9 Zuiderburen intermediair LINKSE COALITIE SP.A EN PVDA Opeens was Zelzate landelijk nieuws in Vlaanderen. De sociaaldemocratische SP.a gaat er met de radicaal linkse PVDA regeren. Zelzate kleurt dieprood. De verontwaardi ging was groot bij andere partijen. Bart de Wever, burgemeester van Antwerpen en lan delijk voorzitter van de Vlaams nationalistische partij NV-A, ver weet links 'gebrek aan democrati sche hygiëne'. Het radicaal rechtse Vlaams Belang wordt in Vlaande ren al tientallen jaren uitgesloten van elke vorm van samenwerking. Dat zou democratisch links - lees: de gematigde SP.a, zusterpartij van de Nederlandse PvdA - ook met de communistische PVDA moeten doen. Brent Meuleman, de nieuwe voorman van de SP.a in Zelzate en beoogd burgemeester, was ver baasd. „Zelzate telt zo'n 12.500 in woners. Het is verwonderlijk dat daarvoor landelijk zoveel aandacht is." Hij raadde iedereen aan het be stuursakkoord van SP.a en PVDA, getiteld Een hart voor Zelzate, te le zen. „Wijs mij dan één extreem standpunt aan." Geert Moerman, topman van ondernemersorganisatie VOKA in Oost-Vlaanderen, heeft er wel één ontdekt. Het nieuwe college in Zelzate wil grotere bedrijven zwaarder belasten en kleinere on dernemers minder. Moerman riep op de 'dieprode' coalitie te boycot ten. „Hij had beter eerst kunnen praten", reageerde SP.a'er Meule man onderkoeld. De reacties van zowel Antwerps burgemeester De Wever als werk geversvoorzitter Moerman zijn te kenend. Ze vrezen wellicht meer linkse coalities in Vlaanderen, ter wijl de kans daarop klein is. Zel zate is een geval apart. Nergens in Vlaanderen is de PVDA zo sterk als in het door industrie gedomi- Het is verwonderlijk dat daarvoor landelijk zoveel aandacht is neerde Kanaaldorp Zelzate met 22 procent van de stemmen. De op komst van de partij vertoont veel gelijkenissen met de groei van de Socialistische Partij (SP) in het Brabantse Oss. Zowel in Zelzate als in Oss richtten partijleden een huisartsenpraktijk op. Zij kweek ten vervolgens veel goodwill met acties tegen onder meer vervuiling door grotere bedrijven. Een verschil tussen Zelzate en Oss is dat de SP.a er al decennia veel aanhang heeft, tot meer dan de helft van de stemmen. Van 1933 tot 2013 leverde de SP.a in Zelzate de burgemeester. Ongekend in Vlaanderen, maar het verlies was de laatste jaren groot, door de groei van de PVDA en conflicten binnen de SP.a. Meuleman (30) heeft als kers verse lijsttrekker het tij tijdens de laatste lokale verkiezingen op 14 oktober kunnen keren. Voor het eerst won de SP.a weer. Meuleman had vervolgens met de liberale burgemeester Frank Bruggeman - die met zijn partij VLD-SD nipt de grootste bleef- in zee kunnen gaan, maar SP.a en VLD-SD heb ben elkaar de laatste jaren de tent uit gevochten. Van ideologische scherpslijperij wil Meuleman ondertussen niet weten. „We hebben een Zelzaats verhaal geschreven", meldt hij steevast. De eerste winst is alvast binnen. Het aantal schepenen (wethouders, red.) gaat in Zelzate terug van zeven naar vijf, wat jaar lijks 100.000 euro oplevert. De co alitie wil dit aan bestrijding van armoede onder kinderen beste den. De toon is gezet. KOMSTCOALITIE dinsdag 20 november 2018 GO Zelzate staat opeens op de kaart In de rubriek Zuiderburen werpen we wekelijks een blik over de Belgische grens. Deze week: Zelzate is een geval apart. Harmen van der Werf Zelzate Geert Asman (PVDA) en en beoogd SP.a-burgemeester Brent Meuleman (r) bij de presentatie van hun coalitie in Zelzate. foto belga -Brent Meuleman, voorman SP.a Legamaster

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 41