bridge; 19.30 uur: Volksdan sen; 19.00 en 20.15 uur: Yoga; Studio Handmade, 10.00 uur: Workshop 'zwevend' kersttasje maken; GOES Grote markt, 09.00-16.00 uur: Weekmarkt; Café Baarends, 20.00 uur: Liederentafel, samen gezellig liedjes zingen KERKWERVE Dorpshuis, 14.00-16.30 uur: Koersbal en soos; 14.00 en 19.30 uur: Bloemschikken; NIEUWERKERK Ons Dorpshuis, 19.15-22.30 uur: Vrij bridgen met prijzen; NOORDGOUWE Dorpshuis, 9.30-11.30 uur: Badminton Senior en BC Noordgouwe; OUWERKERK Dorpshuis, 10.00 uur: Bewegen voor ouderen; 19.00- 23.00 uur: Dartvereniging Smijt Maar Raak; RENESSE Blikmuseum, 10.00-12.00 uur: Kerstexpositie; Dorpshuis, 19.15-20.15 uur: Yoga Steffine; SCHARENDIJKE Dorpshuis de Putmeet, 13.00-16.00 uur: Tekenen en Schilderen; SEROOSKERKE Dorpshuis, 14.00 uur: Bewegen op muziek, 15.15 uur: Koersballen; SIRJANSLAND Dorpshuis, 19.15 uur: Bewust en ontspannen bewegen; ZIERIKZEE De Zeeuwse Hemel, 10.00 uur: Schrijfcafé; FiZi, 14.00 uur: Sir, 20.00 uur: A Star is Bom; Stadhuismu seum, 11.30 uur: Rondwande ling struikelstenen. OMLEIDING WESTENSCHOUWEN Liefhebbers van het strand en het bos op de Kop van Schouwen moeten tijdelijk omrijden via Westenschouwen. De toegangsweg naar de Rotonde is tot en met 14 december afgesloten in verband met werkzaam heden. De Kraaijensteinweg wordt deels versmald en zo in gericht dat weggebruikers zich aan de maximum snelheid van 50 kilometer per uur moeten houden. Het traject gold vroeger als provinciale (80 kilometer) weg. De kruising met de Hogeweg krijgt straks nog maar één rijstrook per rijrich ting. Dat zijn er nu twee. Het verkeer wordt met borden om geleid. FOTO ERNESTA VERBURG Gijs van der Sluis (I) en Rob Vaillant vormen samen De Jochies. Ze werken beiden in de zorg en maakten zo een voorstelling die uit het leven is gegrepen, foto dirk-jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 50