^nBL 3 V, Personeel Key toe mocht zelf bepalen wie werd ontslagen 'Salarisapp crashte na paar weken' sj Als je collega's het zeggen, is het erger dan als je baas het zegt BRANDEN CALIFORNIË WONING VERWOEST Ai 4 Bij Keytoe, een marketingbedrijf uit Maassluis, besloot het personeel gezamenlijk in een vergadering welke medewerkers ontslagen moesten worden, ledereen schreef de naam van een collega op een post-it. De vijf mensen met de meeste 'stemmen' konden vertrekken. Het bedrijf Keytoe (45 werkne mers) had niet zoveel vet meer op de botten, nadat vijf grote klanten wegens tegenvallende resultaten zich terugtrokken. „We kwamen met de groep bij elkaar en consta teerden dat het probleem te groot was en we nog maar twee maanden alle salarissen konden betalen", vertelt Lennard Torna, organisatie psycholoog bij het bedrijf. „Nieuwe klanten werven was één, maar er moesten ook mensen uit." Er ontstond een soort stemming a la Expeditie Robinson. Iedereen schreef tijdens de vergadering in augustus een of meerdere namen op post-its en vervolgens werd ge turfd welke mensen eruit zouden moeten. „Omdat de salarissen openbaar zijn, konden we precies zien wat de besparing was." 's Middags kwamen ze weer bij elkaar. Daar kwamen dezelfde na men naar voren. „We hebben geke ken wie de belangrijke sleutelfigu ren zijn in lopende projecten, welke disciplines belangrijk zijn en wie dus het meest toevoegen." Raphael Schuier (23) was een van de vijf mensen die eruit vloog. Hij was net terug van vakantie en schoof's ochtends aan in de regu liere bedrijfsvergadering. Bij het zien van de resultaten, die niet best waren, werd besloten dat ze zich meer op marketing wilden richten. Hun belangrijkste inkomstenbron. „En ik ben organisatiepsycholoog. Toen besloot de groep dat ik er niet meer bij hoorde." Dat was niet de fijnste manier. „Je voelt dat wel, ja. Als je collega's het zeggen, is het er ger dan als je baas het zegt. Maar ik snapte de situatie wel." Werd het geen populariteitswed- strijd? Nee, zo heeft Schuier het niet ervaren. „Het was een bewuste be slissing. Het ging om financiële re denen en welke mensen het meest kunnen opleveren. Hoeveel uren ze werken, hoeveel omzet ze draaien, of ze de leiding hebben op bepaalde projecten. Het voelde eerlijk." Betere keuze Al waren er ook mensen die eruit- gingen die andere dingen aan hun hoofd hadden en op dat moment minder presteerden. „Ik weet niet of alle collega's voldoende op de hoogte waren van deze persoon lijke omstandigheden, en of ze dus een gefundeerd besluit hebben ge nomen", aldus Schuier. „Een baas of manager zou in zo'n geval mis schien een betere keuze maken." Organisatiepsycholoog Kilian Wawoe denkt dat zo'n initiatief in een normale organisatie niet werkt. „Los van het feit dat het juridisch onmogelijk is, tenzij de medewer ker ermee instemt." Waarom het dan wel werkt bij Keytoe? „Het is een jonge, kleine organisatie met een specifieke bedrijfs cultuur waar iedereen erachter staat." Kenmerkend voor een goed team is dat ze elkaar corrigeren. Er zijn organisaties die werken met leven en dood, bij voorbeeld straaljagerpiloten, en meteen ingrijpen als iemand dron ken op zijn werk verschijnt. „Alleen bij veel organisaties is die rode lijn helemaal niet zo duidelijk", zegt Wawoe. Het lastige is bovendien dat 80 procent van de mensen zich zelf bovengemiddeld goed vindt. „Ga dan maar eens bepalen wie eruit moet." En, zegt hij, kan dit een cultuur creëren waar mensen bang wor den. „Ieder een vreest dat hij de vol gende is. Be langrijk in een prettige werkomge ving is juist dat je jezelf veilig voelt." De mensen die eruit moesten bij Keytoe, begrepen het allemaal, zegt Torna. Vier van de vijf hebben in middels een nieuwe baan, onder wie Schuier: hij is voor zichzelf be gonnen. De vijfde komt waar schijnlijk weer in dienst bij Keytoe. SALARISAPP dinsdag 20 november 2018 GO -!> "^rnnr.r v .-jv - ^*£- i Paradise* Sacramento. Francisc^o O LosAngeles SanDiego» Kimberly Spainhower troost haar dochter Chloe (13) bij de verbrande resten van wat een paar weken geleden nog haar huis in het stadje Paradise was. Haar man Ryan doorzoekt de puinhopen op nog bruikbare din gen. De Amerikaanse staat Cali- fornië werd de afgelopen weken getroffen door de ergste bran den ooit. Er zijn inmiddels 76 doden te betreuren, aldus lokale autoriteiten. Bijna 1300 mensen zijn vermist. Het vuur heeft een gigantische schade veroorzaakt en zich inmiddels over bijna 60.000 hectare verspreid. FOTO JOSH EDELSON AFP Collega's stemden elkaar eruit op een post-it Marloe van der Schrier Maassluis - Raphael Schuier, ex-werknemer Het bedrijf Keytoe kwam eer der dit jaar in het nieuws met zijn 'SentimentsApp', waarbij collega's elkaar dagelijks beoor deelden op basis van gevoel. Een goede beoordeling bete kende een hoger salaris. Hoe dat is afgelopen? „De app is na een paar weken gecrasht", ver telt Lennard Torna. Ook wilde niet iedereen meedoen aan de proef. Toch hebben ze wel wat kunnen afleiden uit de (te) korte test: mensen met een lagere score gingen op zoek naar feed back. Dat was de bedoeling, maar voor de mensen die de be oordeling hadden ingevoerd, voelde dat niet prettig. Op welke criteria collega's werden beoor deeld, bleef onduidelijk. Het bleek ook lastiger dan ver wacht. „ledereen denkt over alles na, wat het zwaar maakt", aldus Torna. De pilot is nu ijkpunt bij de huidige salarisverdeling.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3