blokker De botjes van Sinterklaas 8 (c) Reclame folder Nijsse print onderdelen voor reparatie zelf ONLINE DROGIST Streektaal Ontdek deze week verrassend veel Sinterklaas voordeel in de Reclamefolder app! Buurtcentrum Het Palet heeft ge luk met de klusser die er vier jaar geleden het Repair Café opzette zo als hem dat past. Niet met geregelde bijeenkomsten, zoals bij het Repair Café in Middelburg, dat hij hielp opzetten. Maar vier middagen in de week. „Dat concept met van die bij eenkomsten beviel me niet. Er is weinig dat je in één middag afkan maken", vindt Nijsse. Hij begon liever voor zichzelf en vond onderdak bij Het Palet in de Vlissingse Bloemenbuurt. In de schuur voor het reparatiewerk aan fietsen, meubels en apparaten, in het gebouw voor de fijne elektro nica. Met een paar helpers repareert hij kapotte voorwerpen, zodat die niet voortijdig naar de milieustraat hoeven: van tuinstoelen tot klokken en vaatwassers. „Mits mensen die zelf kunnen brengen." Momenteel zijn het vooral fietsen. Zoveel, dat Nijsse ze niet bergen kan. Hij moet vaak op zoek naar onderdelen die lastig te vinden zijn of die de fabrikant al lang niet meer levert. Veel duikelt hij op via internet. Het Chinese ver- zendwarenhuis Ali Baba is spot goedkoop, maar het kan weken du ren eer de zeecontainer met de spulletjes aankomt. Veiligheid Nijsse's levenslange interesse in techniek en zijn ervaring met ont werpprogramma's bij werkgever McCain brachten hem op het idee van de 3D printer. „Ik kocht er één voor vierhonderd euro. Die staat wel bij mij thuis, voor de veiligheid. Net als binnenkort een draai bankje." Als voorbeeld dient het ge broken onderdeel, of zelfs maar de helft, dan bedenkt hij de andere helft zelf. Van grote rollen filament, stroken kunststof die in de printer worden gesmolten tot spuit- baar materiaal, maakt Nijsse dan het onderdeel. „Soms kost dat bij de fa- brikant 30 euro en maak ik het in anderhalf uur voor vijftien cent." Bij het W Repair Café rekenen klan ten de materiaalkosten af en doneren dan hopelijk nog wat aan 'de pot'. Daar worden nieuwe ge reedschappen van gekocht. Of smeervet en batterijen. Binnenkort heeft Nijsse ook flexibel kunststof voor de printer. „Daar maak ik nieuwe snaren van voor een naai machine van 25 jaar oud." De printer heeft maar een klein volume. „Daar print je geen nieuwe kettingkastbeschermer mee. Misschien in delen. Maar die kost nieuw twee tientjes." Maar dat speciale speelgoedautootje waar een stuk vanaf is, of de afgebroken stelknop van een verder piekfijne ventilator, dat loont de moeite. Nijsse vindt de printer een uit komst. „Dan was het de eerste jaren hier toch maar aantobben." App Store Vorige weke beleefd'n me de dertiende november, 't Was wè gin vriedag mae d'n dertienden bluuf een ver docht getal. Twï weken vrom gieng ik mie een vliegtuug mee en het viel me op dat er gin der tiende rije was mie stoelen, 't Gieng van twaalve naè veêrtiene. Mensen zitte daè nie graag, ze vreêze problemen of misschien bin ze wè benauwd da ze neer zulle storte. 't Is biegelööf, en daè bin volgens mien vee biegelövi- gen en ongemerkt doe je d'r zelf an mee. In Utrecht is t'r in het museum het Catharijneconvent een tentoanstellege over relieken. Dat bin overbluufsels van heili gen of heilige voorwerpen die a ter herinnering of anbidding be- waerd bluve. Ok daè worre dik- kels ongekende of gekende krachten an toe'eschreve. En vee mensen doe daè an mee. Een beeldenaer van Christoforus in d'n auto die a je beschermt tegen ongelukken onderweg of een en geltje die a je begeleidt op je reize. Voetballers mie een kruusje rond ulder nikke dat a ze kusse voe a de wedstrijd begunt of a ze een goal ezet naemen van geliefden op j'n aerm eta- toeëerd, een fotootje in je porte monnee van je geliefde of van een kind. Tandjes van guus in een doasje is ok een vurm van een re liek. Een plukje aer of een bitje assie in een sieraad oar ok bie die vurm van relieken. Behalve de beeltenis of het voorwerp is de waerde die a je 'r an toekent mis schien wè het belangriekst. De 'echte' relieken vind je meêstal in kerken, veraol in katholieke ker ken, oewel elke godsdienst z'n ei gen relieken kent. De parochie in Zuud-Beveland draegt de naem van Damiaan. Die wier in 2009 heilig verklaerd. Een and van Da miaan wier nae z'n zaligverklae- ring in 1977 as relikwie over'ebrocht naè Molokai op Ha waï. Botjes van heiligen bin wel bekende vurmen van relieken. Wien a zö 'n botje in z'n bezit ao kon rekene op pelgrims overaol vandaen en dat geef wee handel. Zö bin ok de botten van Sinter klaas volgens de overlevering 'es- tole uut Myra (Turkije) deur kooplui uut Bari in Italié. Die woue Venetianen voor weze die a hetzelfde plan ao. Laeter bin ze nog es uut Bari 'estole en over'ebrocht naè Porta in Frank- riek. Daèruut bliekt oe geliefd Sinterklaas was en oe graag ze ei- genaer van die relieken woue weze. Zelf bin 'k een keer in Pa- dua ewist, waè a Sint Antonius begraeve ligt. Daè komme on- derdduzende bezoekers per jaer naè toe die a langs z'n graf löpe en dat even anraeke. In het mu seum daèneffen is een zaal vol dankbetugingen voe genezing of andere wondere werken die a nae het anroepen van Antonius ge beurd bin. Van Boeddha worre d'r in Myanmar in een tempel zes aeren bewaerd. Duzende pel grims komme d'r jaerlijks om Boeddha te vereêren. Van Maer- ten Luther zou je zoiets nie ver wachte, mae z'n fans maèkt'n a gauw nae z'n doad een zöge- naemde Lutherreize naè eên van de plekken daè a t'n eweund ao. Ze woue dan graag wat van Lu ther mee vrom naèr uus neme en sneeë dan een splinter van z'n bureau toet a t'r niks mï van over was. Het gebruuk van zö 'n splin ter as tandestoker zou dan tand- piene verluchte. Die verhaaltjes 'k uut het boek Relieken dat a bie de genoemde tentoanstellege uut'ebrocht is. Het is een prachtig overzicht van relieken uut ver schuilende godsdiensten en van profane relieken. Van dat leste is het graf van wielrenner Simpson een moai voorbeeld mie een ge- denksteên op de Mont Ventoux. Daè neme de mensen niks van mee, mae laète wat achter: een drienkensbusje of een petje of zö. dinsdag 20 november 2018 PER STUK KORTING NU VOOR NU VOOR NU VOOR K mis geen enkele aanbieding GO Snel en voor een prikkie gepiept Nieuwe snaren voor een oude naaimachine, een scharniertje voor de magnetrondeur: Rinus Nijsse (foto) van het Repair Café Vlissingen maakt die tegen woordig zelf. Met de 3D printer. Goedkoper en vooral sneller dan de Chinese prijsbreker Ali Baba verzenden kan. Claudia Sondervan Vlissingen Download in de In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Engel Rein- houdt in het Bevelands. Beluister de gesproken ru briek op pzc.nl/streektaal. Engel Reinhoudt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 40